Žijeme a dýchame v SME

Autor: Michal Patarák | 15.10.2014 o 10:10 | (upravené 2.11.2014 o 6:38) Karma článku: 13,86 | Prečítané:  5632x

Názor Alexeja Fulmeka, že je to všetko predčasné, sa zdá byť rozumný, ak rozumnosť uchopíme prakticky a strategicky, teda ako niečo, čo nás brzdí v impulzívnosti, čo zabraňuje, aby sa nám náhle roztrhla preplnená priehrada vášní. Bola by to rozumnosť ako chladná hyena, ktorá čaká na kúsok svojho mäska. Reakciu Matúša Kostolného, ako i mnohých jeho kolegov, osobne chápem skôr srdcom. Nie je to ani tak o vzplanutí, ako o myšlienke. Odchod redaktorov má totiž ideový základ. A práve to mi je nesmierne sympatické. 

Preto z nich teraz cítim istú spolupatričnosť, vzájomnosť, iskry sklamania, ale aj iskry potrebné na pohnutie sa ďalej. K vykročeniu, s ktorým by sa azda ani nemalo dlho otáľať. Už pritom nie je také dôležité, či je to všetko rozumné alebo nie. V ich odhodlaní snáď vetriť vanutie ducha.

Okrem sympatií však k všetkým odchádzajúcim pociťujem i empatiu. V roku 2011, za Radičovej vlády, som bol medzi lekármi, ktorí vtedy tiež dávali výpovede, pričom jedným z dôvodov bolo práve hroziace ovládnutie zdravotníctva jednou obrovskou finančnou skupinou. Teraz je to už iba retrospektíva. Človek drží svoj pluh a ide ďalej, no drobné ohliadnutie späť predsa len znovu vyvoláva celý ten zmätok minulých pocitov, v ktorých základe však bol jeden najsilnejší: že ide o správnu vec.

A ak majú redaktori SME práve tento pocit, tak je podľa mňa všetko v tom najlepšom poriadku.

Ako mnohí blogeri, ktorí komentujú súčasné SME-dianie, aj ja musím povedať, že mi je smutno. Že blogovať v SME neznamená len riešiť si svoje veci, nezávisle od tlačeného denníka a jeho internetovej stránky. SME v tomto dokázalo veľmi veľa. Dokázalo, že my blogeri sa cítime byť jeho živou a dýchajúcou súčasťou. Že aj my na ňom nejako participujeme, že sme s ním spojení.

Že aj my SME.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?