Prekliatie krásnej vyziabnutosti

Autor: Michal Patarák | 20.8.2011 o 7:39 | (upravené 15.5.2014 o 15:21) Karma článku: 12,53 | Prečítané:  2876x

Ako o základe sa hovorí o rodinnom prostredí. Ambiciózni, kultúrni a inteligentní rodičia, často príliš zaneprázdnení, sa snažia dať deťom čo najlepšie a najkvalitenjšie vzdelanie, výchovu, oblečenie a prostredie. Mnohokrát nadmieru ochraňujú svoje deti (dcéry) nielen pred nebezpečenstvom zvonka, ale aj pred nimi samými („Ja viem, čo je pre teba lepšie"). A v srdci nezaprú obchodníckeho ducha: za svoje investície a námahu vyžadujú recipročnú odmenu vo forme vďaky, dobrého školského výkonu, správania a celkovo dizajn podľa svojho architektonického návrhu. Ten aj chvíľu dostávajú, ale nečudo, že v puberte, pod kanonádou hormónov a vnútorných popudov k samostatnosti, sa tieto dievčatá nájdu uprostred boja. Vyhovieť ideálu rodičov alebo svojej autonómii? V niektorých prípadoch sa tento zápas ocitne v patovej situácii a dievča sa snaží byť autonómne aspoň v tom, v čom si to môže dovoliť. Ovláda teda aspoň svoje telo a príjem kalórií.

 

Ako bezprostredná pomôcka mu slúži súdobý ideál štíhlosti alebo odpor k obezite (tento aspekt sa málokedy zdôrazňuje). Modelky sú stále viac a viac štíhlejšie. Zvláštne kúsky oblečenia visia na po móle chodiacich špajlách. Je to ešte oblečenie? Je to ešte žena?

V zrkadle vidia nadváhu napriek tomu, že majú skeletálny vzhľad a lopatky im trčia z chrbta ako kostenné výbežky stegosaurovi. Pripomínajú hladujúce etiópske dieťa, ale pre hladovanie sa rozhodli (rozhodli?). A napriek tomu nejde o žiadnu psychózu...

Minulý rok vo veku 28 rokov zomrela Isabelle Caro, trpiaca touto chorobou krásy. Práve jej fotografie, najmä z obdobia, kedy bojovala proti anorexii a chcela svet modeliek varovať, kam to až môže dôjsť, by si mali preventívne obzerať dievčatá túžiace po svete reflektorov, fotografiách v časopisoch a po módnych mólach. Zrejme to je jej najväčší odkaz našej jedlom posadnutej civilizácii, kde ani jedno teleráno nemôže prejsť bez nejakého chutnučkého receptu a zároveň kultúre pobláznenej mejkapovou krásou a ideálmi bez hĺbky.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?