Psychoterapia metafyzickým paradoxom u Shreka

Autor: Michal Patarák | 2.1.2013 o 15:44 | (upravené 16.3.2014 o 5:46) Karma článku: 14,19 | Prečítané:  1404x

Prosím, neľakajte sa názvu. Všetko sa zrozumiteľne a po lopate vysvetlí. Veď ide len o prozaickú a svojim spôsobom laickú terapiu, ktorou som bol exponovaný počas vianočných sviatkov pri pozeraní televízie. Štvrtá časť Shreka mala na mňa totiž dramatický účinok. A ak hovorím dramatický, myslím tým skutočne ozdravný efekt. Po tejto svojej skúsenosti si myslím, že niečo podobné by sa dalo využiť v psychoterapii - ak nie depresie - tak aspoň malomyseľnosti.

(Pre tých čo to nevidelii:) Čo sa teda stalo? Shrek sa konečne v pokoji oddáva dlho vytúženému rodinnému šťastiu, ktoré si v predchádzajúcich častiach tak urputne vybojoval. Stáva sa otcom troch rozkošných detičiek, užíva si, ako sa po ňom váľajú, ako si spokojne odgrgávajú a ako zaspáva vedľa svojej milovanej Fiony. Ba čo viac, je obľúbený nielen v užšej, ale aj v širšej spoločnosti, ktorá ho obklopuje a má ho za priateľského a dobrého chlapíka. Po toľkých hrdinských a dobromilných skutkoch sa ani niet čo čudovať. Zdá sa však, že náš zelene šťastný Shrek začína postupne trpieť depresiou. Už nebojuje proti žiadnym drakom a neprekonáva nijaké nebezpečenstvá, na ktoré by sa iní ani neodvážili pomyslieť. Už sa ho dokonca ani nikto nebojí, ako kedysi v jeho dávnej minulosti a všetci priatelia, malí i veľkí, od neho žobronia jeho hrozný rev len pre vlastné pobavenie. Ročné obdobia takto prechádzajú ako oblaky na nebi a náš svojský hrdina nie je len deprimovaný, ale vo svojich základných potrebách aj frustrovaný.

Stereotyp a rutina sa tu stretávajú s dobrodružnou povahou a akosi energickejšími génmi, čo nutne vyvoláva frustráciu a záleží na tom, ako sa s ňou dotyčný vyrovná. Zdá sa, že by sa o to Shrek možno aj pokúsil...Ale obklopený rozprávkovými bytosťami, ktoré od neho neustále niečo chcú a unavený starostlivosťou o iných, zrazu na narodeninovej oslave nečakane vybuchne. Potom, čo vrazí päsťou do torty, z nej odchádza v afektovanom stave preč.

Akoby to bolo, aby sa tu nezjavilo nejaké to zlo a nenašepkalo niečo, čo všetkým napokon otrasie. Prichádza neuveriteľne zakomplexovaný Martinko Klingáč (pozor na neuveriteľne zakomplexovaných ľudí!) a ponúkne Shrekovi jednoducho znejúcu dohodu: Shrek môže byť jeden deň zase sám sebou (alebo skôr sám so sebou), strašiť ľudí a iné bytosti, váľať sa v bahne a užívať si neobmedzenej slobody. Stačí, že Klingáčovi dá hocijaký deň zo svojho života, hoci aj zabudnutý. Shrek s vnútorným hladom po zmene po krátkom váhaní súhlasí a netuší, že Klingáč mu vlastne vzal deň jeho narodenia (pri rastúcej frustrácii všetci strácame tykadlá voči nebezpečným voľbám s negatívnymi a ťažko napraviteľnými následkami do budúcna).

Potom, čo sa Shrek dosýta vyblázni (mnohokrát zisťujeme, že stačí len na chvíľku vypustiť ventil a „zase sme to my") zistí, že niečo nie je v poriadku. Jeho dobručká Fiona je hľadaná ako nebezpečný zlobor, jeho bažina vlastne nie je jeho a keďže sa nikdy nenarodil, nemá ženu, nemá dom, nemá seba a nemá ani svoje tri deti. Ukončením tohto dňa sa to teda všetko končí aj pre neho. A to je to, čo Klingáč nazýva metafyzickým paradoxom.

Ruku na srdce, ako často začneme trpieť únavou, nechuťou, až pocitom prázdnoty potom, čo sme získali cieľ, pre ktorý sme toľko obetovali a mnoho sa namáhali. Nuda začína niekde tam, kde končí cieľová rovinka. Po narodení svojho druhého syna som mal aj ja pocit, že som v domácom poriadku nášho bytu doslova uväznený, ale pomyslenie na to, že by som podstúpil podobný paradox ako Shrek, ma zasypalo zimomriavkami.

Fór je v tom, že často si pri fádnych povinnostiach alebo po namočení do stereotypnej plytčiny bez zreteľného konca povzdychneme: keby sa to všetko vrátilo, keby sa tak vrátil čas! Chceme, aby sme boli opäť sami sebou.

Ale to nie je možné. Lebo vrátením hodinových ručičiek to už nie sme my, to je niekto trošku iný. To je niekto, kým sme boli kedysi. A keby sme ním ostali, oplakávali by sme všetko to, čo (vďaka rôznym životným okolnostiam) máme práve teraz.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?