Nový katolícky disent (príslušnosť k neviditeľnej cirkvi)

Autor: Michal Patarák | 13.3.2013 o 6:10 | (upravené 25.3.2014 o 4:53) Karma článku: 18,46 | Prečítané:  14565x

V ešte stále nie tak dávnom totalitnom režime mal disent svoje nezastupiteľné miesto. Ako bašta hodnôt, ako skryté, takmer neviditeľné, no napriek tomu mocné hnutie proti oficiálnej komunistickej ideológii. V protipohybe k marxisticko-leninistickému materializmu a k potieraniu slobody vystúpila mohutná vlna kresťanov nielen ako duchovná alternatíva, ale doslova protisila, ktorá sa napokon u nás veľkou mierou zaslúžila o pád socializmu. Vždy som si disent predstavoval ako nutné spevnenie stromu proti prudkému vetru, ktorý ho šľahá a pachtí po jeho vykorenení. Aj keď sa pár konárov podarilo zlomiť, strom ako taký zmohutnel a dokonca vietor utíšil. O to viac ma mätie, že som na Slovensku zaregistroval niečo znepokojivé, niečo, čo ma núti zamyslieť sa nad ďalším druhom vetra. Je to disent, ktorý možno rovnako nazvať katolícky, ako ten bývalý. Rozdiel je len v tom, že dnes vzniká v rámci samotnej katolíckej cirkvi a spevňuje a ohradzuje sa proti jej mocenským eštebáckym praktikám.

Pár mojich známych si myslí, že Róberta Bezáka médiá milujú pre jeho kauzy a preto, že sa vzoprel a otvorene kritizoval. Možno je na tom kus pravdy. Pre mnohých je však dôležitejšie, že Bezák sa vyjadroval o Bohu otvorene, úprimne a živo, že bolo cítiť, že Boh je pre neho niekto, s kým má dôležitý vzťah.

Pre mňa, ako psychiatra, je zásadný práve tento rozmer kresťanskej viery: že totiž stimuluje vzťahy, dokáže ich budovať (či z terapeutického hľadiska rekonštruovať) a že je dokonca možné byť vo vzťahu s Bohom, i keď vo svojom prípade by som tento vzťah facebookovo označil ako "it´s complicated".

Známy Anton Srholec je podobným prípadom ako Bezák. Prečo ho oficiálna cirkev nemá veľmi rada? Veď pracuje pre dobro a s láskou ku Kristovi. A ako povedal sám Ježiš:

"Nebráňte mu, lebo kto nie je proti vám, je za vás!"

Lk 9: 50

Nedávno zas z katolíckeho rádia Lumen odišlo niekoľko redaktorov, medzi nimi Boris Koróni, pretože v tomto médiu prestali pociťovať slobodu. Aká je tá sloboda pre nás dôležitá! A som presvedčený, že aj v samotnej cirkvi. Ježiš bol advokátom slobody voči starým štruktúram, svätý Pavol hovoril o slobode vydobytej Kristom. Nebál sa otvorene diskutovať o tak problematickej téme, ako je Ježišovo zmŕtvychvstanie, dokonca v učenom aténskom prostredí. Mnohí grécki filozofi totiž opovrhovali telom ("telo je náš hrob") a iste sa nemálo divili, na čo si ho po smrti Ježiš zasa vzal späť.

Srholec koná medzi pohanmi, Bezák s nimi s úsmevom debatuje o tom, čo mu je drahé a to, že sa často objavujú v médiách predsa nie je na škodu veci. V modernom svete, ktorý pokojne môžem prirovnať k pohanským Aténam, sú aj médiá priestorom na dialóg a hlásanie Božích myšlienok.

Slovenskí biskupi však najnovšie prišli s ďalším obmedzením: katolícki duchovní musia mať povolenie, ak chcú vystúpiť v médiách. Podľa mňa je to len ignorovanie povolenia (dokonca povolania) šíriť pravdu vo svete. Toto povolenie majú duchovní od samotného Krista a nemám pochyby, že je to povolenie vyššej platnosti. Že Zvolenský odmieta súvislosť s Bezákovou kauzou a jeho vystupovaním pre TA3, je vyslovene trápne.

Koróni mimochodom založil alternatívne (zatiaľ) internetové rádio "Slobodný vysielač". Ludvik Nábělek v Koróniho relácii Opony prirovnal vznik Slobodného vysielača k príbehu denníka Sme, ktoré vzniklo po politicko-mocenskej snahe ovládnuť denník Smena. Karol Ježík, prvý šéfredaktor a spoluzakladateľ Sme, bol totiž Nábělkovým švagrom a vďaka tomu príbeh denníka dôverne pozná.

Mrzí ma, že namiesto slobodného šírenia slova sa slovenská katolícka cirkev stále viac vydáva cestou cenzúry a okliešťovania, akoby sa bála vystaviť Božie slovo otvorenej diskusii. Vykročila tak na cestu inak typicky slovenskú, cestu úzku, obmedzenú a slepú.

A ja, držiac sa Augustína Aurélia, začínam rozlišovať cirkev viditeľnú a neviditeľnú.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Celoplošné testovanie si vyžiada tisíce ľudí. Otázka je, kde ich zoberieme

Na jedno miesto pripadá jeden vojak, potrebujeme naň však asi osem ľudí.

Dobré ráno

Dobré ráno: Testovanie nám dá pár týždňov, a potom čo?

Má to byť najväčšia operácia v moderných dejinách Slovenska.


Už ste čítali?