Sme kadidlový dym na slnečnom lúči

Autor: Michal Patarák | 24.4.2011 o 9:23 | (upravené 18.11.2013 o 4:14) Karma článku: 8,35 | Prečítané:  1412x

Chvíľu sme šli po kamienkoch, než sme sa dostali na dlažbu posiatu lupienkami jarných kvetov. Jemný koberček nás doviedol až ku vchodu s klenbou. Vo vnútri sa potom hostenia ujalo náročné ticho Veľkého piatku. Ticho plné nepokoja a zároveň akési pokojné. Aj tam to všetko voňalo. Ľudia bez slov čakali, tak, ako je celý život čakaním. Ako sa spoza ambony ozvalo: niekto čaká, kým ho malinké dieťa konečne samo od seba pobozká, niekto čaká na svoju vlastnú smrť, o ktorej vie dopodrobna s predstihom.

Poznanie je niečo iné ako príbeh.

Spevom vstupujeme do príbehu. Pilát sa pýta, čo je pravda, my ho (zase len) ticho vnímame vo svojich predstavách a nevieme odpovedať ani na túto základnú otázku. Potom Pilát ukáže na Ježiša. Už je zbičovaný, už má venček z tŕňov a je oblečený v posmešnom šarláte. Prečo označuje ako „hľa človek"?

Kľačíme. Príbeh je pri svojom zdanlivom konci. Tak končí to smrťou, či nekončí? Zase o tom nevieme nič konkrétnejšie povedať, zase len v nádeji mlčíme.

Z vysokých bočných okien k nám vnikajú dva pásy slnečného svetla. Dym kadidla v nich vangoghovsky predvádza svoje ťahy. Krúti sa, stúpa a klesá a ja vnímam, že práve v ňom sú všetky naše príbehy. Chvíľku sa pokrútia v slnečnom lúči a potom zaniknú.

Práve cez ne prešiel postihnutý chlapček. V ústach Telo Kristovo a ruky zopäté tak, akoby to, čo do neho vniklo, už nikdy viac nechcel pustiť. Usmial sa. Mamina ho vítala v lavici. Hladili sa.

V tej chvíli som sa im túžil pokloniť. V tej chvíli som cítil, že si poklonu zaslúži úplne celý svet.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí, tvrdí nová aplikácia určená pre deti bohatých.

TV

Chcete cvičiť? Takto si zostavíte ten správny tréningový plán

Tréner Radovan Gergeľ radí, ako začať cvičiť.


Už ste čítali?