Ich konzumácia nikdy nie je bez rizika

Autor: Michal Patarák | 25.4.2012 o 10:42 | (upravené 29.1.2014 o 4:35) Karma článku: 12,89 | Prečítané:  3127x

Predvčerom ráno som informoval o voľne a (zatiaľ?) legálne dostupných psychoaktívnych látkach, s účinkom poškodzujúcim duševné zdravie užívateľa. Dané poškodenie spočíva najmä v riziku akútnej psychotickej poruchy, ktorá dobou trvania a charakterom príznakov zďaleka presahuje rámec intoxikácie, i keď vzniká v jej kontexte (teda buď krátko po nej alebo intoxikácia do chorobného stavu plynulo prejde). Ide pritom o psychoaktívne látky, ktoré sú síce predávané v obale oznamujúcom iné určenie, avšak nie je dôvod domnievať sa, že toto určenie skutočne majú. Bolo by neskonalou náhodou, keby všetky takéto výrobky neúmyselne a nedopatrením obsahovali psychoaktívne látky, ktoré je možné šňupať a fajčiť. Koho by to napadlo robiť s imitáciou soli do kúpeľa, ak nie toho, kto vie o čo ide? Chcem vyjadriť prekvapenie, že som bol vlastne prvý, kto na tento mesiace trvajúci problém upozornil. O Euphory shopoch totiž nevedela ani obchodná inšpekcia, ani polícia, ani centrá pre liečbu drogových závislostí. Mladí ľudia, s ktorými som o tom hovoril, reagovali úsmevom, pretože Euphory shopy vznikli podľa nich ihneď po tom, ako zatvorili takzvané Crazy shopy.

Rád by som uviedol, že nie každý užívateľ látky „Longplay" bude mať psychotickú poruchu vyžadujúcu hospitalizáciu na psychiatrii. Informoval som však, že minimálne v štyroch z piatich prípadov sa tak za posledný mesiac v Banskej Bystrici stalo. Svedčí to buď o vyšších psychotogénnych účinkoch danej látky, teda o jej zvýšenej schopnosti vyvolať psychózu alebo o tom, že za posledné obdobie rapídne stúpla jej konzumácia. Tieto dve hypotézy sa však nevylučujú a pravda môže byť v „aj - aj" štýle.

K prípravku „Rasta", ktorý je proti moliam, som sa pre SME vyjadril, že zrejme ide o niečo podobné marihuane. Najpravdepodobnejšie by to mohli byť syntetické kanabinoidy. Na základe novších informácií od pacientov však možno uvažovať aj o iných alternatívach. Niektorí po Raste zažívali pestré halucinácie a keďže ide o bylinky, môže ísť napríklad aj o šalviu divotvornú (salvia divinorum).

Divím sa mladým, že vôbec chcú skúšať niečo, o čom ani nevedia, čo to je. Ako dobrodruhovia mi vôbec nepripadajú. Upozorňujem, že obe látky môžu meniť mozog (mám na mysli jeho štruktúru) a tým osobnosť jedinca i jeho náchylnosť k psychickým poruchám, ktorá sa môže prejaviť i o niekoľko rokov neskôr.

Tieto prípravky sú z pohľadu psychiatrie, medicíny, ale aj osobného života jedinca nebezpečné a ich konzumácia nikdy nie je bez rizika.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?