Telefonická linka pre patologických hráčov môže byť prvým obväzom

Autor: Michal Patarák | 4.2.2013 o 5:34 | (upravené 18.3.2014 o 3:58) Karma článku: 9,10 | Prečítané:  1508x

Patologické hráčstvo, ako i mnoho iných psychiatrických porúch, je smrteľné. Človek sa neteší z hrania, nie je jeho záľubou, netrpí nejakou vášňou. Je skôr zotročený nutnosťou hrať až tak, že nie je pomaly schopný iného vzrušenia, len toho neskutočne krátkeho, ktorý je medzi okamihom vloženia mince a okamihom zastavenia koliesok, medzi prijatím a vyložením kariet. Na toto vzrušenie potrebuje peniaze. Kdekoľvek a kedykoľvek s nimi teda príde do styku, začne ich prepočítavať na hru. Diabolsky mu blikajú pred očami ako vábivé automatové svetielka. Pár eur v dlani je prísľubom konečnej megavýhry, ktorá bude dôkazom jeho hráčskych schopností, jeho finálnou rajskou odmenou. Preto peniaze už ani nemíňa na svoje každodenné potreby a už vôbec nie na svoje niekdajšie koníčky, tie už vlastne ani nepozná. Podvádza, aby ich získal. Zadlžuje sa u známych. Napokon kradne. Z hry ako problému vyrastie život ako problém a človek premýšľa, či to za to vlastne všetko stojí.

V tej chvíli už vidí život ako prehratú stávku, ako šrotovisko plné ruín. S rozbúchaným srdcom a červenými očami nechápe, že to nie život je zlý, ale hra a dlhy, ktoré sú spolu železne zviazané. Ak sa zabije, bude to jeho posledná prehra. Ak sa rozhodne pre zmenu, teda pre liečbu, bude to možno prvý jackpot v rade neúspešných kôl.

Problém je, že hráč ani nemusí vedieť, že má poruchu, nemá ani šajnu, že je závislý a čo so svojou závislosťou robiť. Nikto mu nedá lekárničku s obväzmi, ktorými si prikryje rozdrapené rany. Navyše, v tomto štádiu hráčstva je už často úplne izolovaný od spoločenského sveta, od svojej rodiny, ktorú sústavne a systematicky klamal a ktorej kradol peniaze. Ak aj ešte má manželku, tá ho teraz zrejme nenávidí. Z práce ho už iste vyhodili (mal neodpracované dni, ktoré strávil v herni alebo spreneveril peniaze, čo mu boli zverené) a v tomto rozpoložení sa mu ťažko hľadá nová. Bývalí priatelia od neho bočia, poprípade sa ho snažia kontaktovať, aby zaplatil dlhy a nič iné ich nezaujíma. Zaúradujú aj päste, vydieranie, neraz vyhrážanie priloženou strelnou zbraňou.

V zúženom vnímaní života už nemá síl. Stereotyp je oceľovou čeľusťou, ktorá ho pomaly pritláča k svojim neúprosným zubom. Často iné možnosti nevidí a hlavne ich nemá s kým prebrať. Ak sa rozhoduje o samovražde, je to obyčajne introvertovaný a kratšie-dlhšie trvajúci proces. Len komunikácia ho môže zvrátiť.

Preto rád vítam uvedenie bezplatnej telefonickej linky záchrany pre patologických hráčov, ktorá funguje od začiatku februára tohto roku. Prevádzkuje ju bratislavské Centrum pre liečbu drogových závislostí v pracovných dňoch v čase od 9:00 do 17:00 a má číslo: 0800 800 900. Linku sponzorsky financujú práve „herné spoločnosti" a pre nákladnosť jej fungovania je poskytovaná zatiaľ v uvedenom časovom rozsahu.

Každému je jasné, že vyššie uvedený „prototyp" hráča sa nebude chcieť zastreliť, či obesiť počas pracovných dní a navyše v čase od 9:00 do 17:00 a že tieto existenciálne okamihy ho prepadnú skôr večer alebo počas nekonečnej prebdenej noci. Nálepku s číslom by však mal nájsť na automate stále a v podvedomí mu môže driemkať možnosť telefonicky kontaktovať niekoho, kto porozumie jeho problému a zobudiť sa najmä v čase alarmu. Tak možno počká, zavolá, uvidí, čo mu povedia...

Hra o duše

Linka však nie je „len" pre tých, ktorí čakajú, kedy sa konečne definitívne rozhodnú pre samovraždu. Mnoho ľudí s hráčstvom nemá ani základné vedomosti o charaktere svojho súženia a o zásadách boja s ním. A kto nevie bojovať, ten prehráva.

Takisto je zriadenie linky výhodné pre príbuzných hráča. Často sužuje jeho stav najmä ich. Oni prví šípia, že sa niečo deje, i keď on ešte na obvinenia z patologického hráčstva podráždene krúti hlavou. Nevedia, čo majú robiť, aké sú ich možnosti. Sú vystrašení z toho, čo sa to robí s ich milovaným, ako to, že ho zrazu nemôžu vystáť a že odmieta byť pri svojej rodine, ako doposiaľ. Informovanosť a prvá pomoc je tu na nezaplatenie i v podobe telefonátu. Aj keby mala zachrániť len jeden ľudský život, aj keby prispela k vyriešeniu jedného príbehu, k odkloneniu jediného nešťastného osudu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozhovor

Finančník Soros: Moji nepriatelia sa učia jeden od druhého

Rozhovor s finančníkom Georgeom Sorosom.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Držme palce Dankovi

Je taký smiešny, že je v jeho silách zlikvidovať aj tradičnú značku.


Už ste čítali?