Hebefíilia nie je pedofília. Ale je normálna?

Autor: Michal Patarák | 7.3.2012 o 7:17 | (upravené 2.1.2014 o 20:30) Karma článku: 12,19 | Prečítané:  11606x

Tak som čiastočne zmenil a čiastočne parafrázoval článok „The Last Psychiatrist", aby som upozornil na fenomén striktne arbitrárneho prístupu k psychiatrickým diagnózam a jeho dôsledky. Ako príklad mi poslúži americká debata o tom, či je hebefília normálna alebo nie a vyššie zmienený článok zo siedmeho februára 2012.

Pedofília je sexuálna deviácia so zameraním na „prepubertálne objekty", teda chlapcov a dievčatá bez sekundárnych pohlavných znakov (bez ochlpenia intímnych miest, prsníkov a podobne). Ako z tejto vety vyplýva, môže byť homosexuálna, heterosexuálna, ale aj ambisexuálna, ak „je na chlapcov aj na dievčatá". Nie každý „pedofilný skutok" je vykonaný pedofilom. Pedofil je „nositeľ" danej sexuálnej deviácie, hoci pedofilný skutok môže vykonať aj človek bez nej, napríklad mentálne retardovaný alebo pod vplyvom psychoaktívnej látky „v slabej chvíli".

Z hľadiska zákonov našej spoločnosti si zaslúži potrestanie, avšak ak počujete v správach o nebezpečnom pedofilovi, ktorý urobil to a hento, nemusí ešte vôbec ísť o pedofila. Kým totiž nie je diagnostikovaný, je „len" človekom, ktorý spáchal trestný čin.

Ďalej, hebefília je sexuálna preferencia post-pubertálnych dievčat, teda dievčat s už vyvinutými sekundárnymi pohlavnými znakmi. Adolescentofília je preferencia dospievajúcich dievčat/mladých žien/adolescentiek. Hebefil túži po súhlase dievčaťa k sexu, nie po násilnom zmocnení sa, priťahuje ho v tom zmysle, že si predstavuje, „aká bude, keď vyrastie". Nie je schopný vytvoriť vzťah k nej, ide tu o sexuálnu atrakciu. Adolescentofil je skôr chlap, ktorému sa páčia dospelé ženy, vyberá si však mladšie, ktorým vystačia povrchné znaky jeho sociálneho statusu (super auto, prezentácia bohatého obchodníka) bez reálneho základu. Vzťah tu môže byť len nanajvýš krátkodobý.

A teraz, prečo to všetko spomínam.

Takzvaný vek konsenzu, v ktorom človek „môže mať" sex, sa v rôznych krajinách líši, je daný kultúrnou a spoločenskou dohodou. Rozhodlo sa o ňom vlastne umelo, nie na základe biologických možností, či determinácií.

Práve to umožňuje, aby sme o tom premýšľali a aby Američania debatovali, či je hebefília normálna. Obnažené pozadie 13 ročného dievčaťa môže sexuálne vzrušiť aj muža-normála, ako to dokázala česká sexuologická škola, a to najmä vtedy, keď nevie, že má 13 rokov (čo je v súčasnosti stále ťažšie na prvý pohľad identifikovať).

Allen Frances argumentuje tým, že vek konsenzu bol kedysi v mnohých krajinách 13, prípadne 14 rokov a kultúrne sa posunul vyššie, a to napriek tomu, že evolúcia „naprogramovala" ľudí k sexuálnemu vzrušeniu z mladších jedincov. Pred tisícmi rokov totiž nebol luxus pridlho s reprodukciou otáľať evolučne výhodný. Koniec koncov, aj Panna Mária vraj počala, keď mala 13 rokov...

Zápletka je teda v tom, ako hovorí Frances, že hebefília je vlastne normálna, len v našich spoločenských podmienkach hodná represie a trestu.

Ak hebefília bude zakotvená v diagnostickom manuáli DSM-5, tak bude aj psychiatrickou diagnózou. Ak nebude (o čom prebieha daná rozprava), bude v prípade realizácie sexu s maloletou osobou len trestným činom.

Podľa "The Last Psychiatrist" je však korenie debaty v tom, že akonáhle niekto normalizuje sexuálny záujem o 14-ročné dievčatá, tak by mal normalizovať aj sexuálny záujem o 14-ročných chlapcov (ak hovoríme, že homosexualita nie je porucha, na čom sa odborníci aktuálne takmer kompletne zhodujú).

A to už znie inak, však?

Keď však vyhlásime hebefíliu za patologickú poruchu, danému „nebezpečnému" záveru sa vyhneme.

Pretože: nemôžeme hovoriť o tom, čo je v sexe normálne a čo patologické a nebrať pritom do úvahy pohlavie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Celoplošné testovanie si vyžiada tisíce ľudí. Kde ich vziať?

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.


Už ste čítali?