Faustovská zmluva so sexom

Autor: Michal Patarák | 28.3.2012 o 6:24 | (upravené 27.1.2014 o 4:38) Karma článku: 15,00 | Prečítané:  3293x

V 18. storočí sa v európskej spoločnosti objavilo niečo, čo mnohí nazývajú represia sexuality. Sexuálne správanie začalo byť prísne regulované, kontrolované a zamerané na manželský zväzok a pôrodnosť. Nešlo pritom o represiu zo strany moci, buržoázie ani cirkví. Nemala len náboženské kontexty a aj lekári sa dokonca ospravedlňovali, keď museli písať alebo hovoriť o sexe, ktorý sa tak stal vyslovene tabuizovanou témou. Potom prišiel Freud so svojimi teóriami, s voľnejšou artikuláciou sexu a s odvahou pustiť sa do prieskumu sexuálnych túžob, zákazov a incestných prianí svojich pacientov. Nepresypalo sa veľa piesku a máme už aj po sexuálnej revolúcii, v ktorej si myslíme, že sme konečne sexuálne slobodní. Opak je však pravdou. Imperatív a naliehavosť, s ktorou nás na každom kroku sex dobýja, nie je slobodou k nemu. Podobá sa viac kompulzii a otroctvu. Za sex sme vymenili život, ako kedysi za lásku.

Sloboda nie je ukrytá v sexe. Sloboda je v hlbšej vrstve. Treba sa v sebe dlhšie vŕtať, aby sme pochopili, že ide o stav voči nám samotným a voči nášmu okoliu. Sloboda spočíva v uvoľňovaní sa od toho, čo zväzuje, zužuje, robí nás tesnými. Naliehavá potreba túžby po slasti nie je podľa mňa slobodu, ale náhradou. Niečím, čo by som skôr nazval svojvôľou.

A kým sloboda je niečo, čo rozširuje ego, svojvôľa je naopak to, čo ho zužuje len na seba samé.

Ergo, myslím si, že sex sa stáva akousi nadradenou inštanciou ospravedlňujúcou neveru, rozvody, denno-dennú masturbáciu podľa pobádania mnohých „dámskych" časopisov a že stráca vzťahový rozmer, Ja-Ty orientáciu.

Pokojne ma obviňujte z latentnej metafyziky, ja nie som latentný, ja sa k metafyzike hrdo hlásim. Pokojne ma obviňujte z konzervativizmu, hoci nie som pravý konzervatívec. Mám však jasnú predstavu o tom, čo je zdravé a považujem ju za vyššiu ako to, čo je slastné.

Preto sa pridám k Foucaultovi a takmer odcitujem záverečné slová jeho Dejín sexuality:

„Západ kedysi objavil lásku, ktorá bola tak silná, že prijala i smrť. Dnes je tu na miesto tejto lásky sex, so svojou všadeprítomnosťou. Zdá sa, že sex stojí dokonca za to, aby sa preň umieralo, je to faustovská zmluva, dať sex za svoj život, pretože sex je zrazu dôležitejší než naša duša a dôležitejší než naše telo. Zdá sa nám, že je nepatrnou súčasťou nás a pritom svojou hustotou upozorňuje, že všetky záhady vesmíru sú v porovnaní s tajomstvom sexu ničotné.

Bolo iróniou myslieť si, že práve sexualita je niečo, od čoho príde naše oslobodenie. Ľudia, ktorí prídu po nás sa budú diviť, ako to, že po storočiach kresťanskej morálky a starostlivosti o dušu, po tisícročiach ľudstva sme zrazu sex odštiepili od všetkého, že sme mu venovali toľko neadekvátnej a puntičkárskej pozornosti a že sme ho považovali za tak veľké tajomstvo, hoci od pradávna je našou samozrejmou súčasťou."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?