Holý drozd a holý človek

Autor: Michal Patarák | 19.8.2010 o 17:50 | (upravené 13.11.2013 o 4:34) Karma článku: 7,02 | Prečítané:  1700x

Drozd Turdus merula žije v južnom Nemecku. Čierny černistý, vypadá ako ten náš, ktorého vídavame trhane poskakovať pod stromami a splašene zazerať zo strany na stranu. Aj na neho totiž vplýva stres, keď mapuje okolitý terén a zisťuje, čo je s krikom utekajúce dieťa vlastne za nebezpečenstvo. Taký drozd má však aj svoj spoločenský status, podobne ako človek.

Drozdia pieseňDrozdia pieseňEdward Atkinson Homel

A podobne ako je to s ľudským statusom, i jemu sa vodí lepšie, keď je na vyššom a horšie, keď žije na nižšom mieste spoločenského rebríčka.

Keď v južnom Nemecku nastane zima, zníži sa dostupnosť potravy a teplejších úkrytov. Vyššie postavené drozdy vtedy majú omnoho lepší prístup nielen k potravinovým zdrojom, ale i k skrýšam pred chladným nepohodlím. Nižšie postavené drozdy však začínajú hladovať. Ich energetická potreba prevyšuje príjem, navyše, táto potreba vzrastá, nakoľko si v porovnaní s dominantnými drozdami udržujú teplo len s omnoho väčšou námahou. Tie druhé majú totiž svoje prednostné miestečka.

Nižšie postavené drozdy sa takto dostávajú do značného stresu. Zvýši sa im pulz a v krvi hladina glukokortikoidov, ktoré mobilizujú energetické zdroje i celkovú výkonnosť drozdieho organizmu. Až napokon odlietajú na juh. So zvyškami síl pristanú niekde v Taliansku, kde majú dosť tepla aj potravy. Stres sa uvoľní, pulz klesne a s ním sa aj znížia glukokortikoidy.

Na jar sa zoberie a založí si v Nemecku nové potomstvo. Ale čo človek?

Prírodná katastrofa, ako je povodeň, mu zoberie úkryt, ktorý si staval alebo naň sporil celý život. Ostane s holými rukami. Zvýši sa mu pulz, v krvi mu nadmerne cirkulujú glukokortikoidy a prežíva len ťažko zvládnuteľný stres. Tiež sa tak mobilizuje energia, ale k čomu? Kde odletieť? Ktorý juh je prisúdený človeku, keď je tak neskonale závislý na tom, čo vyrobí vlastnými rukami? Tak závislý, že keď mu to všetko zničí voda a ostane mu iba prázdno, zdesí sa vlastnej oholenej existencie.

A ak má ešte k tomu nižší socioekonomický status...

Drozdovi, tomu je hej. Proste si odletí na juh...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 37 prípadov, najmladší má päť rokov

Sulík je proti blackoutu, označil ho za likvidačný experiment.

Píše Zuzana Krištúfková

Ako zvládame pandémiu (píše epidemiologička)

Situácia z pohľadu odborníkov, ktorí každodenne rozhodujú o opatreniach.


Už ste čítali?