Malá glosa o veľkej pravde

Autor: Michal Patarák | 23.8.2013 o 4:13 | (upravené 1.4.2014 o 19:45) Karma článku: 9,41 | Prečítané:  1760x

Pravda víťazí, počúval som už ako malý chlapec. Pomaly a nevtieravo som nadobúdal nejasné presvedčenie, že kde sa používa toto slovo, tam je aj bitka. Pravda silnejšieho a pravda slabšieho, pravda spravodlivého, pravda, ktorá nakoniec vždycky vyjde najavo. Pravda, ako predmet boja, objekt sporu. Ako jazero, na ktoré všetci hľadíme, ale každý z iného stanoviska a do ktorého neprestajne hádžeme kamene, len aby sme ho uviedli do pohybu, aby sme sa jej dovolali, aby sme dali do činnosti ju samotnú. Akoby sa nemohla len ticho a nenáhlivo trblietať na pokojnej hladine.

Discovering naked truthDiscovering naked truthMonica Blatton

Dnes som počul, ako hovorí žena mužovi: „vôbec nemáš pravdu!". Z jej úst chvatne vyletel drak, ktorý mal pohltiť toho druhého, znegovať ho, zakázať vnímanie druha, ktorý predsa aj tak vidí veci po svojom. Urobiť z neho kópiu jej samotnej, z jeho videnia sveta ozvenu jej vlastného. Je to súkromná pravda, ktorú dokonca možno vlastniť. Ktorá nie je mimo nás (ako radi si ju predstavujeme ako nehybnú substanciu nad všetkým alebo vo všetkom!), ale klíči priamo v nás a ten druhý, za nekonečnou priepasťou zívajúcou medzi Ja a Ty, nedočiahne na jej sladkavé plody.

Je určitou satisfakciou pomyslieť si, že pravdu mám ja, a nie ten druhý. Prijímame v sebe zlatý dážď, ktorý nás oplodňuje ako Danaé, nabíja sebauspokojením. Rastie v nás zlatý odliatok seba samého, ktorým sa potom s obrovským zadosťučinením kocháme.

Mať takto pravdu, znamená izolovať sa od druhých, byť sám, byť víťaz, byť zostavený z mramoru svojej vlastnej a biednej subjektivity. Klaňať sa svojmu intelektu alebo inému abstraktnému princípu a nevedieť, že ten druhý je v zásade neznámym svetom. Že v tom ne-poznaní, v tej diaľave, do ktorej sa človek prepadne ako do tmavého údolia, je niekto Iný, niekto, z koho tajomstiev, náhľadov a skúseností by sme dostali závrat, keby sme ich mali možnosť poznať. Taká pravda je zámkom, ktorý uzatvára prístup k druhému.

Ale pravda druhého, radikálne odlišná od mojej pravdy, ma predsa neznásilňuje, neukrajuje zo mňa, nie je proti mne. Je bohatstvom, ktoré nosí v srdci, inakosťou, ktorá ma zväčšuje o neho samého, ak ho prijmem. Jeho pravdou viem viac, som vo vnútri bohatší a väčší.

Je aj niečo ako spoločná pravda. Vtedy je vždy jasná, ale nie svieža. Svieti, ale len bodovo. Je to pravda, na ktorú sa odvoláva skupina. Pravda davu. Je niečím samozrejmým, ako umytie riadu po jedle, ako otvorenie dverí, keď chceme vkročiť. Je teda aj predpokladom. Ale hlavne: je sakramentským zjednodušením. Dav pravdu kričí, oblieka ju do podoby krátkych hesiel, nárokuje si na jej absolútnu platnosť a napokon - spája ju s mečom. Pravdy náboženstiev nevynímajúc. Autentické a individuálne sa mení na devalvované kópie, na čosi všedné a vulgárne.

Zvláštnou kapitolou sú hľadači pravdy, tí, ktorí sa vo večnej puberte potĺkajú svetom. Spýtam sa pacienta, prečo berie pervitín. Odpovedá: „Lebo hľadám pravdu".

„A akú ste našli? Kde je tá pravda? O čom hovorí?"

„...Neviem...Asi som ju ešte nenašiel..."

Pravda. Aká užitočná fasáda čohokoľvek. Schováš v nej aj červíka, ako pod vlhkým kameňom.

Prijímam však, že je skrytá, ako to hovorili Gréci o ἀλήθεια (slovo pre pravdu, ktoré zároveň označuje odkrytosť, opak zdania). Ale skrytá v druhom Ty, ktoré stretávam a ktoré má iný svet. Lebo má iných priateľov, iné skúsenosti, nastúpil na iné cesty, do iných cieľov, nesúc iné trápenia, plačúc nad niečím iným a milujúc niečo iné. A tak v časom dopukanej a krehkej hrudi prenáša životom aj inú pravdu, ktorá čaká, kým ju nejaké Ja pri skutočnom (opravdivom) stretnutí objaví, objíme a uctí si ju.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?