Zarábam viac ako britský lekár

Autor: Michal Patarák | 19.8.2011 o 16:48 | (upravené 15.5.2014 o 15:10) Karma článku: 16,40 | Prečítané:  21434x

Nemôže to byť inak. Článok Jána Krempaského (uverejnený 12.8.2011) obsahuje grafiku s vlajkami niekoľkých krajín a k nim priradené násobky priemernej mzdy, ktorú zarába lekár toho-ktorého štátu. Podľa tejto štatistiky môžem byť vlastne rád, že som lekárom na Slovensku a nie v Británii. Pre mnohých slovenských doktorov v zahraničí môže byť mimoriadne inšpiratívne vyjadrenie môjho kolegu J.M. k spomínanej tabuľke: „Týmto (zistením, že zarobíme tu viac ako tam) by som chcel poprosiť všetkých lekárov, ktorí kvôli zárobkom odišli do Anglicka alebo Írska kvôli, aby už neboli trápni a vrátili sa. Teraz už aj tak všetci vieme, že tam robia za menej a sú tam zrejme len z nenávisti k Slovákom:-)" Nanajvýš zaujímavá je aj fotografia kvarteta lekárov nad úhľadnou farebnou štatistikou. Sú na nej pohŕdavé pohľady dvoch mužov a dvoch žien so založenými rukami. Ich hľadenie z výšky si ktokoľvek ihneď vysvetlí ako pocit nadradenosti až apartheidu, kým založené ruky zrejme symbolizujú nič-nerobenie, za ktoré títo príživníci vydieračským spôsobom požadujú zvýšenie už aj tak hrozitánsky vysokého platu.

 

Rastúca demagógia ohľadne našich platov ma mimoriadne mrzí. Z človeka slúžiaceho zdraviu spoločnosti niekto neustále robí hladného vlka, ktorého nenažraný žalúdok sa nie a nie naplniť.

Priemerná mzda v spomínanom článku je podľa Petra Goliáša uvádzaná v intervale 1050-3200. Keď sa pozriem na svoje výplatné pásky z tohto roku, ani raz neprekročili sumu 970 eur.

Vyslovene ma však naštvalo ďalšie tvrdenie: „K oficiálnemu platu si lekári každý mesiac prilepšia o päťsto eur". Nuž, ak chcete vedieť, moje mesačné prilepšenie činí presne 0 eur a ak si aj niečo navyše zarobím, tak je to u iného zamestnávateľa, ako je nemocnica!

Ide hlavne o príjmy priamo od pacientov". Ak sa tým myslia úplatky (nelegálne! - tu predsa v diskusii o platoch nemôžeme argumentovať niečím, čo je nelegálne!), tak tých som dostal tento rok tiež presne 0 eur.

Neviem, čo iného dodať. Podobnými demagógiami som už úplne paralyzovaný a viem, že verejnosť je už (po starostlivej masáži masmédiami a pri katastrofálnej úrovni zdravotníctva - smrdiacej zrejme od hlavy) proti nám.

Na účel obhajoby lekárov by som pokojne zverejnil aj svoje daňové priznanie. Len by som sa pritom hanbil, že som stále mimo svojej rodiny v nemocnici, v ktorej šesť krát do mesiaca trávim aj noci, aby som proporcionálne zarobil tak zúfalo málo a zároveň za to, že sa tu vôbec sťažujem, veď lekári napríklad v Británii sa majú oveľa horšie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?