Láska, smrť a večerné cvrčky

Autor: Michal Patarák | 26.7.2014 o 14:54 | (upravené 26.7.2014 o 18:23) Karma článku: 13,28 | Prečítané:  3790x

Dedinské amplióny trasľavo rozosielajú smutnú správu. Plechový ženský hlas sa len horko-ťažko prediera teplom. Teraz nejdeme kosiť, deti buďte tichšie! Vypneme aj rádio z po-otvoreného auta, ktoré teraz pripomína skôr nejakú zvláštnu stavebnicu, než prostriedok na premiestňovanie. 

Zomrel B. Mal ešte nezaopatrené deti a k nim rakovinu pečene. Z neďalekého cintorína počuť ťahavé spevy žien. Kňaz silným hlasom prednáša modlitby. A ja? Ležím si na deke pri v bazéne sa čvachtajúcich deťoch a len z diaľky, akoby z minaretu, sa ku mne ťahá niečo o Otcu, Synu a Duchu Svätému.

Čo je to pečeň? Spýta sa Miško.

Pečeň je v brušku, vedľa žalúdka. Má na starosti veľa dôležitých vecí. Bez nej by už telo nefungovalo, vieš? Premýšľam však, že každá časť nášho tela je vlastne nenahraditeľná. Tak, ako je B. nenahraditeľný pre svoju rodinu. Čo teraz budú robiť bez neho?

Znova napomínam deti, aby boli tichšie. Ako oblaky po nebi mnou plazivo prechádzajú myšlienky na mojich pacientov, ktorí sa zabili vlastnou rukou. Ale aj na tých, ktorí sa trápili láskou.

Láska a smrť. Otázky o tom, čo bude ďalej - či v sebe naozaj máme niečo nesmrteľné, či sa znova narodíme, alebo sa všetko len tak v kolobehu zas a znova opakuje - nechávam odviať slabým vetríkom. Tak zásadné veci a ja sa pritom len ohrievam slnkom a popíjam Čiernu horu

Zakrátko Miško zase lietal po tráve a i jediným okom som zbadal, že sa ostošesť o niečo usiluje. Silou-mocou chcel do dlane chytiť lúčneho koníka. Nevedel si rady s tým, ako ho v tom vysokánskom skoku zlapať. Napokon rázne plesol rukami. Koník ostal nevládny. Žiadny skok, žiadny pohyb. Nič, čo by mohlo vyvolať detskú radosť a zaiskriť v šantivých očkách. Ešte chvíľku ho pozoroval a potom sa mi bol s tým všetkým, neviem prečo, priznať. Povedal som mu, že v každom živom tvorovi je uložený ten istý život. Preto si máme vážiť aj koníky, pavúčiky, či mravčeky...

Láska a smrť. Veru, nenašiel som na tomto svete sladšiu lásku, ako je láska k životu.

Večer na chvíľu stíchli cvrčky. Stalo sa to práve vtedy, keď sme sa chystali pozorovať netopiere.

Miško mi vysvetlil, že majú pohreb, preto sú ticho. Vieš, kvôli tomu koníkovi, ktorého som nechtiac zabil.      

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?