Zarábam viac ako britský lekár

Autor: Michal Patarák | 19.8.2011 o 16:48 | (upravené 15.5.2014 o 15:10) Karma článku: 16,40 | Prečítané:  21448x

Nemôže to byť inak. Článok Jána Krempaského (uverejnený 12.8.2011) obsahuje grafiku s vlajkami niekoľkých krajín a k nim priradené násobky priemernej mzdy, ktorú zarába lekár toho-ktorého štátu. Podľa tejto štatistiky môžem byť vlastne rád, že som lekárom na Slovensku a nie v Británii. Pre mnohých slovenských doktorov v zahraničí môže byť mimoriadne inšpiratívne vyjadrenie môjho kolegu J.M. k spomínanej tabuľke: „Týmto (zistením, že zarobíme tu viac ako tam) by som chcel poprosiť všetkých lekárov, ktorí kvôli zárobkom odišli do Anglicka alebo Írska kvôli, aby už neboli trápni a vrátili sa. Teraz už aj tak všetci vieme, že tam robia za menej a sú tam zrejme len z nenávisti k Slovákom:-)" Nanajvýš zaujímavá je aj fotografia kvarteta lekárov nad úhľadnou farebnou štatistikou. Sú na nej pohŕdavé pohľady dvoch mužov a dvoch žien so založenými rukami. Ich hľadenie z výšky si ktokoľvek ihneď vysvetlí ako pocit nadradenosti až apartheidu, kým založené ruky zrejme symbolizujú nič-nerobenie, za ktoré títo príživníci vydieračským spôsobom požadujú zvýšenie už aj tak hrozitánsky vysokého platu.

 

Rastúca demagógia ohľadne našich platov ma mimoriadne mrzí. Z človeka slúžiaceho zdraviu spoločnosti niekto neustále robí hladného vlka, ktorého nenažraný žalúdok sa nie a nie naplniť.

Priemerná mzda v spomínanom článku je podľa Petra Goliáša uvádzaná v intervale 1050-3200. Keď sa pozriem na svoje výplatné pásky z tohto roku, ani raz neprekročili sumu 970 eur.

Vyslovene ma však naštvalo ďalšie tvrdenie: „K oficiálnemu platu si lekári každý mesiac prilepšia o päťsto eur". Nuž, ak chcete vedieť, moje mesačné prilepšenie činí presne 0 eur a ak si aj niečo navyše zarobím, tak je to u iného zamestnávateľa, ako je nemocnica!

Ide hlavne o príjmy priamo od pacientov". Ak sa tým myslia úplatky (nelegálne! - tu predsa v diskusii o platoch nemôžeme argumentovať niečím, čo je nelegálne!), tak tých som dostal tento rok tiež presne 0 eur.

Neviem, čo iného dodať. Podobnými demagógiami som už úplne paralyzovaný a viem, že verejnosť je už (po starostlivej masáži masmédiami a pri katastrofálnej úrovni zdravotníctva - smrdiacej zrejme od hlavy) proti nám.

Na účel obhajoby lekárov by som pokojne zverejnil aj svoje daňové priznanie. Len by som sa pritom hanbil, že som stále mimo svojej rodiny v nemocnici, v ktorej šesť krát do mesiaca trávim aj noci, aby som proporcionálne zarobil tak zúfalo málo a zároveň za to, že sa tu vôbec sťažujem, veď lekári napríklad v Británii sa majú oveľa horšie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?