Objav potvrdený gréckym písmenom psí

Autor: Michal Patarák | 20.8.2013 o 8:21 | (upravené 15.5.2014 o 15:00) Karma článku: 8,88 | Prečítané:  1348x

Trávil som chvíle s človekom, ktorý kedysi dávno, v sedemdesiatomdruhom roku, prišiel s flintou na chrbte na fantastický objav. Prišiel na to, prečo človek bdie, prečo spí, prečo naň prichádza choroba a prečo zomiera. Tento revolučný prevrat v náhľade na človeka však ostal nepovšimnutý a hoci zaň dostal dve štátne Nobelove ceny, nikto v okolí o ňom nikdy nepočul. I vedecké články o ňom mlčia. Pár slov o okolnostiach tohto objavu a jeho obsahu je mojim príspevkom k chvále na ľudskú myseľ a jej reliéfy, ktoré niekedy zdolávať ťažšie, ako vzdialené a neúprosné horské masívy.

 

Vojenské kasárne vtedy boli kruté. Práve bola súťaž v streľbe z kalašnikova, pri ktorej muž nastrieľal z terča devätnásť bodov. Keď sa po ohlušujúcej paľbe znova vynorilo z úkrytu ticho, prišiel generál. Poznamenal, že samopal síce zanáša trochu doprava, ale že streľba bola dobrá. Z tribúny na neho zakričal Ján Lux. Samozrejme, nikto z nás ho nemôže poznať, pretože šéf vojenskej kontrarozviedky, ktorým vtedy bol, používal zásadne krycie mená. Nevedno, či hotel Lux v Banskej Bystrici má meno po ňom, alebo chlap v tribúne vstrebal pseudonym z nápisu nad hotelovým vchodom. Každopádne, bol to otec spomínaného muža a hoci mi nepovedal, prečo na neho tak šialene kričal, istotne to bol po tom streleckom úspechu zdrvujúci zážitok. Ale to už asi tak býva, že šéfovia musia kričať, čo o šéfovi kontrarozviedky (čo na tom, že je vašim otcom), platí snáď aj šesťnásobne.

Nad tribúnou práve preletelo lietadlo s Ludvíkom Svobodom, ktoré smerovalo do Prahy.

Čo mužovi ostávalo? Musel ďalej plniť služobné povinnosti. Samopal dal na plecia, pustil sa do mašírovania, po ktorom mal držať stráž. Boli posledné októbrové dni. Hlavu vo vojenskej čiapke obklopovala aureola pary z teplého ľudského dychu. A para bola aj vnútri nej. Intenzívne sa totiž počas stráže zamestnával zásadným problémom, ktorý mu dotieravo udieral do mozgových závitov. Konkrétne šlo o otázku, prečo človek bdie a spí, prečo vôbec dostane chorobu a prečo napokon umiera. Nad problémom sa zamýšľal asi trištvrte hodiny, keď tu náhle prišlo rozuzlenie. Na oblohe uvidel grécke písmeno psí a toto zvláštne zjavenie len potvrdilo význam čerstvo narodených myšlienok.

Sú štyri prvky potrebné pre ľudský život. Vodík, H, kyslík, O, uhlík, C a dusík, N. Sú štyri kombinácie týchto prvkov, menovite:

HOCN.

HCNO.

HNCO.

HCON.

Už neviem, ktorá z týchto kombinácií je priradená ktorému z menovaných ľudských stavov. Snáď to teraz ani nie je dôležité. Prejdem však k podstate.

Vtedajší vedci boli presvedčení, a bol medzi nimi aj Ivan Petrovič Pavlov, že impulz k bdeniu, spánku, chorobe, aj k smrti, prichádza z frontálneho laloku. Kľúčový zlom, v ktorom objav spočíval, bol, že chladom kráčajúci muž pochopil skutočný pôvod tohto impulzu. Pochádza z predĺženej miechy, medulla oblongata, teda zo zadu, odkiaľ ho niekdajší vedci neočakávali.

Impulz prichádza v podobe plynov, o ktorých zložení som niečo poznamenal vyššie. Každý z týchto plynov má inú kombináciu štyroch základných prvkov a podľa stavu, ktorý navodzuje, mu objaviteľ pridelil príslušný názov. Tak nás vraj k bdeniu vedie vitalín, k spánku plyn somnulín, chorobu spôsobuje morbidín a plyn, ktorý nám všetkým naháňa strach, ale s ktorým sa na sklonku života mnohí aj podivuhodne, ba až v objatí zmierujeme, je mortalín. Celý objav zastrešil pod názvom princíp smrti a ja naň osamote často myslievam.

Pretože k mám k nemu veľkú úctu. K človeku, i k princípu, ktorý ho opanoval a ku ktorého zámke získal svojský, výsostne vlastný, vzácny - pre neho pravdivý - kľúč.

(...na vysvetlenie vzhľadom na diskusiu uvádzam, že ide o inventórny blud jedného z našich pacientov, teda nie o skutočný objav, ale objav vnútorného sveta - jeden z mnohých - ktorým tento muž fascinuje svoje okolie, medzi inými nemálo i mňa...)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?