Kriminalizácia, mravnosť lekára a pohľad na jeseň 2011

Autor: Michal Patarák | 14.5.2013 o 5:38 | (upravené 28.3.2014 o 3:36) Karma článku: 11,38 | Prečítané:  814x

Približne od januára tohto roku zachytávam informácie o príprave legislatívnych úprav, podľa ktorých by lekárovi, ktorý odmietne pracovať počas núdzového stavu, hrozila pokuta alebo väzenie. Zdá sa, že rozporuplným cieľom týchto návrhov je znemožniť lekárovi vykonávať svoje povolanie, ak sa dopustí trestného činu. To niekto azda môže vnímať ako legitímnu snahu ministerstva o "morálnu očistu" lekárskeho stavu garantovanú zákonom a ako využitie moci v prospech občana, ktorý by bol v prípade, že lekári opäť začnú s protestmi, ohrozený v práve na zdravotnú starostlivosť. Po istej zdržanlivosti voči týmto návrhom mám však dojem, že ide len o pokračovanie arogancie moci, ktorá si chce zastrašením lekárskej obce („bububu, nieže vám niekedy zase napadne protestovať...") zaistiť cestu k zdravotníctvu a k jeho prípadným manipuláciám. Zároveň je tu široký priestor pre iróniu, v ktorej sa môžeme pýtať, prečo podobná morálna očista neexistuje aj pre iné profesie, povedzme poslancov NR SR alebo rôznych verejných činiteľov. Vieme dobre, ako dopadol nevinný Škripekov pokus iba čo sa týka zákazu alkoholu v parlamente.

Titulná strana slávneho Corpus HippocraticumTitulná strana slávneho Corpus Hippocraticumhttp://www.scoliosisjournal.com/content/4/1/6/figure/f10?highres

Veľmi nerád sa vraciam k jeseni 2011, už len pre stres, ktorý som vtedy sám pociťoval, nehovoriac o  protispoločenskom rozmere, ktorý bol zvonka protestom lekárov sústavne vtlačovaný. Nedá mi však nespomenúť fakt, že vtedy nešlo o štrajk, ale o mesiace dopredu avizované výpovede lekárov, o ktorých bolo ministerstvo podrobne a v dostatočnom predstihu informované. Zároveň som presvedčený, že vyhlásenie núdzového stavu, ku ktorému sa Radičovej vláda uchýlila, bolo skôr jeho zneužitím, než skutočnou aplikáciou.

Snáď nikdy som toľko nepočul oháňať sa Hipokratovou prísahou, ako v tom napätom období. Rád si ju občas prečítam, aby som nezabudol, že byť lekárom nie je len prácou, ale aj umením a poslaním. Práve na rozpor zamestnania a „posvätného" životného poslania poukazovali kritici protestov, rozpor, ktorý však ja vnímam ako súčasť integrálnej jednoty. Nemôže byť poslanie, keď nie je zamestnanie, pretože poslaniu sa bez zamestnania zamedzuje v činnosti (čo je mimochodom hrozbou spomínaných legislatívnych návrhov).

Dodávam aj podozrenie, že text Hipokratovej prísahy drvivá väčšina tých, ktorí ju mali vtedy v ústach, nikdy nečítala. Píše sa tam totiž okrem iného:

Ani prosbami sa nedám prinútiť na podanie smrtiaceho lieku, ani sám na to nedám nikdy podnet."

Nijakej žene nepodám prostriedok na vyháňanie plodu."

Zástancovia eutanázie a potratov nech teda radšej zmĺknu. Zároveň nás tieto citáty vedú k reflexii, kam až súčasná medicína vo svojej morálke došla, respektíve, že sama v sebe stráca mravnosť, na ktorú prisahá.

Na záver len pripomenutie pre všetkých lekárov, že my sme sa už k mravnej čistote predsa zaviazali, teda k tomu, k čomu sa nás niektorí z tých hore teraz pokúšajú priviesť:

Svoj život a svoje umenie vždy budem chrániť v čistote a udržím ich bez akejkoľvek viny."

Myslím, že je jasné, že chystaný návrh sankcií voči lekárom nič nerieši, len rozširuje manipulačné pole moci v rezorte zdravotníctva a prehlbuje nedôveru medzi zdravotníkmi a ich ministerstvom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?