Za cirkev slúžiacu a chudobnú

Autor: Michal Patarák | 22.7.2012 o 19:22 | (upravené 9.2.2014 o 7:01) Karma článku: 18,20 | Prečítané:  3437x

To nie je protest. To je hlas. Katolícki intelektuáli reagujú na problémy okolo Bezákovho odvolania potichu a s večným dodatkom, že sú a ostávajú verní svätému Otcovi, prípadne ešte príkrejšie, že milujú pápeža. Ja nemilujem pápeža. Milovať možno iba osobu, ktorú dobre poznáme. Nie vzdialeného človeka, ktorý kdesi ďaleko zastáva akokoľvek významnú funkciu alebo človeka, známeho ako autora viacerých encyklík. Neplytvajme týmto slovom. Môže byť nejaký pohľad naozaj kritický, keď nebúši a ihneď zahladzuje všetky svoje stopy? Je totiž rozdiel medzi kritikou a tichou ponosou. Ja sa neponosujem, ja kritizujem. Bezákov odchod pre mňa odhalil niečo podstatné, čo predtým len nebadane podriemkávalo. Blogy tohto štýlu sa nepíšu ľahko, lebo majú vždy viac neprajníkov, ako tých, čo porozumejú hlasu. Napriek tomu vyhoviem skôr svojmu vznietenému vnútru, než katolíckej mase vidiacej v terajšej kamennej podobe jedinú možnú tvár Cirkvi.

Titul článku som si požičal z názvu knižky slávneho teológa Yvesa Congara.

„Syn človeka neprišiel, aby sa dal obsluhovať, ale aby slúžil a položil svoj život ako výkupné za mnohých."   Mk 10:XLV

„Kto je medzi vami najväčší, nech je ako najmenší a vodca ako služobník."  Lk 22:XXVI

To sú Ježišové slová, ktoré v bezákovskej atmosfére svištia vzduchom ako šabľa. Moja manželka tvrdí, že keby Ježiš prišiel na svet dnes, odsúdili by sme ho rovnako, ako pred dvetisíc rokmi. Hlboko súhlasím. Akurát by nebol ukrižovaný, ale by ležal na psychiatrii. On, ktorý učil „ako ten, čo má moc", sa dal zviazať, zbičovať a zabiť. Stal sa sluhom. On je ten, čo obsluhuje, on je ten, čo slúži. Naša katolícka hierarchia si toto Ježišove služobné poňatie neosvojila. Vyhlasuje človeka, ktorý dopredu vedel čo sa stane, za niekoho ako Dana Browna. To sú výroky hodné možno populistickéko politika, ale nie človeka, hľadajúceho medzi slovami pravdu. Biskupi sa stretávajú na Donovaloch, ale je to len divadielko, v ktorom chcú utlmiť vášne tým, že sa k neutíchajúcemu problému predsalen vyjadria. Ale povedali len to isté, čo predtým. Ibaže s novším trikom pózovania pred kamerami. Sokol, ktorého meno sa v tomto prípade toľkokrát skloňovalo, nemal najmenšiu chuť reagovať.

Svätý Augustín zanechal katolicizmu poznanie rozdielu medzi mocou (potestas) a službou (ministerium). Svojim veriacim hovoril: pre vás som biskup, s vami kresťan (vobis sum episcopum, vobiscum chriastianus). Živo si pamätám, ako som ako dvadsaťjeden ročný pri oneskorenej birmovke, keď som bol ostatným na smiech, prijímal jeho meno Augustinus. Až v jeho dobe začali kňazi nosiť rúcho. Dovtedy sa neodlišovali odevom, ale srdcom a skutkami. Potom prišlo pokušenie. Spočívalo v mylnom presvedčení, že cirkevná hierarchia má moc. Ona ju aj skutočne mala. Ale mať nemala.

Jeden povedal (pápež Gregor VII), rúhajúc sa Kristovým slovám, že cirkev nie je slúžka, ale pani (ecclesia non est ancilla sed domina), druhý hovoril, že rímsky stolec už nikto nesúdi (prima sedes a nemine iudicatur), akoby nevedel, že Sudca čaká. Pre pápeža sa napokon zavedie titul námestník Kristov (vicarius Christi), čo povedie aj k tomu, že svätá Katarína Sienská zbožňuje pápeža ako „sladkého Krista na zemi."

A tak teraz pápežove rozhodnutie nikto nespochybní. Jeho autorita to akoby neznesie. Tu ale predsa nejde o žiadny vieroučný problém (listy k Bezákovi došli len v jeho mene). Ale kto z nás ho skritizuje? Alebo to už nie je človek?

Už nejde len o Bezáka. Jeho príbeh odkrýva naozaj mnoho. A práve v tom som ja osobne našiel jeho zmysel...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cirkev spamätaj sa. Chceš byť ako Mária, tak buď. Vtedy budeš mať Ducha. Kladieš si ju za vzor, tak počúvaj, čo povie:

„Zhliadol na poníženosť svojej služobnice."  Lk I:XLVIII

Preto si ju Boh vyvolil. Bola slúžka a nie pani.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Súd vypočúval Bašternákovu správkyňu, riešili aj skrytý majetok

Sudkyňa, ktorá konkurz dozoruje, povedala viacero nových informácií.

Dobré ráno

Dobré ráno: Voľby ukázali, že ani Orbán nie je večný

Voľby v Poľsku a Maďarsku ukázali rozdelené krajiny.


Už ste čítali?