Ako ma včera požehnalo slniečko

Autor: Michal Patarák | 15.8.2013 o 7:36 | (upravené 1.4.2014 o 4:35) Karma článku: 11,18 | Prečítané:  787x

Slniečko bol muž s okuliarmi, ktoré boli starostlivo a bezpečne ukryté za maskou v podobe leva. V ďalšom, cielenejšom pohľade, to však nebola hriva, ale slnečné lúče rozliezajúce sa okolo jeho veľkej hlavy. Namiesto prstov mal mäkké zlatisté lúče slnka, ktorými sa dotýkal všetkého navôkol. Celý bol v žltom a stál pred svojim malým domčekom, kam pozýval všetkých okoloidúcich. Kto mohol odolať hlasitej ponuke vstúpiť do jeho príbytku?

Keď porozprával ako hreje celú zem a vysiela na ňu svoje lúče, spokojne sa podelil o to, čo večer robí. Jednoducho si sadne - čo sadne - ľahne si na postieľku a jeho mamičkááá ho íska, íííískááá (vykrikoval radostne). Nuž a potom začalo slnko požehnávať. Adept si mu mal sadnúť medzi nohy, zatiaľ čo ono sedelo vyššie, na svojom večernom tróne a s vervou rozhadzovalo do priestoru svojimi na všetky svetové strany namierenými lúčmi. Krásnym prednesom potom požehnalo šuhaja (mňa), ktorý si na chvíľu aj zavrel oči a bol proste spokojný.

Slnku však ktosi pošepkal, že som psychiater. Zavolalo si ma k sebe a začalo mi rozprávať, či teda viem, čo to v psychiatrii znamená torta, rozdelená na tuhý korpus, mäkšiu plnku a želatínu na vrchu. Pokrútil som, stále spokojný a veselý, hlavou. Slnko sa dalo do vysvetľovania: Korpus, to je základ, traumy, ktoré máme z detstva. Plnka, to je paranoja. No a želatína, tú vraj občas máme všetci: je to depresia. Priznám sa, udivila ma táto slnečná metafora, aj som chcel na ňu povedať niečo múdre, ale nič sa mi v tej chvíli (spokojnému) nedralo na jazyk.

Tak som poďakoval, dal som slnku ťapáka, ale keď už som bol naozaj na odchode, ešte ma na chvíľku získalo pre seba a spýtalo sa ma, či viem, aký je v psychológii rozdiel medzi femme fatale a femme fragile. Zase som pokrútil hlavou, i keď všetci vieme, čo ten preklad znamená. Začalo šarmantné vysvetľovanie s prudkou gestikuláciou. Femme fatale, je žena osudová, zvodná a vášnivá a femme fragile zas žena jemná, krehká až zraniteľná. Pomyslel som si, že to nie je ani tak psychológia, ako život a rozmarne som mu sľúbil, že jeho metaforu aj niekde v praxi použijem.

Nuž a tu tento svoj sľub plním. Okrem vzácneho požehnania, troch ťapákov a srdečnej veselosti, som si teda kráčal od slniečka aj o poznanie bohatší a cestou do našej banskobystrickej doliny som to všetko len tak ticho, bez rozmýšľania, trávil.

(Pre záujemcov o podobnú skúsenosť: Slniečko v týchto dňoch radostne požehnáva vo svojom príbytku v Habakukoch).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?