Femifobická snaha o (ideálne politické?) hrdinstvo

Autor: Michal Patarák | 4.1.2011 o 10:56 | (upravené 15.11.2013 o 4:49) Karma článku: 9,37 | Prečítané:  1618x

Všetci (alebo takmer všetci) muži sú od mladosti fascinovaní hrdinstvom. Ako chlapci sa hrajú na vojakov, na počítačoch a v televízii ich zaujímajú krvavé strieľačky. Neskôr ich pritiahnu možno o niečo ušľachtilejší hrdinovia, ktorí sa nepresadia ani tak v boji, ako v sebaobetovaní a do dejín vojdú nejakým ukážkovým alebo významným skutkom, vytvoria novú filozofiu, zákonodarný systém, prípadne nejaké to náboženstvo. Fascinácia hrdinstvom muža neopúšťa a často je jeho druhou dušou, avšak, tak trochu nekompletnou.

Herkules a OmfaléHerkules a OmfaléFrancois Boucher

V nasledovaní ideálu hrdinstva muž v sebe všeličo poprie a domnelo vyhráva i drobné každodenné boje. Aj značne emocionálne nabitú situáciu zvládne bez sĺz a o svojich drobnejších slabôstkach nielenže nehovorí, ale o nich často ani nevie, keďže si ich vôbec nepripúšťa. Potrebuje vynikať. V tom je zase štipka narcistického korenia. Spoločenstvá mužov sú od detských rokov viac alebo menej prísne hierarchizované, dôležité je poukazovanie na outsiderov a vyčleňovanie voči iným skupinám. Muži sa cítia úspešní, len keď sa blížia k vrcholu pomyselnej pyramídky.

Prídavné meno femifobický niektorí autori používajú pre jedinca, ktorý sa akoby bojí alebo stráni svojej ženskej polovičky, svojho mäkkšieho, nežnejšieho, citlivejšieho Ja.

O femifóbii a hrdinstve píšem dokopy, pretože hrdinstvo v takomto idealizovanom koncepte je v istom zmysle odtrhnuté od reality, je to falzum, ilúzia alebo fantázia bez reálneho naplnenia. Často súvisí s neintegrovaním ostatných - teda tých ženskejších - častí nášho chlapského vnútra. Vulgarizovanou podobou takéhoto hrdinstva (pretože môže byť aj jemne poetizovaná) je chlap typu mexického mača, drsňák, čo všetko porieši hučaním a svišťajúcimi päsťami.

O femifóbii a hrdinstve píšem dokopy aj preto, že mi strašne sedí na niekdajšieho premiéra, Roberta Fica. Videl som ho nedávno v jednom videu, ako sa ho pýtali, čo by si želal do Nového roku. Povedal, že nepotrebuje nový rok na to, aby niečo riešil a dával si predsavzatia, akurát stroho pripustil, že by mal viacej oddychovať (podtextovo do uší bilo priame posolstvo: že nerobí nič iné, iba pracuje). Fico sa presne prezentuje ako totálny hrdina bez jedinej slabôstky. Nepamätám sa, že by niekedy odhalil nejaké svoje miestečko menšej odolnosti, dieročku, ktorou by sme sa mohli dostať k jeho teplému a pulzujúcemu človečenstvu. Nielen na mňa, ale aj na mnohých mojich známych, pôsobí ako sústavne napajedený, príliš nervózny chlapík, ktorý sa pomedzi slová Roboticky prezentuje ako zlatý politický vzor.

Keby aspoň raz priznal, že sa mýlil. Aspoň v tých prípadoch, kedy to už aj všetci ostatní vidia.

Ak totiž bude stále svojim idealizovaným politickým (možnože aj femifobickým) hrdinom, skončí ako Mečiar. Znervóznená balistická strela, schopná vystreliť na každého (právom) zvedavého redaktora. Potom, čo náš niekdajší hrdina Mečiar svoju vojnu prehral, nebol schopný komunikácie a na pár dní sa zabarikádoval na svojej centrále. Už vari ani nemal psa, ktorý by mu olízal rany.

Pred nedávnom som ho videl v Trenčíne. Išiel v saku veternou ulicou a zdalo sa mi, že podobne ako v nejakom filme o stredoveku, za ním pobehovalo pár deciek a niečo škodoradostne vykrikovalo.

Muži, nebuďte na silu hrdinami. Môže sa napokon stať, že pôjdete mrazivým vetrom sami. Len kde tu sa za vami ozve minulosť, možno v podobe Fúrií, možno v podobe malého chlapca za vašim chrbtom, z ktorého mohol vyrásť namiesto totálneho supermana úplne normálny a spokojný chlap.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 37 prípadov, najmladší má päť rokov

Sulík je proti blackoutu, označil ho za likvidačný experiment.

Píše Zuzana Krištúfková

Ako zvládame pandémiu (píše epidemiologička)

Situácia z pohľadu odborníkov, ktorí každodenne rozhodujú o opatreniach.


Už ste čítali?