Pľujem! Líbyjská krv je pre nás líbyjská ropa!

Autor: Michal Patarák | 26.2.2011 o 8:32 | (upravené 18.11.2013 o 4:07) Karma článku: 12,12 | Prečítané:  2786x

Sigmund Freud mal veľkú záľubu v tom, že prenášal poznatky z individuálnej psychológie na nadindividuálne celky, ako sú napríklad národy a štáty. Príznačne ich potom aj nazýval ako Grossindividuen, teda veľké individuá. Majú svoje psychické fázy a osobité obdobia, kedy zrejú.

Jeu de la KroutaJeu de la KroutaEtienne Dinet

Najprv musím uviesť, že arabský svet bol v stredoveku omnoho civilizovanejší ako krajiny európskeho regiónu. Tie boli okrem iného charakteristické svojou expanzivitou a katolizáciou podmanených národov. Tento prejav svojej existencie dávali blízkemu Východu najavo aj sériou križiackych výprav. Práve v nich sa naši predkovia prejavili neobyčajne krvavo, neľudsky a primitívne (čo sú všetko veci, ktoré dnes počúvame stále častejšie na adresu arabského sveta). Už ani nehovorím o Avicennovi a medicíne Orientu, o ktorých náš uľpievavý stredovek nemohol ani len snívať. Čo sa to stalo, že Európa sa dnes tvári tak kultivovane (ako nad tým rozmýšľam, stále intenzívnejšie sa mi tisne na jazyk ono „tvári") a arabský svet sa jej zdá zrazu kultúrne nielen pozadu, ale až degradovaný? Freud prišiel na to, že psychický vývoj môže prebiehať aj spätne, čo označujeme ako regresia. Spomenul by ju vo svojich úvahách, keby žil v dnešných časoch?

O tom, že Európa sa stala len mramorovo chladnou dlažbou pre naše konzumné nohy, ponáhľajúce sa rýchlo do gigantických supermarketov a potom do obrovských kinosál s povrchnými 3D filmami, som už písal kadekde a to najmä, keď mám náladu odpľuť si. Eurá, eurá, ligotavé nové božstvo trhajúcej sa Európy (už neviem, či by som to nemal písať s malým „E"). O tejto novej religiozite podávajú pravoverné svedectvo reakcie mohých médií, totiž, že už aj u nás začíname pociťovať dôsledky arabských protestov. Pociťujeme ich na rastúcej cene benzínu! Pľujem na takéto po-city! Čo nemá Európa cítiť pach mŕtvol nevinných ľudí, nemá sa jej pálčivo hýbať sdce v jej mramorovej hrudi? Čo je už naozaj len sochou dávnych časov?! Nevidíme strieľanie do nevinných? A smrť vojakov, ktorí odmietli splniť takýto neľudský rozkaz? Nepripomína nám to časy spred vyše 60 rokov? Nie je to príležitosť na vlastné kajanie sa a zároveň na horúcu ruku, ktorá zovrie čary líbyjského diktátora ako ruka Fatimy?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?