Sexualita v ohrození

Autor: Michal Patarák | 28.9.2013 o 15:20 | (upravené 17.4.2014 o 4:35) Karma článku: 13,19 | Prečítané:  8257x

To bol názov X. Lábadyho sexuologických dní, ktoré sa konali v dňoch 26.9.-28.9.2013 v Trnave. V čom alebo kým by mala byť sexualita ohrozená, kto to bol vlastne Lábady a prečo bola táto odborná konferencia v istom zmysle historická, píšem v tejto krátkej správe z (pre mňa krásnych) uplynulých troch dní. Tiež zrnko o sadomasochistoch a dámach, čo by chceli konzumovať vlastnú placentu.

Light of the haremLight of the haremFrederic Leighton

Lábady bol prvým predsedom Slovenskej sexuologickej spoločnosti a odborné podujatie, ktoré sa hrdí jeho menom, zaokrúhlilo svoju existenciu mladíckymi dvadsiatimi rokmi. Prezidentkou konferencie bola, na problémy doby mimoriadne senzitívna, doktorka Dana Šedivá. Dosvedčuje to jej uvedenie do odborného programu, kde okrem iného píše:

"...Minulosť bojovala proti sexuálnym impulzom, sexualita bola redukovaná na plodenie detí, žiadostivosť považovaná za hriech. V súčasnosti sme naopak svedkami straty akejkoľvek tabuizácie. Devalvácia nahoty, strata zábran, výsmech intimite, masový voyerizmus publika, konzumný sex. Kde je zdravá hranica medzi slobodou a reštrikciou? Sú súčasné postoje správne pre sexuálne zdravie spoločnosti a jednotlivca? Ocitla sa sexualita v ohrození?..."

Pomenováva sa tu to, čo sa už dlhšie ja sám snažím artikulovať a čo sa vo mne bez uvoľnenia hromadí ako žeravá a nabitá magma. Inštinktívne mám pocit, že čo do sexu, jeho pretláčania do všetkých sfér spoločnosti, jeho nutkavého charakteru, v ktorom na nás svojimi všadeprítomnými prienikmi útočí a jeho bezbrehosti, v ktorej sa vylieva, aby sexualizoval všetko, čoho sa len dotkne, sa tu deje niečo, čo nemá riadenie a čo dokonca kolektívne a súhlasne pripúšťame pod vlajkou slobody. Nepoznám riešenie na položené otázky a neboli dešifrované ani nami, čo sme nimi boli počas tých troch dní obklopení ako vysokou a nedosiahnuteľnou strechou.

Takéto zložité problémy neponúkajú rozuzlenie na striebornej tácke so šampanským.

Stretnutie však bolo v niečom zásadné až historické, ako poznamenala Anežka Imrišková. Prvýkrát sa na odbornej pôde otvorila téma homosexuálnych katolíckych kňazov, pedofílie v radách kňazstva a priniesli sa systematicky spracované štatistiky z cirkevných údajov. Hovorilo sa o vražde duše dieťaťa, dôverujúcemu Bohu i kňazovi, ktorý ho následne tak smrteľne raní. Po prvý raz sa vyzdvihla eventualita psychoterapeutickej práce s homosexuálnymi kňazmi a akosi latentne poukazovalo, že je ťah na cirkvi, aby k takýmto možnostiam, ako aj diskusiám okolo nich, otvorila svoje ťažké brány. Dotazmi smerom k cirkvi boli aj alternatívy skríningu alebo zachytenia adeptov na kňazstvo, najmä čo sa týka psychosexuálnej nezrelosti alebo prípadnej spoločenskej nebezpečnosti. Ochota na strane cirkvi by tu bola nielen sympatická, ale aj znakom priblíženia sa k skutočnému sebaobrazu, ktorý má doteraz ako „nevesta bez škvrny a vrásky" pokrivený a narušený.

Samozrejme, debata o celibáte sa podujatím tiahla ako zdobená niť. To je však téma, ktorú si musí vyriešiť cirkev sama.

Placentofágia, teda konzumácia vlastnej placenty po pôrode, bola nesporne zaujímavou témou. Lotosový pôrod je údajne pôrod dieťaťa aj s placentou, kde sa pupočník neprestrihne, ale ponechá sa na pár dní, kým sám neodpadne. Dovtedy matka dojčí dieťatko spojené s placentou. Ten nie je (zatiaľ?) veľkým trendom, množia sa však prípady žien, ktoré po pôrode žiadajú od lekára svoju placentu. Účel môže byť rôzny, či už rituálny, aby ju zakopali (pochovali?) niekde v lese či na záhrade, alebo tiež zjedli. Dokonca som sa dozvedel, že existujú aj recepty, ako si pripraviť vlastnú placentu s brokolicou alebo cestovinami a cibuľkou. Zdá sa, že tieto „bioľuďmi" a istou vierou a presvedčením žiadané praktiky sa budú ďalej epidemicky šíriť. Propagácia nastáva v štýle jedna žena povie druhej. Ide o kultúrne podmienený fenomén, ku ktorému psychiatria (ako k poruche) zrejme nemá čo povedať. Zaujímavé je však generovanie vierou („biopresvedčením") a spomínané pozoruhodné šírenie.

K placente sa aktuálne v medicíne (i v zákone) staviame ako k nebezpečnému odpadu.

V deviantológii vyvstala aj zaujímavá debata o sado-masochistických praktikách a ich prípadnom vyňatí zo zoznamu diagnóz, keďže títo ľudia navštevujú sexuológov minimálne a zväčša si anonymne a spokojne žijú. Opäť iskra zo vzájomného nárazu istého spoločenského tlaku a odbornej tradície...

Uvidíme, ako to všetko dopadne a k čomu nás dynamicky sa meniaca spoločnosť privedie nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Šéfka úradu, ktorý straší investigatívcov pokutou, pracovala pre Kočnera

Video zachytáva, ako Kočner inštaluje tajnú kameru v kancelárii generálneho prokurátora.

Dobré ráno

Dobré ráno: Hľadá sa nový premiér. Zn.: OĽaNO

Ako by mohla vyzerať opozičná vláda.

Stĺpček Petra Schutza

Ďalšia v poradí, ktorú vyplavila Kočnera knižnica

Video nie je problém, tým sú vyhrážky novinárom.


Už ste čítali?