Prečo je v hre samotná koncepcia psychiatrie

Autor: Michal Patarák | 25.6.2011 o 9:34 | (upravené 15.5.2014 o 15:12) Karma článku: 15,14 | Prečítané:  3716x

V predchádzajúcich blogoch som uviedol jednak niekoľko odborných a vecných argumentov proti redukcii lôžok na psychiatrickom oddelení vo FNsP FDR v Banskej Bystrici, jednak úmysel primára oddelenia skončiť s výkonom svojho povolania na základe vzniknutej situácie. Jeho odchod chápem ako dištancovanie sa od neodborných a iracionálnych zmien nariadených ministerstvom zdravotníctva, inak povedané, ako odchod kapitána z lode, ktorá stráca všetky svoje navigačné systémy a bude tak možno odkázaná na bezcieľne blúdenie morom. V tomto texte by som rád povedal, prečo je pre psychiatriu budova v areáli Starej nemocnice doslova nenahraditeľná a prečo mnohí pacienti, ktorí o nej doteraz hovorili ako o oáze alebo prístave pokoja (ich vlastné vyjadrenia) to zrejme onedlho hovoriť prestanú.

 

Prečo sa sústrediť na zmenu umiestnenia psychiatrického oddelenia a nie len na samotnú (pre adekvátnu zdravotnú starostlivosť) likvidačnú redukciu pacientských lôžok?

Budova v starom nemocničnom areáli má totiž výrazné špecifiká, ktoré z nej a z jej okolia robia miesto vhodné na prácu s duševne chorými pacientmi, na ich diagnostiku, liečbu a na to, aby sa i v situácii hospitalizácie na psychiatrii (čo pre individuálny osud nie je zďaleka jednoduché) cítili relatívne dobre.

V čom spočívajú tieto špecifiká?

V prvom rade sa do tejto budovy zmestia štyri oddelenia (akútne, mužské + protihráčske, ženské a stacionárne), ktoré sú relatívne oddelené (čo je pre rôzny typ hospitalizovaných pacientov mimoriadne výhodné) a majú samostatné jedálenské priestory (v rámci stacionáru i kuchynku, kde si dokonca varia, respektíve pečú). V situácii premiestnenia na ôsme poschodie by nebola kuchynka ani jedna a zostala by spoločná jedáleň, kde by sa stretávali pacienti s odlišnými duševnými poruchami a v rôznej fáze doliečenia (teda pôvodne patriaci pod rôzne z menovaných štyroch oddelení). Navyše, akútne oddelenie, ak by bolo uzavreté, by jedáleň ani nemalo (nerátam s tým, že by v úzkom pre oddelenie vymedzenom priestore postavili novú) a tak by akútni pacienti zrejme jedli na posteliach. Samotné zlúčenie oddelení by teda nebolo najšťastnejšie.

Neodmysliteľnou súčasťou je park. V ňom prebieha ranná rozcvička (neviem, kde bude prebiehať v stiesnených priestoroch novej nemocnice), organizuje sa pracovné terapia (starostlivosť o kvety, kríky a podobne), pacienti sa v ňom stretávajú na rozhovor a radi si v ňom sadnú so svojimi príbuznými, ktorí ich v neľahkej životnej situácii prišli navštíviť.

Priestory umožňujú priebeh štyroch paralelných psychoterapeutických skupín (1. skupinová a komunitná terapia patologických hráčov, 2. terapia zameraná na psychotických pacientov a edukáciu o ich poruche, 3. skupinová terapia pre pacientov s náhľadom na svoje problémy a 4. terapia prácou pre pacientov s poruchami, ktoré výraznejšie obmedzujú ich duševný výkon alebo ktorí ešte nie sú dobre „zaliečení"). V rámci ôsmeho poschodia by museli teda existovať minimálne dve oddelené miestnosti (bez lôžok) pre psychoterapeutickú prácu (pracovná terapia tu bude ťažšie realizovateľná), o čoho uskutočnení si dovolím pochybovať.

Samotný stacionár má ešte spoločenskú miestnosť a relaxačnú izbu, ktoré sú pre jeho chod nenahraditeľné a ktoré boli len v tomto roku na základe sponzorského daru rekonštruované.

Čo s protihráčskym oddelením?

Ako som už spomínal minule, toto oddelenie by realizáciou redukcie lôžok a presunu psychiatrie do Novej nemocnice skončilo a muselo by sa zavrieť. Znamenalo by to koniec jedinečného zariadenia so špecifickým režimovým terapeutickým programom pre liečbu patologického hráčstva, vypracovaným originálne našim oddelením. Som prekvapený, že o tomto škrte sa pri úvahách o banskobystrickom psychiatrickom oddelení vôbec neuvažuje a nehovorí. Dovolím si tvrdiť, že náročný a na aktivity bohatý režim by bol aj v prípade snahy o zachovanie oddelenia (tá ešte nebola nikým explicitne prejavená) v nových priestoroch nerealizovateľný. Nábělkov krok vzdať sa funkcie je v tomto svetle dobre pochopiteľný. Je totiž dlhoročne popredným slovenským odborníkom na patologické hráčstvo, ktorý svojimi skúsenosťami aktívne prispieva i na medzinárodných fórach a ktorý sa významne zaslúžil o zlepšenie chápania tejto duševnej poruchy u nás.

Prečo teda považuje ministerstvo zdravotníctva alebo VšZP plánované zmeny za potrebné a „optimalizačné"?

To je otázka, na ktorú ja ani moji kolegovia nedokážeme odpovedať (predovšetkým ale nie je otázkou na nás). Určite má ministerstvo v rukách nejaké čísla a nejaké sumy. Pochybujem však, že do svojich úvah a plánov zahrnulo nielen literu, ale aj ducha. Mám na mysli nielen redukciu lôžok, ale aj plánovaný presun do nevyhovujúcich priestorov, v ktorých psychiatria už nebude tým, čím bývala, pretože stratí vyššie menované špecifiká a samotné protihráčske oddelenie. V hre je jej koncepcia, jej od ostatných oddelení odlišná podstata (psychiatria nie je o natáčaní EKG a o aplikácii infúzií). Už zrejme nebude tým prístavom pokoja, ktorý som až donedávna od pacientov pomaly začal považovať za klišé formulku. Slovo pokoj určite odpadne a z prístavu sa môže stať akurát tak nákladná stanica.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňákovi prihára. Štát mu platí luxusných hasičov

Za firmou Erupsi blízkou Kaliňákovi sú dobrovoľní hasiči, ktorí na príspevkoch od štátu získali státisíce eur.

ŠPORT

Cibulková dosiahla potrebné víťazstvo a má šancu na postup

Kerberová musí zdolať Keysovú bez straty setu.

TECH

Čo sa stane, ak by vypadlo centrum slovenského internetu?

Poskytovateľov internetu spája centrum SIX.


Už ste čítali?