Tichý odchod Bezákov alebo esej o skalke a skale

Autor: Michal Patarák | 2.7.2012 o 13:41 | (upravené 29.1.2014 o 4:43) Karma článku: 17,72 | Prečítané:  3183x

Na začiatku bola kresťanská cirkev bez pochyby maličkou sektou, koniec koncov, aj dobové pramene ju tak označujú. Podľa apoštola Pavla sú všetci v cirkvi kňazmi, majúc takzvané „kráľovské kňazstvo", ale pomerne skoro bolo potrebné rozdeliť si v rastúcom kresťanskom spoločenstve úlohy. A tak sa stalo, že napokon máme laikov a klérus, ktorý v Biblii zastupujú diakoni, starší a biskupi. Slovko „kňaz" je možno trochu nešťastné, pretože pripomína obdobie židovstva a ich veľkňazov a stiera úlohu Krista ako kňaza. Nechcem však zachádzať príliš do hĺbky a drobiť tak text. Ako apoštoli z tohto sveta odchádzali, často do bodky v súlade s Tertuliánovým vyjadrením, že „krv mučeníkov je semeno kresťanov", bolo potrebné označovať ich nástupcov. Dovolím si tvrdiť, že kým vtedy išlo o vkladanie rúk a rozhodnutie Ducha, teraz musí mať za sebou taký nástupca apoštolov dlhoročnú formálnu prípravu v kňazskom seminári a napokon aj mnohoročnú kňazskú kariéru. Čo však chcem povedať je, že aj biskup Bezák je nástupca apoštolov, či ho už odvolali alebo nie.

(Po mnohoročnom boji) sa hlásim ku katolíckej cirkvi. Nie je dokonalá, ako by mnohí chceli a ja som ju od začiatku (hovoríme o jej súčasnej podobe) videl skôr ako čiernu vdovu, než ako Kristovu nevestu (výraz jedného môjho kamaráta). Ale má cenné poklady, čím nemyslím peniaze na účtoch, ani výzdobu katedrál. Beriem ju ako širšiu rodinu, čo však neznamená, že sa za ňu nehanbím. Pedofilné a homosexuálne škandály patria bohužiaľ k inventáru, po ktorom siaha každý moderný antikatolík, ktorý chce byť „in". Bohužiaľ, cirkev sama mu tieto zbrane ponúka. Ale musím povedať, že teraz sa za ňu hanbím poriadne.

Nástupcu apoštolov, ktorého cirkev menovala, teraz odvoláva z arcibiskupského úradu a neuvádza dôvod. Je to nesporne ťažké pre Bezákovu sebareflexiu a v týchto chvíľach sa musí cítiť zradený a sám. Žije teraz Krista, ktorý v Getsemane alebo na Golgote nebol zrovna idolom. Je to však ťažké aj pre nás, slovenských katolíkov. Ako si vysvetliť odvolanie človeka, ktorý hovoril s nehraným úsmevom (ako psychiater si dovolím hovoriť o jeho úprimnosti), zo srdca, bez formalizmu, ktorým je biskupstvo často tak neúprosne a zbytočne zaťažené a ktorý má čistý štít (na rozdiel od káuz okolo Sokola Baláža, i keď de mortuis nil si bene)?

Ostávame len zízať do prázdna, tí zbožnejší možno na kríž, so srdcom plným otázok a pochybností o tom našom Vatikáne, ktorý je tak prílišne idealizovaný, až mu to škodí. Ja tvrdím, že je to hanba. Ale to som ja.

Postavia sa za Bezáka cirkevné autority? Hovoria, že cirkev je aj ľudská, nielen božská, tak majú príležitosť pre ľudskosť. I v antiochijskom spore vystúpil Pavol proti Petrovi a mal pravdu. Možno je čas, ozvať sa proti Petrovmu nástupcovi. Lebo kým oni mali na sneme voľné pole pre výmenu názorov, tá sa v súčasnej cirkvi nejako nenosí a mnoho vecí sa deje intrigánsky a potichu.

Práve to, že sa v cirkvi nediskutuje, vedie k jej zoskalnateniu. Peter je skalou (v origináli je to vraj skôr „skalka"), na ktorej má cirkev stáť a nie, ktorou sa má stať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?