Šťastie a slobodu pre všetkých!

Autor: Michal Patarák | 5.10.2011 o 6:11 | (upravené 16.12.2013 o 5:33) Karma článku: 10,37 | Prečítané:  1426x

Existujú ľudia, ktorí, akoby povedala Eva Syřišťová, sa pohybujú v pukline času. Nežijú v rade za sebou idúcich a ako ozubené kolesá do seba zapadajúcich dní. Žijú mimo plávajúcich mrakov každodennosti v prasklinke, ktorá ich nielen uzatvára, ale aj oslobodzuje od bežných noriem a konvenčných horizontov. Preto sú schopní nahliadnuť mnohokrát to, čo iní vidieť nevedia, možno len akosi tušia. Reč nie je o génioch, i keď aj na nich by bolo možné nasadiť podobné prirovnania, hovorím však o ľuďoch v psychotickom stave.

Snáď preto, že snahy jedného z nich kontrastujú s mojimi (a s našimi) egoistickými pohnútkami, v ktorých upachtene naháňame márnotratných duchov každého dňa, sa chcem o ne podeliť.

Je ešte ospanlivé ráno, cez oblok a cez tancujúce vetvy gaštana sa do izby ostýchavo vkráda slnko. Ležia na posteliach.

Ako sa máte, pán O.?

Ostražito otvorí oči, zdá sa, že chvíľu trvá, kým sa zorientuje v situácii. Vizita.

Ako sa máte?

Mäkkšie zopakujem otázku...

V príkrom rozpore so zdanlivo pomalým chápaním zrazu vstane a vystrie sa ako dovtedy rukou ohnutý prútik pri jazere. Mierne sa usmeje, len tak, ako drobné svetielko v tme a pridusene zakričí:

„Šťastie a slobodu pre všetkých!"

Zachvejem sa. Rozmýšľam. Ako pekne a zároveň naliehavo znie tá veta. Aj ja by som ju zakričal s ním, aj ja ju chcem spievať s jeho perami! Nie, nie, musím sa krotiť, inak mi zase niekto z nich povie, že si s nimi pokojne môžem vymeniť miesto.

A predsa si myslím, že nič základnejšie a naliehaveješie som v poslednom období nepočul.

Ako dieťa vykríkol, že celý svet, podobný cisárovi v rozprávke, je úplne nahý. Že potrebuje pomôcť a zaodieť šťastím a slobodou.

Lebo to, čo zažívame, nie je sloboda, len sa na ňu okato hráme. Je to len poklonkovanie ťarche dňa, vyvlastnenie vlastných prianí pod tlakom reklamy, komercie, úzkostí a toho, čo je považované za normálne a žiaduce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lunter: Nikdy som nepovedal, že mamu vyliečili len zdravé potraviny

Článok na webe firmy kandidáta na župana vysvetľuje jej vznik tým, že vďaka zdravej strave sa jeho mama dostala z rakoviny.

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner reprezentácie a šéf zväzu spolu diskutovali.


Už ste čítali?