Marihuana nie je afrodiziakom

Autor: Michal Patarák | 18.9.2013 o 18:51 | (upravené 10.4.2014 o 4:28) Karma článku: 12,16 | Prečítané:  5861x

Nie každý v našom geografickom a kultúrnom prostredí to síce počul, ale marihuana je mnohými považovaná za afrodiziakum. Niektorí výskumníci sa snažia zhromaždiť početné dôkazy o tom, že to tak je. Siahajú po dátach o jej používaní v Indii, v stredoveku počas čarodejníckych sabatov, v oriente, ale aj v dnešnej severnej Afrike, kde sa s ňou veľakrát začína práve z tohto dôvodu.

The Soul of the RoseThe Soul of the RoseJohn William Waterhouse

Dotazníkové prieskumy

Zhruba od šesťdesiatych rokov minulého storočia bolo medzi užívateľmi marihuany realizovaných viacero dotazníkových prieskumov, zameraných na spojitosť jej užívania so sexuálnymi funkciami, zážitkami a skúsenosťami jednotlivých respondentov. Išlo najmä o Spojené Štáty a krajiny západnej Európy. Ak by sme mali tieto výskumy zhrnúť do jednej vety, tak by sme museli uznať, že výsledky sú skôr zmätkom, ako nejakou jasnou správou v oblasti pôsobenia marihuany na ľudskú sexualitu. Keď ich ale rozdelíme podľa pohlavia respondentov, sú o niečo pozoruhodnejšie. U mužov sú závery v zmysle presvedčivých účinkov marihuany na sexualitu skôr negatívne. Zistil sa však pomerne konzistentný priaznivý vplyv na rôzne oblasti ženskej sexuality: počnúc sexuálnou túžbou, vzrušením, až po schopnosť orgazmu a sexuálnu spokojnosť.

Lenže tieto výsledky musíme vykladať so značnou rezervou. Je známych mnoho metodologických chýb a skreslení, ktorými je dotazníkový výskum zaťažený. Jednak záleží na štýle položených otázok, jednak ide len o subjektívne ohodnotenie jedincom samotným - takže záleží na jeho emocionálnom vzťahu k tejto látke. Výsledky môžu byť navyše vždycky ovplyvnené aj nedokonalou pamäťou každého z nás. Viacero aspektov sexuálneho života žien bolo v priebehu výskumov rôzne alebo nepresne definovaných. Tak napríklad, čo to je presne sexuálna spokojnosť a na ktorých faktoroch v tom-ktorom prípade závisí? A máme problém, lebo ani nevieme presne, na čo sa pýtame.

Teórie afrodiziakálneho pôsobenia marihuany

Od spomínaných šesťdesiatych rokov ich bolo nespočetne. Niektoré tímy hovorili o zvýšenej hmatovej citlivosti po užití marihuany, čo by vraj v priebehu sexu malo zlepšiť telesné zmyslové zážitky. Iní však tento koncept kritizovali, nakoľko zvýšenie senzitivity hmatu sa v nesexuálnych kontextoch nepotvrdilo. Skôr sa dával do popredia anxiolytický efekt marihuany, teda jej schopnosť znížiť úzkosť v priebehu sexuálneho styku. Samotné anxiolytické efekty pritom závisia od dávky a objavujú sa skôr pri nižšom, ako vyššom dávkovaní.

Viacero výskumníkov sa dodnes zaoberá zaujímavým účinkom marihuany na spomalenie (subjektívneho) času. Mohlo by teoreticky súvisieť so schopnosťou zamerať sa na prítomný moment, viac si všímať jednotlivé nežnosti a menej pozorovať seba samého. V tom duchu vyvinuli Masters a Johnsonová (r. 1970) aj terapeutickú techniku sensate focus, ktorej úlohou je zníženie sebapozorovania pri pohlavnom styku (spectatoring).

Pozadím priaznivých efektov, ak nejaké vôbec sú, by mohol byť aj dezinhibičný účinok, čo znamená oslobodenie od kultúrnych rolí, tenzií a zábran, ktorými sú mnohé ženy zaťažené. To prináša možnosť plného seba-vyjadrenia a prejavu svojich citov či sexuálnych túžob. V súčasnosti sa však pripisujú pozitívne účinky často atmosfére, v ktorej sa marihuana užíva, či iným psychoaktívnym látkam, ktoré sú konzumované spolu s ňou (napríklad alkohol v nižšej dávke). Možný je aj jednoduchý placebo efekt, v prípade, že sa jedinec o afrodiziakálnom účinku „trávy“ dopočul a ráta s ním.

Negatívne výsledky

Tieto teórie však nemožno aplikovať, či rozvíjať, ak sexualitu podporujúci efekt marihuany v skutočnosti neexistuje. Takáto možnosť tu totiž, vďaka nespoľahlivosti dotazníkov a ich vyplňovania, stále je. Objavili sa správy o priaznivom efekte len pri nižších dávkach a nie u pravidelných užívateľov. Dokonca Johnsonov výskum z roku 2004 našiel súvislosť medzi častejším užitím marihuany a inhibovaným orgazmom, či bolestivým sexom. Jeho výskumnú vzorku tvorilo 3004 jedincov (!), z toho približne 60% žien.

Výskumy na potkanoch

Áno, aj sexualita je oblasťou, ktorú možno na týchto laboratórnych zvieratách modelovať. Je to vďaka tomu, že s nimi máme endokanabinoidový systém (práve naň marihuana pôsobí) v podstate homologický, ako aj štruktúry mozgu, v ktorých sú kanabinoidové receptory zastúpené. Ako však v experimentálnych podmienkach zistiť, či je samička potkana vzrušená alebo motivovaná k sexu? Máme na to pomôcku, ktorou je lordotické správanie. To signalizuje ochotu samičky prijať samca a spočíva v prehnutí chrbátu, nadvihnutí zadočku a odklonení chvosta smerom nabok, aby mohol samcov penis ľahšie preniknúť. Motiváciu k pohlavnému styku zas môžeme zisťovať na základe zvýšeného času, počas ktorého sa samička obšmieta okolo samčeka, teda, v ktorom je naklonená tráviť viac času s jedincom opačného pohlavia.

Výskumy podľa týchto parametrov zistili jednoznačne negatívny efekt marihuany a kanabinoidov na samčí sexuálny výkon, či správanie a u samíc boli značným prekvapením. Látky (syntetické kanabinoidy), účinkujúce podobne ako marihuana, redukovali sexuálnu motiváciu aj lordotické správanie samíc potkana, kým presne protikladne pôsobili látky, ktoré endokanabinoidový systém blokujú (teda pôsobia opačne ako marihuana).

Samozrejme, závery zvieracích štúdií nemožno len jednoducho preniesť na človeka. Ak teda chceme poznať účinok marihuany na sexualitu ženy (u muža je to vďaka samcom potkana aj mužským dotazníkom vcelku vyriešené), potrebujeme skúmať práve ženy.

Nové experimenty Carolin Kleinovej

Carolin Kleinová je dáma z Kanady, ktorá sa zamerala práve na túto otázku a precízne sa ju snažila rozpliesť. Uvažovala ako na to. Potrebovala sexuálnu funkciu, ktorú možno u ženy objektívne merať. Pozastavila sa pri sexuálnom vzrušení, pretože to sa prejavuje prekrvením pošvy a následnou lubrikáciou. Narastajúci vaginálny prítok krvi spoľahlivo zisťuje prístroj zvaný vaginálny fotopletyzmograf. Ten si môže v laboratóriu aplikovať sama žena (odpadá technický personál, ktorý by ju pri vzrušení vyrušoval). Otázku metódy vzrušenia Kleinová vyriešila klasicky: erotickým filmom. Fyziologické vzrušenie merané prístrojom a subjektívne vzrušenie signalizované respondentkou sa dali do súvislosti s hladinou endokanabinoidov (telu vlastné látky, pôsobiace na endokanabinoidové receptory podobne ako tetrahydrokanabinol, hlavná psychoaktívna zložka marihuany). Problém bol, že žiadny súvis nenašla.

Preto realizovala druhý experiment, v ktorom zdvojnásobila počet skúmaných žien (z 10 na 21), zvýšila dráždivosť erotického filmu a vylúčila, že by skúmané ženy trpeli nejakou sexuálnou dysfunkciou. Zároveň mali byť v rovnakej fáze menštruačného cyklu a po určitom období po jedle (keďže hlad zvyšuje hladinu endokanabinoidov: preto aj marihuana stimuluje chuť do jedla). Hladina endokanabinoidov bola pri vyššom sexuálnom vzrušení žien nižšia. Pre autorku, ktorá mala pôvodne presne opačnú hypotézu, to bolo istým sklamaním. Znamená to totiž, že kanabinoidy sú látky, ktoré sexuálne vzrušenie skôr znižujú.

Tretí experiment má na rozoberanú problematiku najpriamejší dopad. Kleinová roztriedila 48 žien do troch skupín: a) tie, čo neužívajú marihuanu, b) tie, čo ju užívajú príležitostne a c) tie, čo ju užívajú pravidelne. Sledovala účinky filmu na sexuálne vzrušenie. Zistenie bolo jasné: najviac sa vzrušili ženy, ktoré marihuanu neužívali.

Ako to teda je?

Výsledok ste si už zo spomenutého asi všetci poskladali. Marihuana ženské sexuálne funkcie nielenže nezlepšuje, ale ich skôr zhoršuje. Reč je však pravda o sexuálnom vzrušení a na orgazmus, či sexuálnu túžbu, by mohla mať marihuana iné účinky. Keďže však nemáme spoľahlivé možnosti, ako tieto funkcie merať, musíme sa zatiaľ uspokojiť s istým predbežným konštatovaním a síce, že marihuana zrejme nie je žiadnym „nádejným“ afrodiziakom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?