Ako Galén dokázal, že človeka mozog riadi

Autor: Michal Patarák | 7.2.2011 o 16:28 | (upravené 18.11.2013 o 3:56) Karma článku: 9,75 | Prečítané:  1770x

Vo väčšine starovekých národov panovalo presvedčenie, že centrom emócií, duševnej činnosti, či intelektu je niektorý z vnútorných orgánov. Z tohto hľadiska je jednoznačne najpopulárnejším orgánom srdce (aj dnes častá metafora duše) a takýto (už filozofický, nie vedecký) pohľad nazývame kardiocentrizmom.

Známy kardiocentrici boli nielen stoici, ale aj Aristoteles, ktorý k danému presvedčeniu uvádza viacero „pádnych" argumentov:

1. srdce je v strede tela

2. srdce reaguje na dotyk z vonku

3. srdce je na rozdiel od mozgu teplé

a iné...

Aristoteles však bol prírodovedec-pozorovateľ. Galén, to je už iná káva, Galén (2. storočie) bol medicínsky vzdelaný, bol to človek s bohatou klinickou skúsenosťou, ktorú nadobudol ako lekár gladiátorov v Pergamone. Vedel, že bezvedomie nastáva úderom do hlavy, nie do hrudného koša a že následkom úrazov hlavy (krvácania pod lebkou) sú často ochrnutia a straty telesnej citlivosti. Mimochodom, Galén bol najvplyvnejším lekárom až do 16. storočia.

No a tento Grék tvrdil, že centrom rozumu, myšlienok a vlastne celej duše, je mozog.

Ba čo viac: ako prvý mal na to aj dôkaz. Ide o jeho slávny experiment s prasiatkom (údajne sa chcel vyhnúť nepríjemnému výrazu pitvanej opice, preto pitval prasce). Jednoduchá vec, na jej pochopenie však potrebujeme vedieť, čo je nervus laryngeus recurrens. Ide o hrtanový nerv (vidno ho na obrázku) vychádzajúci z blúdivého nervu (nervus vagus), ktorý má pôvod priamo v mozgu. Tento nerv má vo svojom názve slovo „rekurentný", pretože sa zvláštne, zdá sa, že až zbytočne, kľukatí. Potom, čo sa dostáva dole do hrude, urobí slučku popod cievy a zase si to šinie dohora, k hrtanu. Jeho ochrnutie má pritom ťažký následok: stratu hlasu.

A teraz k elegancii samotného dôkazu. Pointa spočíva v tom, že ak srdce riadi telo a jeho funkcie, tak riadi aj hlas. Inak povedané, nič, čo vychádza z mozgu, nemôže riadiť nejakú telesnú funkciu. Tým by bol predsa kardiocentrizmus narušený. Ak teda pri slávnom experimetne prasiatko nepokojne a výdatne kvílilo, potom, ako mu Galén prerezal rekurentný nerv, bolo síce naďalej divoké a nekľudné, ale už bez akéhokoľvek zvuku (snáď až na sipenie a chrčanie). A vec je vybavená: hlas prasiatka je ovládaný z mozgu. Teda, i viacero iných duševných a telesných funkcií môžeme odvodzovať z jeho riadiacej funkcie.

Čo je však pre mňa na prípade najzaujmavejšie, je svojské vyriešenie konfliktu pre kardiocentrikov: Jasné, že mozog ovláda reč a iné funkcie. Ale mozog je predsa celý ovládaný srdcom!

Tak sa podľa mňa Galénovi podarilo aj nechcene dokázať, že presvedčenému zatvrdilcovi môžeme mávať dôkazmi pred očami koľko chceme - v konečnom dôsledku len podporia jeho svojské videnie sveta.

Ecce homo! Takí už sme - my ľudia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Slovensko je prikrčené pred ruskou propagandou

České ministerstvo vnútra vytvorilo tím pre boj proti propagande. Slovenská reakcia ostáva nulová napriek katastrofálnym dopadom na krajinu.

KOMENTÁRE

Sme vo vojne. Akurát ju nechceme vidieť

Ak Rusko naozaj zaútočilo na americkú infraštruktúru či voľby, riskuje odvetu.


Už ste čítali?