Apológia Richarda Sulíka alebo musela naozaj padnúť?

Autor: Michal Patarák | 14.10.2011 o 8:33 | (upravené 26.12.2013 o 20:53) Karma článku: 11,98 | Prečítané:  1933x

Existuje prinajmenšom pádna možnosť, ktorá je podoprená serióznymi argumentmi, že euroval je pre našich občanov nevýhodný. I keby to bola len možnosť, je dôležité sa ňou zaoberať. Táto možnosť vytvára kritický spor vo vládnej koalícii, formulovateľný ako: Je možné, že je pre nás nevýhodný, ale je zodpovedný.

Zodpovedností je ale veľa. Zodpovednosť k našim daňovníkom. Zodpovednosť za spoločnú Európu. Ani obyčajná zodpovednosť nie je ľahko priehľadná záležitosť. Vzťahuje sa vždy na niečo alebo niekoho, čo ju značne problematizuje.

Ak Slovensko euroval neschváli, stane sa pre zodpovedných euroštátnikov čiernou ovcou, dokonca čiernou dierou. Nezabudli ale na zodpovednosť Grécka za ich megadôchodky, falšovanie dokumentov pre EÚ a za ich čierne duše? Nie je ono jednou veľkou čiernou dušou a agresívne metafory na našu adresu len presunom bublajúceho afektu, ktorý nám pôvodne nepatril?

A tušíme, že sa to netýka len Grécka, ale aj iných raju podobných južných štátov. Kto je tu teda (ne)zodpovedný? Aha, a ešte som zabudol na kauzálnu zodpovednosť. Že niekto je zodpovedný za to, že vôbec muselo dôjsť k záchranným opatreniam typu eurovalu... Akú úlohu má v tejto hre titanov naše malé Slovensko? Nie je skôr baránkom, ako čiernou ovcou?

(Niekde medzi týmito iskrami vlastných potrieb a zvonka ovládajúcich impulzov sa môže zrodiť vyvlastnenie identity, ktorú už nebudeme mať sami v sebe, ale v niekom inom.)

A akú úlohu má v tom všetko Sulík? Tú, že podal principiálne stanovisko podľa svojho svedomia? Prečo trojsprisahanec koalície položil na jeden hlas dve závažné a úplne odlišné otázky, a tým tento jeden hlas tak preťažil, že z konfliktu kritického urobil konflikt tragický?

Aký to malo všetko zmysel?

Musela naozaj padnúť?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

U. S. Steel odchádza, o košickú fabriku bojujú Třinecké železárny

U. S. Steel predáva košické železiarne, ponuku predložili Číňania a skupina slovenských miliardárov.

KOMENTÁRE

Úbohá stredná trieda, tá sa vo Ficovom vlaku nevezie zadarmo

Ak sa niektorí chcú mať závratne dobre, musia sa tí ostatní mať horšie.

KOMENTÁRE

Ako o tridsať rokov rozvrátim našu spoločnosť

Moderné demokracie sa premenia na vlády starých.


Už ste čítali?