Sexuálna terapia podľa Bonobo alebo kde tá Susan na to prišla?

Autor: Michal Patarák | 16.7.2012 o 12:50 | (upravené 3.2.2014 o 4:16) Karma článku: 12,34 | Prečítané:  4709x

Doktorka Susan Blocková vyvinula niečo špeciálne, niečo zaujímavé a podľa mojej mienky aj niečo poriadne švihnuté na hlavu - založila organizáciu venujúcu sa ochrane šimpanzov Bonobo, ich výskumu a hlavne vzdelávaniu ľudí v tom, ako si šimpanzy bezbreho, spontánne, slobodne a doslova plnou parou užívajú sex. „Bonobo cesta" je kniha, v ktorej Blocková koncentruje svoje poznatky o týchto opiciach, ale aj pozorovania rôznych primatológov a etológov, ktoré nám môžu pomôcť nielen k lepšiemu sexu, ale skrze neho aj k pokoju a láske na zemi. Nehovorím, že to nie je zaujímavé, akurát podotýkam, že niečo podobné sme tu už mali v mnohorakom háve (antickí Gréci a Rimania, Hippies a voľná láska...), no pokoj na zemi nie a nie zavládnuť. Možno preto, že sa do tajomstiev sexu neponorili kompletne všetci, nehovorím, že nie, ale práve tu je ten skrytý háčik. My proste nie sme Bonobo, ale ľudia.

Styk en face, ktorý nás na prvý pohľad u zvierat prekvapíStyk en face, ktorý nás na prvý pohľad u zvierat prekvapí

Ešte než sa dostanem k žhavým Bonobo sexuálnym orgiám spresním, že šimpanzy Bonobo nie sú obyčajné šimpanzy, o ktorých sme sa len pomerne nedávno dozvedeli, že sú nám ešte podobnejšie, ako sme si pôvodne mysleli. Že dokonca medzi sebou vedú vojny a zabíjajú členov vlastného druhu. Dovtedy sa to hovorilo len o Homo Sapiens. Neviem, či tým zase raz neutrpel tvrdú ranu náš už aj tak otrasený pocit jedinečnosti alebo sa zvýšila pokora a úcta k opiciam, ako k našim nie nepodobným predchodcom. Bonobo sú však iné. Vojny nevedú, ani sa nejako zvlášť nebijú a nesúperia, dokonca nevidieť ani to, čo je inak v živočíšnej ríši celkom bežné - rivalitu medzi samcami o samice. Jednak v ich komunite skutočne sexuje takmer každý s každým a jednak nemajú sociálne usporiadanie, v ktorom by viedol samec. Naopak - a teraz poriadne nahrám feministkám - samice sa tam spolčujú do sesterstiev, ktoré prakticky znemožňujú, aby samec niekedy samicu napadol alebo si ako izolovaný člen kmeňa uzurpoval moc. Tak odpadá aj boj samcov o samice, lebo ich trenica sa transformuje na „súťaž spermií v samičom pohlavnom trakte".

„Takže nevediete žiadne vojny? - spýtal by sa v rozhovore počudovaný redaktor nejakého zástupcu (alebo zrejme zástupkyni) Bonobo tlupy, keby tieto opičky vedeli rozprávať -  „Ale ako je to možné?" Už trošku laškujúca a flirtujúca samička by zrejme odpovedala: „Noóóóó, lebo stále sexujeme..."

Je známe, že sex redukuje tenziu a úzkosť, má uvoľňujúce účinky a pre vzťah často znamená poriadnu emocionálnu a hormonálnu sprchu, ktorá nielen osvieži, ale aj znova spája. Možno i tieto sexuálne efekty prispievajú k mierumilovnosti Bonobo a nedostatku agresivity, ktorú inak u šimpanzov pozorovať často.

Oproti iným živočíšnym druhom (ak nerátame človeka) majú Bonobo samice pohlavné orgány umiestnené tak, že pohlavný styk je možný aj tvárou v tvár, takže odpadá stereotypný „psí štýl", na ktorý sme u zvierat zvyknutí. Ich sexuálnej praxi sa tak otvárajú široké experimentálne možnosti. A Bonobo ich podľa všetkého aj s chuťou využívajú.

Na internetovej stránke www.blockbonobofoundation.orgBonobo uvedené ako „najviac nadržané opice na zemi" a citujú sa pozorovania viacerých autorov, podľa ktorých sa Bonobo zúčastňujú pohlavného spojenia s mnohými partnermi, pričom ich sexuálna aktivita nie je zameraná na reprodukciu. To znamená ďalší zbúraný (zakonzervovane tradovaný) mýtus, že totiž sex u zvierat nie je viazaný na slasť, ale realizuje sa čisto za „vyšším" reprodukčným účelom.

Údajne (mnou obdivovaný a v mojich odborných prácach viackrát citovaný) primatológ Frans de Waal v ich komunite pozoruje cunnilingus, feláciu (teda obidva druhy orálneho sexu), masturbáciu, masáže, bisexualitu*, incest**, lízanie tiel, skupinový sex, sexuálnu hru s rôznymi okolitými objektmi a hlboké „vášnivé" francúzske bozky***. Pred samotným spojením sa hladia a láskajú, čo my nazývame „predohrou" a počas styku si hlboko pozerajú do očí.

Dokonca vidno prostitúciu, ak to tak smiem nazvať, teda sexuálne služby podmienené recipročným ziskom, napríklad obchod typu: za kvalitný banán ponúkam službu, o akú si povieš.

Aby človek uveril tomu, čo uvádzam, stačí si pozrieť pár videí na internete.

Štýl doktorky Blockovej ma však trocha zaráža, pretože tieto (aj pre našu sexuológiu) mimoriadne zaujímavé poznatky využíva spôsobom vulgárne populistickým - na sexuálnu terapiu. Iste, možno povedať, že jedinec s príliš zakonzervovaným a úzkym sexuálnym stereotypom je istým spôsobom neurotický alebo (jemnejšie povedané) „zablokovaný" a otvorenie sa smerom k väčšej spontánnosti a hravosti má skutočne ozdravujúci efekt nielen na telo, ale aj na vzťah. Sexuálna terapia je výzvou pre mnohých mužov s poruchami erekcie a ženy, ktoré medzi sebou tak často hovoria o neschopnosti orgazmu, až to považujú za normálne. Zastávam dokonca názor, že skutočne existujú duševné poruchy, vyliečiteľné pravidelným a sviežym sexom, spojeným so zdravým a vitálnym vzťahom. Z Bonobo sa dá urobiť model akejsi hravosti, nie však nejaký univerzálny vzor. Rovnako nemožno považovať sex za kľúč k blaženosti a celkovému zdraviu a harmónii - robiť takúto chybu sa mi zdá - po toľkých skúsenostiach našej civilizácie - až priam detinské.

V jednom zo záberov dostupných na internete vidno, ako sa sexy oblečená Susan Blocková približuje k bonobo samčekovi cez sklo a zvádza ho. Na tele červené šaty, čo okamžite upúta každého primáta. Sýto červené plné pery pootvorené ako v okamihu rozkoše. Zaguľateným zadkom vrtí pred týmto samcom tak, že si ho pomaličky trie o sklenenú „klietku". Takýto medzidruhový kontakt mi nie je moc blízky a idealizácia Bonobo života nie je pre mňa atraktívnym - a už vôbec nie odborným - námetom.

Kto by chcel napriek tomu zájsť k Susan na terapiu nech vie, že štýl „popasujem sa so všetkým, len nech mám orgazmus" mu vydrží možno tak na polroka. Ak som veru poriadne neprehnal.

 

* termín bisexualita tu nepovažujem za šťastný, nakoľko v ekvivalentnej bisexualite ide o sexuálne zameranie na osoby rovnakého aj opačného pohlavia, bez jednoznačnej preferencie - tu ide skôr o príležitostné bisexuálne správanie, kde pozorovať aj homosexuálne/lesbické styky, čo vonkoncom nesvedčí o sexuálnej preferencii. Skôr ide o zameranosť na slasť, ktorá „neodsudzuje" rýchlo dostupné prostriedky k nej, i keď nie sú ideálne alebo plne vyhovujúce.

** nakoľko tu ide o incestný styk je otázne, nie som práve s týmto druhom pozorovania najpresnejšie oboznámený, je však možné, že pod týmto termínom sa tu skrýva len láskanie, ktoré sekundárne vedie k sexuálnej reakcii, čo však ešte automaticky nie je incest

*** tu prichádzajú teda o isté prvenstvo aj Francúzi, ktorí tento druh bozkávania zrejme nevynašli:-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?