Čo má spoločné sex a ruská maľba

Autor: Michal Patarák | 30.7.2009 o 14:26 | (upravené 28.10.2013 o 4:10) Karma článku: 8,44 | Prečítané:  2389x

Je to už skoro rok, čo som sa v jednom slovenskom meste zúčastnil istej odbornej akcie, ktorá okrem iného ponúkala aj zaujímavý prednáškový blok z oblasti sexuológie. Pravdaže som si ho nemohol nechať ujsť, i keď bolo rovnaké sparno ako po tieto dni a napriek tomu, že moja myseľ nebola po predchádzajúcej noci práve najsviežejšia. Pozornosť sa z počiatočnej tekutosti na prednášané témy pomerne rýchlo zostrila a ja som, príjemne usalašený, mäkko zrástol s kresielkom vo štvrtom rade.

 Yuri Klapouch

Prvá prednáška sa týkala evolučnej psychológie. Autorka (samozrejme evolučná psychologička) pripomenula zásadné objavy svojho odboru, vplyv na novodobý náhľad na človeka ako i posun vo vnímaní sexuality. Už to nie je len slepá pudová sila, ktorú treba vhodne regulovať a usmerňovať. Sexuálne správanie má svoje skryté dôvody, ktoré ukrýva sexuálny motivačný systém, s pre súčasnú dobu celkom vtipnou skratkou SMS. Je to vraj akýsi podvedomý mechanizmus, ktorý rozhodne ako sa človek bude sexuálne správať, čo preferovať a čomu sa radšej vyhýbať. K jeho osvetleniu použila celé klbko mne dovtedy neznámych pojmov.

Nasledoval rad prednášok o sexuálnych deviantoch, pričom v diskusii k nim naša evolučná psychologička nezabudla pripomenúť, že ich prípady môže osvetliť jedinečným spôsobom práve evolučná psychológia. I pri všetkej úcte, ktorú si u mňa za ten krátky čas vyslúžila, som sa musel trochu pousmiať.

Do otvoreného usmievkania sa mi ale kútiky zakrivili až pri ďaľšej, mimoriadne milej prezentácii o sexualite, ako o hlavnom motore evolúcie. „Už to nie je prírodný výber, ale výber sexuálny?" uštipačne som si pomyslel. Autor zanietene rozprával ako sa vďaka rozmnožovaniu a sexualite vytvorili vzorce správania ako dvorenie (hra na gitare pod balkónom Júlie:-), hrdinstvo v boji, ale i básnictvo (nosatý Cyrano z Bergeracu) a vlastne celé umenie (počnúc jaskynnými maľbami).

Napadli ma vtedy Freudove úvahy o sublimácii, v ktorej sa jeden z naších najsilnejších pudov premení na činnosť nesexuálneho charakteru, s vyšším spoločenským hodnotením. Napríklad v zamilovanom mužovi (ktorý sa ešte len o uchádza o potenciálnu partnerku) sa stupňuje alebo iniciuje akási umelecká tvorba a začína skladať básne. Evolučná psychologička by ale určite povedala, že to nie je vďaka sublimácii. Umelecká plodnosť neopúšťa sexualitu, ale naopak, slúži jej tak, že zvyšuje atraktivitu jedinca pre druhé pohlavie.

Umenie je teda podľa jedných sublimáciou, podľa druhých evolučný trik ako si zvýšiť sexuálny kredit.

Pár týždňov nato som navštívil Ostravskú galériu, kde sa vystavovali dejiny ruskej maľby. Bol to krásny zážitok, celá prehliadka ma naplnila úžasom. Ku koncu, keď som už prepletal nohami dolu schodiskom, mi napadla otázka, prečo som tam vlastne bol. „Nie som náhodou sexuálne frustrovaný? Alebo nebodaj zamilovaný?" :-)

Pousmial som sa a zahnal rozmarné myšlienky.

Skrátka, nemali by sme to s úlohou tej našej sexuality príliš preháňať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?