Ešte nikdy taký nepochopený, ešte nikdy taký sám.

Autor: Michal Patarák | 2.12.2011 o 15:33 | (upravené 15.5.2014 o 15:11) Karma článku: 17,48 | Prečítané:  6465x

Zdravotníctvo už zažilo roky prísľubov. Že len musí vydržať a že všetko sa v určitom (a vždy nejasnom) horizonte vyrieši. Každá vláda a politické strana (najmä pred voľbami) sľubovala lepšie a kvalitnejšie zdravotníctvo, ale k daným cieľom neviedla takmer žiadnymi konkrétnymi krokmi, až na výnimku zásahov, ktoré možno právom označiť skôr za dramatické a drastické, než vskutku ozdravné.

 

Dynamika nenaplnených prísľubov - ako forma vyprázdnená od obsahu - vedie zákonito k desenzitizácii, čo je fenomén, v ktorom už človek špecifické podnety (v tomto prípade sľuby) postupne ignoruje a nereaguje na ne.

Čiastočnou odpoveďou na to, prečo sa lekársky protest uskutočnil práve v tejto dejinnej chvíli je, že vyššie naznačené drastické zásahy sa udiali najmä v súčasnom vládnom období. Zároveň nebolo zdravotníctvo nikdy predtým tak trasľavo postavené pred hrozbu finančnej oligarchie (monarchie?), ktorá by mala hýbať jeho špagátikmi.

Ak hovoríme o mzdách, ako lekár som zaznamenal skôr ich pokles ako reálny (a viac krát sľubovaný) nárast.

Je pochopiteľné, že lekárske povolanie tak čelilo dlhotrvajúcej a prehlbujúcej sa frustrácii, ktorá nakoniec v istej chvíli viedla k akcii. V jej pozadí je aktuálne každému známe lekárske odborové združenie (LOZ). Zámerne som pritom použil označenie lekárskeho povolania, lebo sa nám dnes vytrvalo pripomína, že sme „povolaní slúžiť" a že sme zložili prísahu. Táto prísaha je plocho interpretovaná ako nutnosť pomáhať trpiacemu pacientovi. Tú v sebe aj skutočne obsahuje, lenže prakticky len vtedy, keď je lekár ako lekár reálne zamestnaný a nie vtedy, keď dal výpoveď a keď mu uplynula výpovedná lehota. Žiaľ, verejnosti akosi uniká, že my neštrajkujeme, my sme jednoducho dali výpoveď a to je sakramentský rozdiel. Podčiarkujem ešte raz, že tu nejde o žiadny štrajk, ani vzburu.

Na výpoveď sme predsa s niekoľkomesačným predstihom informovali celú verejnosť i čelných predstaviteľov našej krajiny. Dostalo sa nám reakcie, akú sme síce mohli tušiť, ale akú sme v skutočnosti do takej miery nečakali: Nikto s nami (ani s našimi zástupcami) nekomunikoval, minister opakovane deklaroval plán B, o ktorom dnes všetci vieme, že bol blafom. Žiaľ, z tohto podvádzania verejnosti (podvádzania vás všetkých) ho nikto neobviňuje. Všetci zlosť ventilujú na nás lekárov. Protilekársky afekt tu bol pritom dlhodobo a systematicky pripravovaný a na cieľavedomú manipuláciu spoločnosti som už upozorňoval dávnejšie. Tak sa pre negatívne a paranoidné reakcie voči nám vytvorila krásna živná pôda, ktorá je masmédiami kyprená informáciami o našich vysokých platoch, pri ktorých všetci akosi náhodou zabúdajú dodať, že ide o platy so 150 hodinovými nadčasmi, ktoré slúžime len preto, že nás nútia porušovať zákon (zákonník práce - jeho dodržiavanie je jednou z našich požiadaviek, o ktorej sa mimochodom tiež takmer vôbec nehovorí).

Takisto som nikde nepočul zdôvodnenie toho, že sme neprijali 300 eur. Neprijali sme ich preto, lebo by sme ich skutočne chceli. Nejde o paradox, ale o to, že nám nedali garancie tejto sumy. Pri skúsenosti s falošným ministrom a klamajúcou premiérkou ide o pochopiteľnú zdržanlivosť a neistotu. Premiérka totiž opakovane vyslovene zavádzala, keď hovorila o návrhoch LOZu, medzi ktorými napríklad uviedla poplatky za záchranky a nepotrebné nákupy zdravotníckej techniky. O nich nebola na rokovaniach ani zmienka, o čom sa množia články od ich pozorovateľov. O transformácii nám stále hovorili, že sa už nedá zastaviť, a potom nám počas jedného večera sľúbili, že tak učinia, čomu samozrejme opäť na základe našich skúseností neveríme. Hovoria o pozastavení transformácie, čo je predsa niečo iné, ako zastavenie. Zo strany vlády je to len kolotoč zavádzania a žiadna vecná diskusia, ktorú sme predsa už tak dávno chceli.

Morálny aspekt (že totiž odchádzame z nemocníc) nie je taký jasný a priamočiary, ako to na prvý pohľad vyzerá. Ak niekto polroka dopredu varuje, že odíde, a navyše, ak sám najvyšší pán minister hovorí, že má iný plán, ktorý to všetko zachráni, tak neexistuje, že to, že naplníme svoj úmysel je nemorálne. Naopak, je to principiálne. Samozrejme, vymysleli fígeľ s núdzovým stavom, o ktorom všetci podprahovo vieme, že nie je na mieste, ale vítame (vítate) ho, lebo v núdznej situácii (opakujem: o ktorej všetci vedeli) je jediným „riešením". Pre nás lekárov to však znamená pracovný príkaz, ktorý nám chodia doručovať do domácností, akoby sme boli nejakí vyvrheli a akoby sme pracovať nechceli. To predsa všetci chceme, lebo ako poväčšine pokorne priznávame, iné okrem medicíny ani robiť nevieme. Príkaz som dostal aj ja a beriem ho ako prejav arogantnej moci proti mojej slobode. Myslím si, že tým, čo zažili november 1989, ho takáto praktika právom pripomína.

Aktuálne môžem s dobrým svedomím a čistým srdcom dosvedčiť, že vás štátne orgány klamú a zavádzajú aj ohľadne situácií v nemocniciach a celú ju zľahčujú. I takéto praktiky žiaľ z minulosti poznáme (napríklad zamlčovanie výbuchu Černobyľu). Sústredenou manipuláciou dát masmédiami niekto len zhoršuje náš bezvýchodiskový stav, v ktorom chceme ignorantskej moci ukázať, že si za svojim plne stojíme. Že to dôjde do takýchto absurdných rozmerov, nikto z nás netušil. Nebol to z našej strany nijaký vedomý cieľ.

Celý článok píšem z jedného prostého dôvodu. Mám pocit nepochopenia, aký som vo svojom pracovnom ani súkromnom živote ešte nikdy nezažil a som zo slovenskej spoločnosti hlboko sklamaný. Ľudia, čo nevidíte, kto vám vládne? Ľudia, čo ste sa ešte nenaučili, aké sú naše médiá?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?