Sme kadidlový dym na slnečnom lúči

Autor: Michal Patarák | 24.4.2011 o 9:23 | (upravené 18.11.2013 o 4:14) Karma článku: 8,35 | Prečítané:  1496x

Chvíľu sme šli po kamienkoch, než sme sa dostali na dlažbu posiatu lupienkami jarných kvetov. Jemný koberček nás doviedol až ku vchodu s klenbou. Vo vnútri sa potom hostenia ujalo náročné ticho Veľkého piatku. Ticho plné nepokoja a zároveň akési pokojné. Aj tam to všetko voňalo. Ľudia bez slov čakali, tak, ako je celý život čakaním. Ako sa spoza ambony ozvalo: niekto čaká, kým ho malinké dieťa konečne samo od seba pobozká, niekto čaká na svoju vlastnú smrť, o ktorej vie dopodrobna s predstihom.

Poznanie je niečo iné ako príbeh.

Spevom vstupujeme do príbehu. Pilát sa pýta, čo je pravda, my ho (zase len) ticho vnímame vo svojich predstavách a nevieme odpovedať ani na túto základnú otázku. Potom Pilát ukáže na Ježiša. Už je zbičovaný, už má venček z tŕňov a je oblečený v posmešnom šarláte. Prečo označuje ako „hľa človek"?

Kľačíme. Príbeh je pri svojom zdanlivom konci. Tak končí to smrťou, či nekončí? Zase o tom nevieme nič konkrétnejšie povedať, zase len v nádeji mlčíme.

Z vysokých bočných okien k nám vnikajú dva pásy slnečného svetla. Dym kadidla v nich vangoghovsky predvádza svoje ťahy. Krúti sa, stúpa a klesá a ja vnímam, že práve v ňom sú všetky naše príbehy. Chvíľku sa pokrútia v slnečnom lúči a potom zaniknú.

Práve cez ne prešiel postihnutý chlapček. V ústach Telo Kristovo a ruky zopäté tak, akoby to, čo do neho vniklo, už nikdy viac nechcel pustiť. Usmial sa. Mamina ho vítala v lavici. Hladili sa.

V tej chvíli som sa im túžil pokloniť. V tej chvíli som cítil, že si poklonu zaslúži úplne celý svet.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 37 prípadov, najmladší má päť rokov

Sulík je proti blackoutu, označil ho za likvidačný experiment.

Píše Zuzana Krištúfková

Ako zvládame pandémiu (píše epidemiologička)

Situácia z pohľadu odborníkov, ktorí každodenne rozhodujú o opatreniach.


Už ste čítali?