Som pomocník exorcistu a inak kontroverzný psychiater

Autor: Michal Patarák | 16.11.2012 o 8:55 | (upravené 4.3.2014 o 3:40) Karma článku: 12,75 | Prečítané:  3922x

Myslím, že to bolo na jar 2011, keď ma skontaktoval veľmi milý človek - Jakub Varinský. Že vraj natáča krátky film o exorcizme, ktorý mu všetci vyhovárajú ako nevhodný projekt, ale napriek tomu sa do toho so záujmom púšťa. Pýtal sa ma, či by som sa aj s kolegom k tejto záhadnej téme nevyjadril. Nakoľko som psychiatrom a tiež sa tak trochu pohybujem v kresťanských kruhoch (a stredoveko znejúci termín súvisí s jedným i s druhým), tak som sa na to dal. Vo filme vystupuje aj páter Leopold, ktorý mal od biskupa poverenie vykonávať exorcizmus a ktorý rozpráva o svojich netradičných skúsenostiach. Občas sa tam mihnem aj ja. Moje klinické úvahy o možnej príslušnosti „posadnutia diablom" k disociatívnemu spektru porúch alebo stavov, prípadne k psychózam a transkulturálnym aspektom psychiatrie, sa tam neobjavujú, keďže sa zrejme nehodili k celkovej niti dokumentu. Nedávno bol páter Leopold z pozície exorcistu odvolaný, pričom s prekvapením sledujem, ako sa v súvislosti s tým objavujú aj komické špekulácie o mojej osobe.

V prvom rade som bol nejakým človekom zaradený do zoznamu kontroverzných osobností, kde sú velikáni ako Barack Obama, masoví vrahovia ako Anders Breivik, zakladateľ satanistickej cirkvi Anton LaVey a v nepomere k nim mnoho rôznych slovenských politikov, ktorí autorovi stránky zrejme nesedia do nejakého rigidného rámca. Zo všetkých tých ľudí som tam ja ten najmenej významný a zaujímavý. Konieckoncov, ten zoznam si môžete pozrieť na tejto stránke.

Predpokladám, že danému zaradeniu predchádzala moja verejná podpora zosadeného biskupa Bezáka, ako aj to, že som sa v spomínanom filmíku mihol spolu s pátrom Leopoldom (avšak iba v prestrihoch, nikdy nie spoločne), ktorý sa Bezáka zastal tiež.

Dôvody jeho aktuálneho odvolania z pozície exorcistu nepoznám a nechcem o nich špekulovať.

Pohnútky vnímania mojej osoby ako kontroverznej nechám s úsmevom na okraji svojho záujmu, pretože to prináleží posúdiť iným, nie mne.

Avšak na inej stránke sa objavila informácia, že ja (ako kontroverzný psychiater) som bol spolupracovníkom pátra Leopolda v jeho činnosti exorcistu, čo už je jasná nepravda. S pátrom som sa nikdy osobne nestretol (i keď priznávam že by som sa rád), exorcistickej praxi nerozumiem a maximálne sa zaujímam o jej teoretické východiská.

Tak vidíte. Nijaká vnútorná súvislosť, žiadne spoločné vystúpenie alebo kooperácia (s Leopoldom), žiadne skúsenosti s exorcizmom (kde by som ich aj nabral, že? :-) a predsa vás niekto takto opuncuje...Prosím týmto administrátora/autora danej stránky, nech si to opraví, lebo tým iba zavádza. A ešte k tomu bez väčšieho vkusu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focusu: Smer mierne klesá, vládu by skladal ťažko

Ak by boli voľby tento mesiac, v parlamente by bolo osem strán.

KOMENTÁRE

Z islamu sa stala kolektívna neuróza (píše Michal Havran)

Ten nešťastný islam domotal Slováčikov.

SVET

Prečo vo Švédsku vidia krach multikulturalizmu

Švédsko priznáva problémy so začlenením utečencov.


Už ste čítali?