Pápežovo odstúpenie nie je dobrou správou pre veriacich

Autor: Michal Patarák | 12.2.2013 o 6:09 | (upravené 24.3.2014 o 4:15) Karma článku: 12,65 | Prečítané:  10174x

Viera katolíkov uschopňuje aj v umení "vydržať", pričom nejde len o "vytrvalosť viery" a vernosť, ale aj schopnosť každodenného zápolenia s vlastnou slabosťou a schopnosť zvládať utrpenie. Práve prílišné centrovanie na utrpenie býva Katolíckej cirkvi vyčítané zo strany protestantských a letničných cirkví, či spoločenstiev. Patrí však k starobylej tradícii, ktorú je možno vystopovať až k prvotnej cirkvi, ktorá rástla z krvi mučeníkov. Ďalším, možno i podstatnejším duchovným znakom je spoliehanie sa na Božiu milosť a nie na vlastné sily...

V súčasnosti sa v rámci dlhovekosti a rozšírených možností medicíny objavujú stále častejšie problémy života vyššieho veku, ktorý je kvázi "umelo predĺžený", v súvislosti s čím vznikol termín dystanázia. To ale nie je problém Benedikta XVI., známeho bystrou mysľou. Intelektuál, ktorý sa rád obklopuje knihami, ponára do svojej samoty a prežíva intímne chvíle s Bohom, už nevládze viesť Cirkev. Veriaci po celom svete síce vonkajším postojom, a taktiež postojom viery, príjmu toto zásadné pápežovo rozhodnutie. Podprahovo a emocionálne budú však cítiť, že ich opúšťa. Že v dobe, keď sú neustále povzbudzovaní vydržať, sa on vzdáva. Majú kdesi vnútri poskladané Pavlove slová:

"...bol mi daný do tela osteň, Satanov posol, ktorý ma bije po tvári, aby som sa nevyvyšoval. Preto som tri razy prosil Pána, aby odstúpil odo mňa, ale on mi povedal: "Stačí ti moja milosť, lebo sila sa dokonale prejavuje v slabosti." A tak sa budem radšej chváliť svojimi slabosťami, aby vo mne pretrvávala Kristova sila." 2 Korinťanom, 12: 7-9

Pápež vyhlásil:

"Pred Bohom som dospel k presvedčeniu, že moje schopnosti už nie sú vzhľadom na vysoký vek dostatočné na to, aby som mohol primerane vykonávať službu na Svätopeterskom stolci."

Je otázne, čo je z objektívneho hľadiska "primerané vykonávanie služby". To, že odstúpi zdôvodňuje rozhovorom so svojim svedomím a tu narážame možno aj na podstatu abdikácie: Pápež ako nielen intelektuál, ale aj perfekcionista s jasnými predstavami, ktoré sa prestali kryť s reálnym výkonom, pápež vystavený tlaku svedomia. Že pred ním sedelo na Petrovom stolci (najmä počas stredoveku) mnoho amorálnych psychopatov, ktorí sa ani tak nezhovárali so svojim svedomím, ale s vlastným bruchom, pápež nereflektuje (nehovorím, že to mal robiť, to by bolo smiešne, narážam len na objektivitu "vykonávania služby"). Vytvára kontinuitu, ktorou nadväzuje na Celestína V., ktorý však neodstúpil pre svoj vysoký vek, hoci skutočne bol starčekom na oslíku, ale preto, že prežil väčšinu života ako mních v ústraní a o "pápežovaní" nevedel zhola nič. Benedikt je však rozhľadený intelektuál s jasnou kariérou, ktorá ho doslova predisponovala na čelo Cirkvi. A teraz z neho uniká.

Mnoho veriacich sa spája s Kristom v nesení kríža, zvlášť v nasledujúcom pred-veľkonočnom období. V katolíckej religiozite je nesenie kríža dôležitým prvkom, formujúcim život viery. Je možné, že "orgánmi viery" budú aj v tomto duchu veriaci vnímať odchod svojho pápeža. I keď nik z nás nemá súdiť, každý z nás si vytvára akýsi vnútorný interpretačný model jednotlivých udalostí. Správa pápeža o abdikácii môže v tomto duchu znieť ako posolstvo:

"Už nevládzem niesť svoj kríž."

Pre katolícku zbožnosť je to pritom veľmi ohrozujúce posolstvo, pretože práve Ján Pavol II. si získaval veľkú úctu u veriacich aj na základe svojho kríža.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?