Možnosť zneužitia psychiatrie v prípade Hedvigy Malinovej-Žákovej

Autor: Michal Patarák | 26.4.2014 o 20:51 | (upravené 27.4.2014 o 7:09) Karma článku: 16,51 | Prečítané:  14550x

Nebolo to tak dávno, čo jej reálne hrozila hospitalizácia na psychiatrii, teda scenár, ktorý pripomína film z kategórie thrillerov. Jej prípad už od začiatku susedí so psychiatriou. Najprv s jej záchrannou zložkou, ktorá jej pomáhala v liečbe postraumatickej stresovej poruchy, neskôr však s opatreniami, ktoré zaváňajú skôr nátlakom až represiou. Nebojím sa otvorene hovoriť o potenciálnom politickom zneužití psychiatrie, ktorého sme sa v podobe nútenej hospitalizácie Hedvigy Malinovej-Žákovej našťastie nedožili. Som presvedčený, že k tomu pomohlo aj zreteľné stanovisko Slovenskej psychiatrickej spoločnosti, ktoré v nasledujúcom článku uvádzam, pričom sa súčasne pokúšam sumarizovať jednotlivé kroky našej a medzinárodnej psychiatrie, ktoré s týmto vyjadrením súvisia.

Poprava Lady Jane GreyPoprava Lady Jane GreyPaul Delaroche

Stanovisko Slovenskej Psychiatrickej spoločnosti k prípadu Hedvigy Malinovej-Žákovej

V auguste 2012 bolo zverejnené stanovisko Slovenskej Psychiatrickej spoločnosti k psychiatricko-spoločenským aspektom zarmucujúcej kauzy "Hedviga". Neobyčajne si ho vážim. Apelovanie docenta Hašta týmto odborným vyjadrením prestalo byť volaním osamelého vlka, ale dostalo záštitu odbornej spoločnosti. Chápem ho ako podporu Haštovej občianskej snahy o čo najrýchlejšie a hlavne spravodlivé vyriešenie Hedviginho prípadu. Zároveň ho vnímam ako podporu úsilia tohto psychiatra o ochranu psychického zdravia jemu zverenej pacientky. V inej (a širšej) rovine je jasným signálom našej odbornej spoločnosti, ktorým artikuluje svoju profesnú autonómiu a dištancuje sa od prípadného vývoja kauzy smerom k nútenej hospitalizácii Hedvigy. Napokon priamo hovorí o spolitizovaní kriminálneho prípadu a o potenciálnom politickom zneužití psychiatrie na Slovensku, voči ktorému sa ohradzuje.

"Je potrebné konštatovať, že znalecké dokazovanie v prípade, že vznikne podozrenie, že výpoveď poškodeného je ovplyvnená psychickou poruchou, alebo z iného dôvodu nie je vierohodná, majú vyšetrovacie orgány nariadiť čo v najkratšom čase vyšetrenie duševného stavu poškodeného a to:

a) vyšetrenie psychického stavu na prítomnosť duševnej poruchy v čase pred, počas a po čine dvoma znalcami psychiatrami

b) vyšetrenie všeobecnej a špecifickej vierohodnosti znalcom psychológom.

Pokiaľ je nám známe, takéto znalecké vyšetrenie duševného stavu poškodenej vyšetrovacími ani dozorujúcimi orgánmi nebolo v čase po čine nariadené.

Poškodená bola v období po čine v zdravotnej starostlivosti psychiatrov a psychológov, ktorí sú ochotní k jej zdravotnému stavu vypovedať a so súhlasom poškodenej aj zdravotnú dokumentáciu poskytnúť. Vzhľadom k tomu, že chýba znalecké vyšetrenie v období tesne po čine, ide o jediný relevantný zdroj informácií.

Vykonanie znaleckého vyšetrenia z odboru psychiatrie šesť rokov po čine nemôže valídne odpovedať na otázku, či bezprostredne po čine trpela poruchami, ako sú napríklad reaktívna depresia, či postraumatická stresová porucha. Môže sa vyjadriť len k aktuálnemu psychického stavu a prípadne ku schopnosti plnohodnotnej účasti na vyšetrovaní, či súdnom konaní. Navyše, vyjadrenie sa ku vierohodnosti poškodenej je v kompetencii znalcov psychológov, a nie znalcov psychiatrov.

Pozorovanie v ústave môže byť nariadené len v oprávnenom prípade, kedy znalecké vyšetrenie ambulantnou formou nemôže splniť svoj účel. V tomto prípade sa javí z odborného hľadiska ako neindikované. Nemôže prispieť k zodpovedaniu otázok, ktoré sa týkajú duševného stavu poškodenej spred šiestich rokov.

Výbor SPS SLS sa domnieva, že politizácia kriminálneho prípadu polarizuje spoločnosť, negatívne ovplyvňuje sociálnu atmosféru a neprispieva k duševnému zdraviu spoločnosti, o duševnom zdraví zúčastnených osôb ani nehovoriac. Zároveň posilňuje predsudky voči psychiatrii, ako odboru, ktorý možno politicky zneužiť, ako aj predsudky voči ľuďom s psychickými poruchami, ktorí psychiatrické zariadenia vyhľadávajú, aby získali stratené duševné zdravie." (1)

Medzinárodné kolokvium psychiatrov v Piešťanoch

International Supervisory Colloquium of the case study of Mrs. Hedviga Malinova sa konalo v Piešťanoch 2.3.2013. Zúčastnilo sa ho 13 expertov zo šiestich krajín (Slovenska, Česka, Nemecka, Rakúska, Veľkej Británie a Maďarska). Skúmali správy ošetrujúceho tímu Hedvigy Malinovej-Žákovej, ako aj jej vtedajšiu situáciu, v ktorej sa zračila možnosť jej nútenej hospitalizácie v psychiatrickom zariadení. Odborníci nevyjadrili žiadnu pochybnosť o tom, ako sama Hedviga líčila jej napadnutie neznámymi mužmi a zaobchádzanie s jej osobou v rukách slovenskej polície.

Ďalšia aktualizácia stanoviska Slovenskej Psychiatrickej spoločnosti

Medzinárodného kolokvia v Piešťanoch sa zúčastnil aj profesor Peter Smolík z Čiech, ktorý písomne poslal závery kolokvia doktorke Lívii Vavrušovej, predsedkyni Slovenskej Psychiatrickej spoločnosti. Vavrušová bola poverená vypracovaním stručného stanoviska k daným materiálom. V ňom sa výbor Slovenskej Psychiatrickej spoločnosti 4.4.2013 vyjadril nasledovne:

"Na základe preštudovania doplňujúcich materiálov týkajúcich sa psychického zdravotného stavu pani Hedvigy Žákovej-Malinovej v roku 2006 vyjadruje výbor Slovenskej Psychiatrickej spoločnosti SLS nesúhlas s možnou nariadenou psychiatrickou hospitalizáciou v súčasnosti." (1)

Výbor Slovenskej Psychiatrickej spoločnosti prijal hodnotenie kolokvia, ktoré sa týkalo diagnostického postupu a diagnostických záverov v prípade Hedvigy Malinovej, bez pripomienok.

Zneužívanie psychiatrie na Slovensku sa objavilo v britskom odbornom časopise

17.9.2013 napísal doktor Timothy Lambert (spoluautori boli Peter Breier a Maja Turcan) vydavateľovi British Medical Journal list k téme zneužitia psychiatrie (2). Je reakciou na článok Abuse of psychiatry, ktorý sa týkal zneužívania psychiatrie v Sovietskom zväze a ktorý bol v tom istom časopise publikovaný v roku 1973. Autori opisujú hlavnú dejovú líniu prípadu Hedvigy Malinovej-Žákovej a skutočnosť, že v novembri 2006 bola obvinená z krivého svedectva osobou, ktorej identita sa držala v tajnosti, a ktorá v máji 2007, keď mala byť vypočutá, spáchala samovraždu. V liste sa komentuje aj konanie prokuratúry, ktorá napriek dôkazom v prospech obete pokračovala v jej stíhaní. Hedviga svoj prípad posunula na Medzinárodný súd pre ľudské práva a začiatkom roka 2012 sa jej slovenská vláda ospravedlnila. Ďalej sa v liste píše o tom, ako napriek tomu prokuratúra trvala na svojom a pokúšala sa Hedvigu prinútiť, aby podstúpila psychiatrické vyšetrenie, pre ktoré vtedy neexistovala žiadna aktuálna klinická indikácia. Hovorí sa aj o pokuse o jej nedobrovoľnú hospitalizáciu a o výsledkoch piešťanského kolokvia. List má silné a jadrné zakončenie v tom, že zneužitie psychiatrie a medicíny musí byť odsúdené a že odborníci z akéhokoľvek odboru by sa na takomto zneužití nemali podieľať:

"Abuse of psychiatry, and indeed of medicine, must be condemned, and practitioners of any discipline should refuse to be complicit with such abuse."

V prípade, ktorý práve reflektujeme, mám na základe doterajších posudkov z viacerých medicínskych odborov dôvodné podozrenie, že medicína bola reálne vládnou mocou zneužitá. Tie posudky totiž nie sú ničím iným, len terčom, ktorý je nakreslený okolo už zapichnutého šípu.

Čo ďalej?

29.4.2013 sa Helsinský výbor pre ľudské práva na Slovensku vyjadril, že počas vyšetrovania podaní, súvisiacich s prípadom Hedvigy Malinovej-Žákovej, došlo k viacerým procesným chybám, ako aj k priamym, či nepriamym politickým zásahom.

"Jediným spravodlivým zakončením tejto kauzy za daných okolností, aj vo svetle uznesenia vlády SR č. UV-3074/2012...je zastavenie stíhania dotknutej osoby. Žiadame generálnu prokuratúru, aby pristúpila k tomuto kroku."

Volanie výboru zostalo doteraz prokuratúrou nevypočuté, respektíve ignorované.

Na včerajšej tlačovej konferencii (24.4.2014) sa Lucia Žitňanská vyjadrila okrem iného aj takto (3):

Je to politická kauza a politizácia tejto kauzy nastala v okamihu, keď sa na začiatku vyšetrovania postavili premiér Fico a minister vnútra Kaliňák na tlačovú konferenciu, a namiesto polície prezentovali dôkazy proti Hedvige Malinovej.

Súhlasím. Zjavnú nezvyčajnosť tohto počínania dodnes nechápeme. Prečo sa vôbec premiér a minister vyjadrovali k študentke, napadnutej dvojicou mladíkov?

Je to teda politická kauza, v ktorej sa už udialo množstvo procesných chýb a zlyhaní, do ktorej dokonca viackrát nevhodne vstupovali členovia vlády Slovenskej republiky, za ktorú sa vláda v roku 2012 ospravedlnila, no ktorú prokurátor doteraz naťahuje, a to zo zlatým zakončením, v ktorom na Hedvigu Malinovú-Žákovú podal obžalobu za krivú výpoveď. V prípade silne rezonuje psychiatrická problematika, ktorá mala byť použitá ako oltárna obeť jeho politizácie a ktorej obetovaním by sa nepoškodila len už aj tak pokrivená povesť Slovenskej republiky, ale aj nezávislosť a odbornosť slovenskej psychiatrie.

Preto považujem dokumenty Slovenskej Psychiatrickej spoločnosti za jasné vyjadrenie nesúhlasu s potenciálnym pokusom zneužiť psychiatriu na ďalšiu deformáciu tejto kauzy a ako jej člen sa s nimi plne identifikujem.

1. Obidve stanoviská našej odbornej psychiatrickej spoločnosti sú uverejnené na: http://www.psychiatry.sk/sps-sls-o-nas/stanoviska

2. List je k dispozícii na adrese: http://www.bmj.com/content/3/5879/509/rr/662365

3. Video z tlačovej konferencie, v ktorej sa vyjadruje František Šebej a Lucia Žitňanská, nájdete na: https://www.youtube.com/watch?v=ms-BkPx-SF8

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Na Slovensku pribudlo 37 prípadov, najmladší má päť rokov

Sulík je proti blackoutu, označil ho za likvidačný experiment.

Píše Zuzana Krištúfková

Ako zvládame pandémiu (píše epidemiologička)

Situácia z pohľadu odborníkov, ktorí každodenne rozhodujú o opatreniach.


Už ste čítali?