Ako s démonom bojovali, veľa ich padlo, ale viacerí vyhrávali...

Autor: Michal Patarák | 19.10.2012 o 20:11 | (upravené 25.2.2014 o 4:16) Karma článku: 11,08 | Prečítané:  2047x

Tento boj ponúkam v pár obrázkoch, ktoré som dnes poobede našiel v archívnom priečinku našej psychiatrie. Už prešli roky, ako boli títo ľudia podrobovaní averzívnej terapii, ako sa rozhodovali pre radikálne skoncovanie so závislosťou alebo neochotne, možno so strachom, reagovali na zúfalé prosby svojich milovaných a prišli k nám. Priznali si a prišli. A ich priznaním sú tieto obrázky a maľby, ktoré dnes uverejňujem, hoci nie som autorom a hoci ich tvorcom patrí česť, ponechávam ich v anonymite. Publikujem ich s obdivom k tým, ktorí prešli celou tou neľahkou perepuťou protialkoholickej liečby, pretože hodnota toho, čo som v tej zabudnutej zásuvke zbadal, jednoducho presahuje jej temnosvit kdesi na poschodí psychiatrického oddelenia...

Začnem možno vtipnejšími kúskami, plných sebairónie a posmechu z pre nich nepochopiteľného faktu, že tak cenné a nesamozrejmé veci, ktoré ich obklopovali, vymenili za sklenené hrdlo fľašky.

Povestné biele myšky, ktoré sú vrcholom tejto karikatúry, nechýbajú ani na mnohých iných a sú v danom okruhu tvorcov vcelku obľúbeným motívom.

Ohybný krk fľašky ako prostriedok proti alkoholizmu:-)

Džin síce biednemu hovorí „pane", skutočným pánom však nemôže byť ten, čo je vystretý na dlážke a vyvaľuje oči na chlpaté čudesné zjavenie.

Skratka PAL je v psychiatrii všeobecne známa: protialkoholická liečba.

Bohužiaľ premisa (vyššie uvedeného) výkresu neplatí. Možností, presnejšie, katastrofálnych možností, ako to s daným jedincom dopadne, je viacej.

Ak chce človek abstinovať, nemôže si držať zadné dvierka, ktoré ho ťahajú k recidíve. Obrázok krásne vyjadruje námahu, s akou človek čelí riziku, že sa znova napije. Bez tejto námahy to však nezvládne.

Alkohol treba raz a navždy pochovať.

Svojsky poňaté skoncovanie s pijatikou.

Tento obrázok (vyššie) znázorňuje priebeh averzívnej terapie, ktorá sa dnes už nepraktikuje. Jej podstatou bolo vytvoriť negatívnu podmienenú reakciu, inými slovami, zhnusiť pacientovi alkohol, ako sa len dá. Za týmto účelom dal primár Kunda v našej budove zriadiť parádny bar, so stoličkami, pultom a „se vším všudy", ako máte možnosť vidieť. Podával sa apomorfín, ktorý po tom, čo sa pacienti „nalogali", vyvolával zvracanie. Na túto reakciu boli pacienti pripravení, takže svoju vášeň si nijako zvlášť neužili a od začiatku im robilo spoločnosť vedierko, ktoré mal každý len pre seba. Terapeutky od pultu sledujú priebeh celej akcie.

Spojenie alkoholu a smrti.

V texte je: „Biele myšky vidíš, drak sa ti zjavuje". Autor zrejme zachytáva stav, známy ako alkoholická halucinóza. Práve tento obrázok ma podnietil aj k názvu článku, kde som miesto alkoholu uviedol démona.

Lebo hoci sa to nezdá, obsahy obidvoch týchto termínov majú k sebe neskutočne blízko.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozhovor

Finančník Soros: Moji nepriatelia sa učia jeden od druhého

Rozhovor s finančníkom Georgeom Sorosom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Držme palce Dankovi

Je taký smiešny, že je v jeho silách zlikvidovať aj tradičnú značku.


Už ste čítali?