Len zopár letno-psychologických receptíkov

Autor: Michal Patarák | 9.7.2013 o 8:39 | (upravené 28.3.2014 o 3:41) Karma článku: 17,24 | Prečítané:  4373x

Zvykol som si uvažovať o psyché voľnejšie a slobodnejšie, akoby sa netýkala len ľudí, ale aj vecí naokolo, toho čo nás obklopuje i presahuje. V tom zmysle často citujem Freuda, ktorý tvrdil, že aj národy majú svoju psychológiu a pridávam k tomu len to, že svoju psychológiu majú podľa mňa i ročné obdobia. Staré porekadlo, hovoriace o tom, že časy sa menia a my s nimi, neplatí len pre politické prevraty a historické epochy, ale aj pre jednoduché a prosté striedanie sa ročných období. A tak tu teda máme letnú psychológiu a v nej pár receptov na udržanie pohody, nálady a úsmevu.

1. Usmievajte sa. Pamätajte na to, že úsmev možno vyvolať i tak, že sa proste usmejete. Náladička si možno počká, ale postupne predsa len príde. Obzvlášť pre leto je špecifická svieža nálada. A tá bez úsmevu nevzniká. Smejúce sa hlúčiky ľudí sú typickým letným fenoménom, takže sa aj vy mnoho smejte a keď prídete z dovolenky, z výletu alebo i z praobyčajnej práce, môžete si milo povzdychnúť, ako ste sa tam dobre zabávali.

2. Všímajte si ľudí, akí sú krásni a to aj tých, ktorí tak na prvý pohľad nevyzerajú. Všímajte si pekné, ľúbe a dobré. To, čo sa vám nepáči, netlačte hneď na jazyk. Neohovárajte. Ak ste muž, pokochajte sa ženskými strihmi, oblinami a útočiacimi vnadami, nevadí, že kráčate vedľa partnerky. Ak ste žena, platí to podobne vo vzťahu k štýlovým pánom a fešákom. Sexuológovia hovoria, že práve po spoločenskom večere, kde sa partneri/manželia zabávali aj s inými ľuďmi opačného pohlavia, ktorí sa im páčili, potancovali a posrandovali s nimi - potom prežili o to vášnivejšiu noc. Preto zároveň odporúčam ďalší recept:

3. Neseďte len na verande a neoháňajte sa iba motykou na záhrade, ale vyjdite si do spoločnosti.

4. Pokojne si vypite. Ale dva deci vínka, či dve malé pivká bohate stačia k tomu, aby mala krv v tele správnu teplotu a pohyb. Nepreháňajte to. Opitosť a opojenie zďaleka nie je to isté, ako pokoj, relax a oddych.

5. Prečítajte si nejakú dobrú knihu. Nielen celý rok, ale ešte dlhé roky budete spomínať, ako ste to a to čítali práve pri zapadajúcom slnku alebo niekde v tieni pri mori.

6. Neponáhľajte sa. Ak toho aj máte veľa, nepozerajte stále na hodinky. Neurotický vzťah k času je nepriateľom letnej pohody. Ak, tak bojujte paradoxom, zbraňami samotného dýchavičného času: povedzte si, že dneska zrejme nielenže nestihnete futbal, večerné pivko, posedenie s rodinkou, výlet s deťmi, stretnutie s priateľkou, ale vlastne nestihnete absolútne nič a večer len udychčaní, spotení a dotlčení prídete z práce. Uvidíte, ako sa to všetko napokon pekne a pohodovo samo vyvinie.

7. Pozor na mobil, aby ste s týmto elektronickým prostredníkom netrávili viacej času, ako s človekom, ktorý vám chce venovať úsmev priamo pred vami, prípadne, aby ste desaťminútovým klábosením do strany neokyslili dobre naladenú spoločnosť. Tichý režim je z času na čas priam povinným receptom.

8. Je dobré hlavu občas zastaviť a pookriať, ale nie ju úplne vypnúť. Bezhlavé skutky sa nerovnajú vždy len dobrodružstvu.

9. Nechajte sa riadiť spontánnymi nápadmi a impulzmi, neplánujte si surovo celý týždeň dopredu. Je totiž veľká pravdepodobnosť, že sa niečo nepodarí a to môže sviežu náladu pokaziť. Buďte hraví, či sa to týka práce, času určeného na oddych, výletov či takzvaného letného sexu.

10. Nesťažujte sa na program v televízii, na hlúpe reality šou a už vôbec nie na politiku. K našej slobode nepatrí len stále rovnaké pritakávanie na ponuky sveta, že chcem aj to aj to aj to. Sloboda je aj možnosť vybrať si to, čo nechcem a ako krásne niekedy znie to nie. Veď tak sa opiľujú aj stromky. Preto, ak sa vám nepáči, jednoducho nezapínajte, nepozerajte, nečítajte.

Na záver by som ešte raz zopakoval a vlastne všetko zhrnul: Usmievajte sa, smejte, srandujte a vtipkujte, ale neubližujte pritom druhým.

Prajem krásne zážitky s letom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?