Päťdesiate výročie úmrtia E. Mortona Jellineka, otca alkohológie

Autor: Michal Patarák | 22.10.2013 o 6:11 | (upravené 2.11.2013 o 16:22) Karma článku: 9,90 | Prečítané:  1450x

Jaroslav Skála v roku 1987 napísal, že alkoholizmus je kombináciou nedisciplinovanosti a choroby. Nedisciplinovanosť pritom často ostáva aj vtedy, keď už jedinec nepije, preto by abstinent mal neustále pracovať na svojej sebakontrole. Na alkoholizmus sa pritom biologický model choroby nehodí, vhodný a osvedčený je však koncept bio-psycho-sociálny. Spočiatku alkohol svojho užívateľa viac odmeňuje ako trestá, ale s prekročením dverí závislosti sa z užívateľa stane otrok a z odmeny urputný trest. S takouto závislosťou pracujeme ako s duševnou poruchou, o ktorej opis a štúdium sa nemálo zaslúžil Elvin Morton Jellinek. Práve dnes, 22. októbra 2013, si pripomíname päťdesiate výročie úmrtia tohto otca alkohológie.

Elvin Morton JellinekElvin Morton Jellinek

Alkoholizmus bol dlho považovaný za prejav nemravnosti, nehanebnosti, skazenosti a hriešnosti. Bolo to pomerne nedávno, v roku 1849, keď švédsky profesor Magnus Huss vytvoril pojem alkoholizmus. Hovoril o ňom ako o chronickej chorobe, ktorá sa navracia. Jellinek nadviazal na Hussa a jeho dielo a pracoval na tom, čo by sme dnes nazvali medicinalizácia problémov s alkoholom.

Alkoholizmus rozdelil do niekoľkých typov:

Typ α je neprimerané spoločenské pitie, ktoré prináša často úľavu od psychických i telesných ťažkostí, neskôr však môže jedinca dostávať do vážnych problémov.

Typ β je charakteristický komplikáciami telesného zdravia ako je gastritída, cirhóza, či polyneuropatia. Nie je to ale závislosť v pravom zmysle slova. Jednoducho povedané, človek pije viac ako mu telo znesie.

Typ γ je už závislosťou aj z dnešného pohľadu. Nastáva zvýšenie tolerancie na efekty alkoholu a potreba zvyšovať jeho dávky. Jedinec je psychicky i fyzicky závislý, v popredí je však znížená schopnosť kontrolovať svoje pitie. Tento typ je u nás na Slovensku značne rozšíreným javom.

Typ δ je typom, pri ktorom síce nie je až také zníženie kontroly, v popredí je však iný jav: neschopnosť abstinencie. Človek nie je nikdy triezvy ani nikdy opitý. Doslova príznačný je pre Francúzsko alebo regióny spojené s vyššou spotrebou vína, nakoľko tu má víno aj spojitosť s jedlom, zvykmi a spoločenskými stretnutiami. Je to aperiodické pitie, pretože jedinec konzumuje alkoholický nápoj takmer bez prerušenia každý deň, i keď nie nutne vo veľkých množstvách.

Typ ε je problematický a dlho sa o ňom viedli diskusie. Nazýva sa aj dipsománia alebo periodické pitie, pretože jedinca náhle zachváti chuť a napije sa. Po takomto excese však ťahá aj niekoľkotýždňovú šnúru, ktorá v jeho osobnom, rodinnom a profesionálnom živote zanecháva spúšť.

Dnes sa už toto delenie nepoužíva, len občas ho vytiahneme z histórie. Každý z týchto typov je rizikový a jeden typ môže postupom času prechádzať do iného. Čoho sme sa však v praxi nevzdali, je členenie alkoholizmu na fázy. Ich autorom je tiež Elvin Morton Jellinek:

Predalkoholická fáza začína vlastne prvým napitím sa. Ide o príležitostné pitie, ktoré však napokon môže mať značnú pravidelnosť, pričom sa objavuje tolerancia.

Prodromálna fáza začína prvým oknom, teda palimpsestom, keď si človek za nič nevie spomenúť, čo v alkoholickom opojení stváral.

Kruciálna fáza je charakteristická stratou kontroly. Už to nie je človek, ktorý ovláda príjem alkoholu, ale alkohol, ktorý ovláda človeka, aby bol do neho prijatý. Alkohol parazituje na ľudskej existencii a tá sa mu poddáva.

Chronická fáza je konečná. Okrem závažných zdravotných, duševných a spoločenských komplikácií sa objavuje pitie v ťahoch. Počas mnohých po sebe nasledujúcich dní nie je jedinec schopný pitie rázne zastaviť. Často býva dôvodom príjmu pacienta i na naše psychiatrické oddelenie.

V roku 1988 publikoval vtedajší primár banskobystrickej psychiatrie, docent Stanislav Kunda, knižku s názvom Klinika alkoholizmu. Na vzorke sto pacientov sa pokúšal zistiť, či sú znaky Jellinekovej klasifikácie spoľahlivé. Touto (bohužiaľ aj v odborných kruhoch zapadnutou) štúdiou prišiel okrem iného aj na to, že začiatok alkoholických okien nie je pre prah prodromálnej fázy najspoľahlivejším znakom. Pre mnoho alkoholikov z jeho súboru bolo okno dávno zabudnutou a nepodstatnou príhodou. Často pritom ide aj o kvázi náhodný zážitok, ktorý môže mať po ťažkej intoxikácii aj mladý človek bez závislosti. Dlhé alkoholické ťahy Jellinek síce umiestňuje do chronickej fázy, Kunda však upozorňuje, že mnohokrát ich badať už v kruciálnej fáze, ktorá terminálnu fázu ešte len predznamenáva. Napokon Kunda kritizuje aj Jellinekov pojem fáz. Podľa neho (i podľa mňa) by bolo lepšie hovoriť o štádiách, nakoľko alkoholizmus je progresívna porucha a nie porucha, ktorá sa kruhovito - fázovo - vracia.

Napriek tejto kritike Jellinekova klasifikácia Kundovi neslúžila len ako východisko pre štúdiu, pretože ju v praxi prijímal. Jeho práca upozorňuje hlavne na to, že by nemala byť braná dogmaticky, ale flexibilne, s otvorenosťou voči výnimkám.

Ale späť k Jellinekovi. Bol to štatista, fyziológ a výskumník v oblasti alkoholizmu. Ovládal vraj plynule deväť cudzích jazykov a študoval filozofiu, filológiu, antropológiu, teológiu a pri jeho pobytoch v Hondurase a v Sierra Leone údajne aj etnografiu. Pochádzal z maďarskej židovskej rodiny, hoci on sa už narodil v New Yorku. Pri pokuse o vyslovenie jeho mena sa mnohí zarazia a váhajú, či povedať „jelínek" alebo „dželinek". Od doktora Frankoviča ale viem, že nebohý profesor Novotný považoval obidva varianty za správne.

Toľko k nemu a k dnešnému dňu. Denne si pripomíname mnoho vecí. Považujem však za slušné spomínať aj na gigantov odbornej histórie, akým bol bezpochyby i Jellinek, jeden z posledných polyhistorov. Ako po Hussovi nasledoval Jellinek, tak aj my sme po ňom. Nie je to len prázdna tradícia. Je to živá kontinuita, ktorá nás s nimi spája, keď sa ohliadame späť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?