O psychiatrii, ktorá sa usmieva

Autor: Michal Patarák | 25.6.2014 o 20:01 | (upravené 21.8.2014 o 21:30) Karma článku: 13,35 | Prečítané:  6230x

Mladí sa dnes navzájom povzbudzujú, aby boli prirodzení, aby sa prejavili takí, akí sú a tak, ako sa práve cítia. Keď si smutný, buď smutný, keď sa hneváš, tak sa hnevaj, keď si veselý, buď veselý. Nemám nič proti prirodzenosti. Naopak, práve nad ňou vychádza naše žiarivé vnútorné slnko. Len si netreba zamieňať prirodzenosť s automatizmom, teda s tým, že bez reflexie a bez zásahu vychrlím to, čo sa mi objaví kdesi na dne. To by bol nedostatok kultivovanosti na strane indivídua a nedostatok kultúry na úrovni spoločnosti. Dokonca sám Freud by bol proti takejto úľave. Zároveň ide o správanie príliš pasívne, bez aktívnejšieho vstupu a zákroku zo strany jedinca. Človek je v ňom len otvoreným kanálom, ktorým sa dejú (vypúšťajú) jeho pocity. 

Avšak emócie nielen prejavujeme, ale aj tvoríme. Máme našťastie schopnosť a moc ovplyvňovať to, ako sa cítime, čo si však žalostne málo uvedomujeme. Máme schopnosť tvoriť svoje emócie v sebe samých a máme schopnosť tvoriť ich aj v tých druhých. Ak som nervózny, za chvíľku bude nervózny aj môj pacient. Ak som dobre naladený, moja komunikácia s pacientom bude čoraz ľahšia, lebo dobrá nálada otvára srdcia. Ak nie dokorán, tak aspoň o piaď. A o to predsa nejde len v psychiatrii.

Som trochu sklamaný z toho, že i psychiatri zväčša hovoria o schopnosti ovládať sa, či o schopnosti emocionálnej regulácie, iba ako o dispozícii potlačiť negatívne emócie, redukovať hnev alebo napätie. Citová zrelosť však nie je len v tom, že od seba odrežeme negatívne emócie, ale aj v tom, že v sebe dokážeme podporiť emócie pozitívne. Je to napríklad schopnosť dobre sa naladiť alebo sa z niečoho radovať. Pre duševné zdravie je nesmierne dôležité, že sa vieme rozradostiť a vo vzájomnom spolužití zas krásne, keď vieme potešiť niekoho iného.

Humor má v sebe viaceré intelektuálne a racionálne prvky. Lebo humor musíme najprv pochopiť, aby nám bol smiešny. Veselosť je skôr o pozitívnej nálade a o emóciách, smiech je zas vonkajším prejavom radosti a veselosti. Spočíva v pohybovej reakcii tváre (chytľavej a často vtipnej grimase, ku ktorej nás tak neodolateľne núti), ale mnohokrát aj celého tela (poskakovanie bránice, búchanie rukami o stehná, podlamovanie kolien, zúfale zachytávanie hlavy dlaňami, aby to už všetko prestalo:-) a netreba zabúdať ani na híkanie, erdžanie a rôzne iné zvukové explózie, ktoré sú priam charakteristické pre jednotlivé typy ľudí a určité druhy (záchvaty) smiechu.

Medzi humorom, veselosťou a smiechom existujú vzájomné vzťahy. Humor prirodzene vedie k veselosti, a tá zase k smiechu. Jedno ovplyvňuje druhé, čím však opäť narážam na náš potenciál kreovať v sebe radosť. Stačí si pred zrkadlom navodzovať grimasu smiechu, ako to robí vo svojich cvičeniach Karel Nešpor, a hneď budeme veselší. Funguje to teda obojstranne, nielen od veselosti k smiechu, ale aj naopak.  

Humor zvyšuje sviežosť myslenia, tvorivosť, schopnosť pozrieť sa na veci z inej perspektívy. Aktivizuje totiž najmä prefrontálny lalok mozgu. Veselosť je viazaná na podkôrové okruhy a je spojená s mnohými priaznivými účinkami na zdravie, vrátane zlepšenia imunitných funkcií. Smiech, ako pohybová odpoveď na veselosť, je spojený s činnosťou motorickej kôry na pomedzí frontálneho a parietálneho laloku. Zvyšuje prekrvenie svalstva a schopnosť uvoľniť sa. Smiech zlepšuje interpersonálne vzťahy, zvyšuje pozitívne a redukuje negatívne emócie, zmierňuje stres, tíši bolesť a zlepšuje obranyschopnosť organizmu. Vytvára priestor na dialóg, rúca bariéry, navodzuje komunikáciu s nevedomým materiálom, posilňuje dôveru medzi ľuďmi, vedie k hravému a objaviteľskému prístupu k problémom, ventiluje stres, strach a hnev. Skrátka, má bohatý a bublajúci liečivý potenciál.

Smiech teda nie je len čírym prejavom, ale aj účinným nástrojom.

Preto sa nečudujte, že verím v psychiatriu, ktorá sa usmieva.

V medicíne nie je veľa srandy, ale v srande je veľa medicíny, povedal Josh Billings. O čo viac to platí špeciálne pre psychiatriu! Nechajme teda vážne tváre, hlbokomyseľné pohľady a sústavné povzdychy nad ťažkým životom. Nedajme sa zviesť sterilným akademizmom a už vôbec nebuďme zarytými pesimistami a skeptikmi.

Smejme sa, smejme, smejme, usmievajme a hrajme!  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?