Plač pri gaštanovom strome

Autor: Michal Patarák | 29.9.2012 o 14:33 | (upravené 21.2.2014 o 4:05) Karma článku: 15,03 | Prečítané:  686x

V rade ich tam stálo niekoľko, ako prázdnou márnosťou obhryzených kostí. Pod nimi húfy ľudí s deťmi. Len tak išli okolo, ale každý chcel nejaký gaštan, nejaký ten suvenír pre márnotratné potešenie. Ale nie jeden, viac. Ocinkovia a maminky vyhadzovali konáriky do ich korún, aby sa za kliesnivého zvuku pripomínajúceho brodenie pralesom zosypalo na zem nielen lístie a drevené stopky, ale i celé vetvičky.

Akoby radosť už dávno nesúvisela s čakaním. Akoby sa potešenie neviazalo na zrenie. Chceme to a chceme to hneď a najlepšie čo najviac. Na čo je komu jeden gaštan? (Hlavou mi preletela spomienka: Som malý chlapec, v rúčke si šúcham jediný hladký gaštanček a kladiem si ho do vrecka. Nič iné, len sa jednoducho a prosto teším...). V hájiku zmizla radosť z objavu, výhra v lístí zahrabaného pokladu, triumf s vetrom hrajúcej sa jesene.

Nečakali a ani neváhali. Drevo plieskalo z jednej strany na druhú, praskalo to v korunách i pod nimi, lámali sa jesenné tváre stromov.

Predtým všetkým ja. S hanbou hľadajúci niekoho, kto by sa zastal drevených okýptencov a nenachádzajúci ho ani sám v sebe.

Pozerám, ako húfy odchádzajú. Čas obeda sa blíži.

Ostávam a v intímnej chvíli s gaštanovým stromom mĺkvo plačem. On ostáva naďalej hrdo stáť. V tom je jeho cnosť. Veď sa už čosi naplakal. Pri jednonohých obroch sa na zemi váľajú šesťcípe zelenkavé slzy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?