Efekt bodového svetla a naše trapasíky

Autor: Michal Patarák | 10.7.2012 o 9:27 | (upravené 15.5.2014 o 15:15) Karma článku: 10,83 | Prečítané:  1262x

Zdobí vašu bielu košeľu drobná tmavá škvrnka potom, čo ste tesne pred dôležitým stretnutím chvatne vychlípali posledné zvyšky kávy a máte pocit, že na ňu všetci zízajú? Cupitáte schodiskom a zrazu vám sama od seba vybočila topánka na vysokom podpätku tak, že ste skoro spadli a cítite sa trápne? Pošmykli ste sa na kamienkoch cestou k eMHáDéčke až vaša taška zaluftovala figúrou piruety? Vykotúľali sa vám z peňaženky pred novinovým stánkom okrem drobných mincí aj lístky do kina, ktoré tam zhromažďujete už posledného pol roka a musíte ich zbierať spomedzi okolostojacich čakajúcich? Alebo ste ešte nebodaj krátko pred príchodom do spoločnosti museli promptne odskočiť na toaletu a teraz vám rozkrok (a v horšom prípade aj kolená:-) zdobia vlhké fliačiky? Nezúfajte!

 

Máte síce primeraný, ale v konečnom dôsledku len maličký dôvod na pocity zahanbenia. Prihliadnime k tomu, že všetci predsa zažívame niečo podobné, a teda aj prizerajúci sa hodnotia vašu najnovšiu kreáciu s istým pochopením, dokonca si ju nemusia vôbec všimnúť. Samých seba totiž sledujeme omnoho viac, ako to považujú za potrebné druhí, nosiaci v hlave úplne iné problémy, ako analyzovať kaskády našich pohybov a nezdarov. Podliehame ilúzii (ktorú nereflektujeme), že ostatní nás pozorujú rovnako, ako sa pozorujeme my.

Je to výsledok našej ego-monitorovacej činnosti a takpovediac ego-centrizmu a nazýva sa efekt bodového svetla. Sme proste zvyknutí nahliadať na seba ako na stredobod nášho života (čo mimochodom z istého hľadiska sme) a implicitne sa domnievame, že aj ostatní nás registrujú podobne citlivo, ako naše vlastné egá. Je to psychologický omyl. Na jeho základe však často jednáme s okolitou realitou, kde sa pohybujeme vedľa tých, čo sú zas stredobodom svojej vlastnej súkromnej scény.

Ako dieťa som si myslel, že keď mi mama kúpila nové topánky, všetci si ich mojou cestou do školy sústredene prezerajú. Aj ja sa teda hlásim k tomuto omylu.

Ak máte nejaké vlastné skúsenosti alebo trapasíky, podeľte sa. Určite príjemne dofarbíte kolorit toho, čo som chcel o nás, malých vesmíroch, napísať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Píše Zuzana Krištúfková

Ako zvládame pandémiu (píše epidemiologička)

Situácia z pohľadu odborníkov, ktorí každodenne rozhodujú o opatreniach.


Už ste čítali?