Aký príbeh je za Kishuovým eskimáckym mozgom?

Autor: Michal Patarák | 22.8.2012 o 15:45 | (upravené 16.2.2014 o 20:19) Karma článku: 9,27 | Prečítané:  1013x

Muž s poetickým menom, Aleš Hrdlička, bol český antropológ, ktorý emigroval do Spojených štátov. Vo svojom odbore bol názorovo značne osamotený a „obdivuhodne" intolerantný k bádateľom s opačnou mienkou, akej bol on sám. Takých kolegov mal nanešťastie neúrekom, keďže napríklad zaťato tvrdil, že kolískou človeka je stredná Európa, a nie Afrika (čo tvrdí takzvaný „out of Africa" model), či viaceré oblasti súčasne (čo je premisa multiregionálneho modelu). Zároveň bol až zázračne necitlivý k ich pádnym odborným argumentom. Čo už, i tak svojim spôsobom génius, pomyslel som si, keď som hltavo čítal jeho knižku o eskimáckom mozgu...

Pohľad zhora na samotný predmet štúdiePohľad zhora na samotný predmet štúdie

Knižka útla, ale vzhľadom na vytýčenú tému plne postačuje. „An Eskimo Brain" vyšiel roku 1901 v New Yorku a má ambíciu skúmať rozdiely medzi mozgom Eskimákov a bielej rasy. V skutočnosti však ide „len" o výsledky pitvy (robenej doktorom Brookom) a sumár detailných meraní mozgu (vykonaných samotným Hrdličkom) u jedného eskimáckeho muža s menom Kishu.

Kishu bol vodcom svojho kmeňa a spolu so svojim 12-ročným synom Meneem a štyrmi ďalšími Eskimákmi ho do New Yorku v roku 1896 priviedol akýsi poručík Peary. Všetkých okrem Meneeho skosila akútna tuberkulóza. Dobrodružné srdce čitateľa (akože mňa) lačnie po detailoch tohto srdcervúceho príbehu, v ktorom chlapec ostane v neznámej civilizácii sám (a prečo ich tam vôbec ten poručík dovliekol?), ale dozvedá sa len sporé fakty a Hrdlička prirýchlo prechádza k pitevným záverom (mozog Kishua vážil so všetkými obalmi 1503 gramov, 1155 gramov bez nich...atď). Záverom však spomína zvedavosť vzbudzujúce údaje, že Menee sa veľmi dobre prispôsobil kultúre a civilizovanosti Američanov a mal dokonca úspechy v škole. Čo s ním však bolo ďalej? Ako vnímal smrť otca v neznámej krajine? To už žiaľ nie je predmetom štúdie...

Takéto knižky sú pre mňa veľmi poučné. Mohol som si porovnať anatomické výrazy zo začiatku 20. storočia s tými dnešnými a veru som niekedy mal čo robiť, aby som porozumel, o ktorej štruktúre je kedy-tedy reč. Predovšetkým ma však zaujal samotný predmet práce. Pred sto rokmi proste stačilo, aby človek urobil jednu pitvu a mohol to hneď publikovať. Dnes sa píšu buď úplné voloviny, ktoré čítajú (alebo prinajmenšom o nich vedia) všetci alebo (ak sa jedná o odbornú sféru) prejde mnoho a mnoho rokov, než sa človek osmelí napísať o svojej práci knižku. Samozrejme, je otázne, či mu to kvôli pár čitateľom vôbec vydajú...To len ku kontrastom s dnešným svetom.

Čo sa týka výsledkov, Hrdlička zistil, že mozog Eskimáka (usudzuje z jedného jediného mozgu!) je veľmi dobre vyvinutý, v mnohých štruktúrach dokonca komplexnejší, než mozog bieleho, z čoho dedukuje aj inteligenciu daného kmeňa. Tu sa práve úsečne zmieňuje o Meneeho adaptabilite a dobrých školských výsledkoch.

Slovom kniha o pitve, na pozadí ktorej je obrovská dráma jedného eskimáckeho kmeňa a dvanásťročného chlapčeka. Idem zisťovať, ako to všetko vlastne bolo, keď mi to tento slávny antropológ nechcel prezradiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Blaha sedel celkom sám. Takto vyzerala konferencia Smeru

Delegáti Smeru hlasovali. Nikto nebol proti.

KOMENTÁRE

Fico preháňal, aby sa stal nenahraditeľným

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.

ŠPORT

Lídrom Bory na Tour de France bude Čech, Sagan zabojuje o zelený dres

Leopold König pôjde na Tour so Saganom.


Už ste čítali?