Zmysel ženského orgazmu z pohľadu evolučných vied

Autor: Michal Patarák | 9.4.2014 o 21:14 | (upravené 11.4.2014 o 15:19) Karma článku: 12,79 | Prečítané:  16462x

Z evolučne-psychologického hľadiska existujú v súčasnosti dva základné pohľady na ženský orgazmus. Podľa jedného je len vedľajším produktom evolúcie, nakoľko je ho u žien oproti mužom ťažšie navodiť, nie je nutný na počatie (a teda ani na zachovanie rodu/druhu) a ľahšie sa indukuje masturbáciou, než pohlavným stykom. Týmto by orgazmus žien nepredstavoval významnejšiu evolučnú výhodu. Naopak, alternatívna hypotéza hovorí o ženskom orgazme ako o adaptačnej výhode, ktorá pôsobí v zmysle prírodného výberu. Navodzuje pocity odmeny zo sexu, posilňuje párovú väzbu, zvyšuje pravdepodobnosť počatia a slúži ako mechanizmus na výber vhodného partnera. Nemusím ani uvádzať, že orgazmus žien sa od toho mužského výrazne líši, a to nielen v intenzite, lokalizácii a v zmyslových, či pocitových kvalitách, ale aj v možnosti zažiť ho v krátkom čase niekoľkokrát za sebou. Okolo ženského orgazmu sa tak vyvinula celá evolučná veda, ktorú chcem v nasledujúcom článku aspoň trochu nahryznúť.

Nahá žena, ktorá sa pozerá ponad pravé pleceNahá žena, ktorá sa pozerá ponad pravé pleceAmedeo Modigliani

Pri orgazme netreba zabúdať na úlohu hormónov, čo napokon platí pre všetky zložky sexuálneho správania. Estradiol hrá skôr rolu v sexuálnom vzrušení ženy. Hormón, ktorý podnecuje samotnú skúsenosť orgazmu, je testosterón (u mužov je viac dôležitý pri sexuálnom vzrušení). Počas orgazmu sa však uvoľňuje aj oxytocín, ktorý nevedie len k pocitom uspokojenia, ale aj upevňuje párovú väzbu. Na základe toho by sa dalo predpokladať, že orgazmický zážitok s určitým mužom vedie u ženy k silnejšiemu putu práve k tomuto mužovi, než k partnerovi, s ktorým skúsenosť orgazmu nemá. Samozrejme, je to len teoretický predpoklad, z biologického hľadiska však nie je neodôvodnený.

Najrýchlejšia a najspoľahlivejšia ženská cesta k orgazmu je stimulácia klitorisu. Ciest je však, ako vieme, niekoľko. Zvykne sa odlišovať klitorisový orgazmus od vaginálneho orgazmu, ktorý môže vzniknúť dráždením pošvových stien prostredníctvom penisu. Najviac citlivá je predná stena, v ktorej je ukrytý aj známy Gräfenbergov bod. Ak orgazmus nastane v priebehu pohlavného styku, tak ide o kopulačný (koitálny) orgazmus. Ak pri sebaukájaní, tak o masturbačný orgazmus. Aj mnohé ženy s prerušením hrudnej miechy majú údajne zachovanú schopnosť dráždivosti v oblasti krčku maternice. Podľa niektorých autorov tak existuje aj niečo ako maternicový orgazmus. V priebehu pohlavného styku s hlbokým prienikom penisu sa totiž stimuluje i krček maternice. Orgazmické pocity však boli opísané aj po dráždení svalov pošvového vchodu, prsných bradaviek, análnej stimulácii a dokonca aj po psychickom podnete, čo variabilitu ženských orgazmov pestro dokladá.

O orgazme sme si donedávna mysleli, že v rámci samičieho pohlavia je len výdobytkom ľudí, respektíve, že zo všetkých živočíšnych druhov je ho schopná zažiť len samica človeka - žena. Dnes vieme, že to tak nie je. Opísaný bol napríklad aj u samíc šimpanzov a goríl.

Wellingová uvádza, že 35% pohlavných stykov nevedie k ženskému orgazmu, čo je dosť veľa. Tiež potvrdzuje to, o čom tak často píšu ženské časopisy - že ženy sú viac náchylné na predstieranie orgazmu, než muži. Problém predstierania orgazmu názorne ilustruje komplexnosť mužsko-ženských sexuálnych vzťahov. Údajne ho ženy hrajú až v 13% sexuálnych stykov, pričom to robia najmä tie, ktoré so sexuálnym stykom začali v mladšom veku, sú staršie, mali viacej sexuálnych partnerov, vyššiu sexuálnu sebaúctu a hodnotia sa ako fyzicky atraktívnejšie. Robia to väčšinou pre uspokojenie partnera, aby sa stretli s jeho očakávaniami, prípadne, aby zvýšili jeho sexuálne vzrušenie, či podporili jeho ješitné ego (čo niekedy až zúfalo potrebuje:-).

Mužský orgazmus samozrejme evolučnú výhodu neodškriepiteľne predstavuje, pretože ho motivuje (ako aj iných samcov v živočíšnej ríši) k pohlavnému spojeniu, ktoré má pre rozmnožovanie druhu zásadný význam. Keďže je však ženský orgazmus variabilnejší a vo výskyte menej spoľahlivý, diskutujú viacerí vedci o tom, že je len vedľajším produktom evolúcie. Podľa nich ženský orgazmus nepredstavuje nejakú zvláštnu evolučnú výhodu. Z biologickej perspektívy je teda len príjemným spestrením toho nutného.

Jedným z argumentov malo byť zistenie, že dĺžka klitorisu je variabilnejšia, než dĺžka penisu. Bolo by však chybou domnievať sa, že dĺžka klitorisu alebo penisu súvisí so schopnosťou orgazmu. Eibl-Eibesfeldt hovoril, že klitoris je znevýhodnený svojou vonkajšou pozíciou, takže pri pohlavnom styku nemôže byť často dostatočne dráždený. Zároveň však umiestnenie klitorisu prináša jednoznačnú evolučnú výhodu v tom, že nemôže byť roztrhnutý pri pôrode. Sú aj údaje o tom, že ak žena zažije orgazmus, zlepší sa udržanie spermií v jej genitálnom trakte a zvýši sa tak pravdepodobnosť počatia. Ak to tak naozaj je, tak má orgazmus žien predsa len značný evolučný zmysel. Mnoho žien však bolo objektívne plodných i bez zážitku orgazmu, čo túto hypotézu výrazne oslabuje. Keďže je orgazmus žien prepracovanejší, komplexnejší a potenciálne aj viacnásobný (multiple orgasm), tak aj to môže mať nejaké dávne evolučné korene, ktoré prinášajú isté výhody. Z tohto pohľadu má však evolučný význam aj samotné predstieranie orgazmu, ako píše Wellingová, pretože ide o správanie, ktoré je zamerané na udržanie partnera. Väčšinou sa k predstieraniu totiž uchyľujú ženy, ktorých partnerský vzťah je neistý, respektíve, ktoré vnímajú vyššiu pravdepodobnosť partnerovej nevery. Keby išlo o správanie, ktoré by na mužov nemalo žiadny vplyv, ženy by po ňom vo svojom repertoári nesiahali. A máme to. Ani klamanie orgazmom nie je náhodné.

Orgazmus ženy je pocit odmeny. Prináša slasť a intenzívne emócie, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že sa žena bude angažovať v sexuálnych aktivitách aj v budúcnosti. Práve toto je okolnosť, ktorá platí aj u mužov. Z technického hľadiska totiž nie je nutné, aby ejakuláciu spermií sprevádzala slasť.

Orgazmus aj prehlbuje spojenie medzi partnermi, ich vzájomný vzťah a stimuluje následnú starostlivosť o potomstvo. Prehlbuje intimitu a tým znižuje vyhľadávanie alternatívneho partnera. Orgazmus v rámci styku tiež znižuje pravdepodobnosť vybíjania sexuálnej tenzie prostredníctvom masturbácie. Existuje nedocenený vzťah orgazmu u žien s ich zdravím, či pocitom šťastia. Možno práve tieto pocity spojené s majetným, i keď v posteli neohrabaným mužom, by mohli viesť k predstieraniu orgazmu, ktorého motívom môže byť zaistenie materiálnych zdrojov, poskytovaných daným partnerom.

Existuje však aj teória, ktorá predpokladá, že partner s vyššími kvalitami a s väčšími investíciami do vzťahu, má i lepšiu schopnosť indukovať orgazmus partnerky, a tak favorizuje opakovaný sexuálny styk medzi ním a touto ženou. Umožní tým aj lepšiu (evolučne výhodnejšiu) pozíciu potomka, jednak z hľadiska genetického, jednak z hľadiska iných pozitívnych faktorov, ktoré sú spojené s vkladmi, možnosťami a kvalitami jeho otca.

Ženy totiž tehotenstvom, nosením detí, dojčením a následnou výchovou strácajú oveľa viac ako muži, a preto sú aj vyberavejšie. Pri vaginálnom styku je klitorisový orgazmus ťažšie dosiahnuteľný. Žena ho dosiahne len s mužom, ochotným vložiť do sexu toľko energie a pozornosti, aby bola uspokojená i ona, ako jeho partnerka. A tieto investície do jej spokojnosti sú aj barometrom celkového záujmu o ňu a o jej potreby.

Možno je ženský orgazmus naozaj len vedľajším produktom evolúcie, ktorý vzhľadom na deje oplodnenia nie je nutnou záležitosťou. I tak si však v priebehu evolučného vývoja zrejme získal svoj nenahraditeľný zmysel. To platí obzvlášť vtedy, ak orgazmus u žien skutočne zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia, ako to naznačujú niektoré výskumy.

 

Zdroje:

Welling L.L.M. Female Orgasm. In: VA Weekes-Shackelford & TK Shackelford (Eds): Evolutionary Perspectives on Human Sexual Psychology and Behavior. Springer Publishing: New York, 2014; 223-242.

Buss D.M. Evoluce touhy. Dauphin/Volvox Globator, 2009; 389s.

Kratochvíl S. Sexuální dysfunkce. 3., doplněné a aktualizované vydání. Grada: Praha, 2008; 301s.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 37 prípadov, najmladší má päť rokov

Sulík je proti blackoutu, označil ho za likvidačný experiment.

Píše Zuzana Krištúfková

Ako zvládame pandémiu (píše epidemiologička)

Situácia z pohľadu odborníkov, ktorí každodenne rozhodujú o opatreniach.


Už ste čítali?