Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sám sebe som sa stal otázkou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

poklona...

k blogu a blogerovi...:)
 
Hodnoť

 

Spoveď psychiatra? :-) Pekné to bolo.

Niekedy rozdiel medzi znakom a symbolom ani nie je. Mýli to, že znak sa k javu, alebo veci môže pridať aj ľubovoľne, ale pôvodne znak je myslím to isté ako symbol.
Niektoré znaky sú naozaj aj symbolmi. Povedzme ľalia ako znak Francúzskeho trónu vystihuje mentalitu Francúzov ak vieme, že ľalia okrem čistoty symbolizuje Lunu a mesačné bohyne a všimnime si vzťah Francúzov k ženskosti a k ženám.
Podobne aj Slovenský dvojkríž má určite niečo spoločné s národnou povahou Slovákov. To je zas len podľa poznania Freuda, že vlastne náhoda ani nejestvuje.:-) A potom tie Jungove archetypy ...

Vysvetliť dostatočne slobodu ak by sme mali zostať len na pôde tohto sveta sa nedá. Dôjdeme nanajvýš k tomu, že sloboda je poznaná nevyhnutnosť. A to zas páchne akousi klietkou ...:-) No ja by som dodal, ak ej to tak, že je to poznaná nevyhnutnosť s cieľom v duchu.

Ono v skutočnosti tá ľubovôľa ani nie je sloboda, ani nie je "lúbo-vôľa". Väčšinou si ľudia nevyberajú, len ich vedie niečo zvonku, pod a pod.

Samotná etymológia slova "sloboda" naznačuje o čom to je. Podľa mňa je sloboda konanie z ľúbosti, z lásky. http://jozefkamensky.blog.sme....

V tomto svete je ťažko slovami opísať niečo viac. Aj preto aj zlá, aj dobrá sloboda majú koreň v tom istom slove, v slove láska. Lenže vieme, že láska môže byť rôzna, má rôzne stupne. Je tu láska k jedlu, pitiu, sexu, proste k užívaniu si života a je tu láska k tomu, čo toto prevyšuje, láska k metafyzickej realite. Ako predstupne k nej, ktoré zažívame už tu na hmotnej Zemi sú umenie, kultúra ...

Zdá sa, že slobodu máme aby sme si mohli vybrať medzi dobrom a zlom, pričom aj to zlo slúži len dobru. Ako? Tak, že sa na ňom učíme tým sa zdokonaľujeme. Napríklad bolesť mi ukazuje hranice a podnieti ma k tomu, aby som našiel spôsoby vyhnúť sa jej. Tým rozvíjam svoju inteligenciu. Ale aj naopak môžem sa učiť znášať bolesť, aby vo mne rástlo niečo iné, duševno-duchovné, ktoré nezávisí od stavu hmotného tela a od jeho pôžitkov.

Ako som povedal, sloboda je konaním z lásky. A ako sa píše - "Boh je láska". Teda slobode sa približujeme tým viac, čím viac svoje konanie podriadime niečomu vyššiemu, univerzálnemu, teda vlastne Bohu, ale každý na svojej úrovni, hneď sa nedá byť "celkom hore". Aj hĺbavý ateista to tak vníma, veď mnohí uznávajú aj blaho celku, nie len blaho jednotlivca, resp. to spolu súvisí.
A tu sa dotýkame dôvodu, prečo toľko náboženstiev hovorí o vzdaní sa egoizmu. Lebo človek má tendenciu ustrnúť na určitom stupni a ďalej sa nevyvíjať, mal by byť "dospelý" a on je ešte "dieťa", pričom sa vytvára falošná predstava o Ja, ktorú treba prekonávať zameraním sa na to vyššie odo mňa, a v určitom zmysle aj na blaho celku, blaho inej osoby, na prácu pre celok, pre spoločnosť, pre univerzum, nezotrvávať v sebe a vo svojom egu, lebo to je oddelenie a oddelenie od Celku znamená smrť ....
 
Hodnoť

.

Trefa do čierneho - myslím si, že veľa ľudí, aj vzdelaných a inteligentných, sú materialistami. Pritom je materializmus ako filozofická koncepcia podľa mňa dosť primitívna a prekonaná záležitosť. Stačí si uvedomiť, že ani dnes veda nedokáže synteticky vyprodukovať život z matérie. V súlade s tým stále nevieme čo je to smrť - známky umierania tela poukazujú na rozpad jednoty s nemateriálnou, duchovnou podstatou človeka, ktorou je duša. Paradoxne, najviac sa v diskusiách oháňajú vedou a rozumom neosvietení materialisti :-)

Článok som zatiaľ iba preskenoval, potrebujem si ho prečítať pozornejšie. Chcem iba zareagovať na autorov výrok, že na Katolícku cirkev vôbec nie je hrdý. Aj ja som katolík a na Katolícku cirkev hrdý som. Áno, je to živý organizmus. Ale hierarchia je neoddeliteľnou súčasťou tohto organizmu. Bez kňazov by nebolo eucharistie. Inštitúcia je súčasťou organizmu cirkvi tak ako je telo súčasťou človeka. Nuž a na tele sa neustále dajú nájsť nedostatky, však... To nadávanie na cirkev ako inštitúciu a hierarchiu mi často príde v konečnom dôsledku ako odpor voči škandálu vtelenia, konkretizácie duchovna. Mesiáš áno, ale nie tento Galilejčan... Boh áno, ale nie Ježiš... Ježiš áno, ale nie cirkev... atď.

Nehovorím, že kňazi nemajú svoje problémy. Ale kto z nás sa už raz zaujímal o svojho kňaza a usiloval sa mu pomôcť, keď prežíval krízu? Mám známu, ktorá sa modlí, obetuje a v dobrom zmysle "dobiedza" do svojho kňaza, aby naplno prežíval svoje povolanie. Ľahko je kritizovať, otázka je, kto z nás by si vodil lepšie v pozícii cirkevnej hierarchie. Volil by som radšej trochu pokory než tú premúdrelosť, ktorá sa skrýva v kritike.
 

 

Knazi to maju tazke, caka sa od nich dokonalost, poukzuje sa na ich aj najmensie zlyhanie - akoby ani ludmi neboli.

Pritom dokonaly na Zemi bol len Jeden
 

 

Ale zas si treba povedať, že jediná vec, ktorú majú na práci, je žiť v Bohu
 

 

To mali aj ucenici - ti mohli cerpat z priamej pritomnosti Jezisa, a zlyhavali
 

veru

Vyprasi jedno decko a uz je ohen na streche
 

 

Tiež som katolík, a tiež vnímam Cirkev podobne ako autor, mne nepasuje ani všetko z vierouky, ale neviem či by som sa vyjadril takto, že nie som hrdý a pod. Lebo predsa za to nemôžem, ja som si tú vieru nevyberal a teraz už nebudem dupať nožičkami, že som v nej, veď to nie je až také dôležité ....
Možno sa mýlim, ale snáď autor dal vyhranene najavo svoj postoj k RKC aj preto, lebo je nepopulárne s RKC mať čosi spoločné, ak už urobil tú strašne nekonfromnú vec tu na blogoch a vyznal sa z viery v duchovno.

Lebo pozrime sa na karmu tých, ktorí hovoria o duchovne a bránia ho a na karmu tých, ktorý urputne bránia ateizmus. Pozrite na moju karmu.:-) Za katolíkov spomeniem Jozefa Mikloška. Hocktorý nespratník ho karmou prevyšuje. Toť demokracia, vláda ľudu ....
A preto sa treba proti RKC aj ostro vyhradiť ak sme v skutku vyhradený len trocha. Treba si trocha nakloniť aj dav ....:-) Ale to pochopiteľné, často sa treba vyhradiť proti RKC už dopredu aj preto, aby zle chápajuci diskutéri hneď nenadávali do čiernokňažníkov a neskandovali "oddeliť cirkev od štátu!)
 

ja to chapem tak,

ze ked sa o nieco clovek nepricini sam, nema byt na co hrdy. takze sa da suhlasit aj s Michalom, aj s Vami. kazdy to podava za seba a je to tak v poriadku. ja tiez nie som hrda, ze som pokrstena katolicka, ale ani sa za to nehanbim:-) proste tato kategoria - hrdy- hanbiaci - je v tomto pripade mimo mna
 

 

Aj mne dosť škrípe to spojenie: "Osobne patrím do katolíckej cirkvi, na čo nie som vôbec hrdý." Ja takému postoju vôbec nerozumiem, nech sa snažím ako chcem. Nie je to prosím pekne rozpor?
 

Ani dnes nevieme robiť stabilnú

termonukleárnu reakciu - znamená to, že vo hviezdach typu Slnko a pod. neprebiehajú termonukleárne reakcie?

Vieme pomerne presne, čo je smrť - neobnoviteľné znefunkčnenie mozgu.

Čo sa nikdy nijako neprejavuje, je úplne rovnocenné s tým, čo nejestvuje (takže keď to budeme považovať za nejestvujúce, vôbec nič sa tým pre nás nezmení). Nikto nikdy nepozoroval žiadny prejav duše, čiže...
 

:-)

Trafená hus zagágala...

Podľa mňa je trvalý vegetatívny stav (persistent vegetative state) dosť v rozpore s Tvojou definíciou smrti.

Analógia s termonukleárnou reakciou by bola prijateľná, keby sme vedeli aspoň vedecky popísať ako vznikli z hmoty aj tie najjednoduchšie jednobunkové organizmy.

Teda podľa Teba také myslenie je prejavom hmoty? Aha... :-)
 

WTF "dosť v rozpore"?

Človek sa udržiava v trvalom vegetatívnom stave preto, že sa dúfa, že sa z neho preberie, čiže zase klameš.

To, že niečo nevieme, neznamená, že to nevzniklo.
Nevieme vedecky popísať, ako vzniká Crohnova choroba či ulcerózna kolitída a pod. Nevieme vedecky popísať, ako vzniká magnetické pole v Slnku, nevieme vedecky popísať, ako vznikajú škvrny na Slnku

Donedávna sme nevedeli, čo prenáša dedičnosť.
Čiže pred objavom DNA ju prenášal Ježiško,
keď sa zistilo, že je za tým DNA, tak už to robí hmota?

Áno, myslenie je prejavom hmoty. Ale špeciálne usporiadanej.
Napr. u Teba nenastáva, pretože ju nemáš správne usporiadanú ;-)
 

 

Pointa je v tom, že pri vegetatívnom stave ľudský organizmus funguje aj napriek fatálnemu poškodeniu či zlyhávaniu mozgovej aktivity. Dokonca aj pri tzv. mozgovej smrti často pokračuje tlkot srdca bez pomoci prístroja. Takže ľudský život je zjavne niečo viac ako mozgová aktivita. Mimochodom, ľudia s nižšou mozgovou činnosťou sú podľa Tvojej definície zjavne podradnejšou formou života... čo tak poslať ich do plynu? Úcta prejavovaná k druhým pekne dopĺňa tie Tvoje materialistické nezmysly.

Ináč, človek by sa divil čoho všetko je dôkazom to, čo veda nevie dokázať... :-) Je zaujímavé že taký inteligentný človek ako Ty sa nazdáva, že aj ostatní musia zdielať jeho naivnú vieru v hmotu :-))
 

Tlkot srdca má aj napr. potkan.

Ľudia s veľmi nízkou inteligenciou sú na úrovni inteligentných zvierat alebo ešte nižšie.
Nie som za posielanie ich do plynu - to si povedal Ty. Ale som aj za ochranu takých inteligentných zvierat.

Naivná veta v hmotu? WTF? Vari Ty si myslíš, že hmota nejestvuje?
 

 

Naivná viera, nie veta. Nemáš jediný dôkaz, že život je postavený výhradne na materiálnom princípe - Ty tomu iba skalopevne veríš.

Úroveň inteligentných zvierat, dokonca nižšie (!!) - to je ozaj pekný humanizmus :-) Teda mentálne postihnutí v žiadnom prípade nie sú ľudia... Čo mi to len pripomína...
Predstava o dôstojnosti človeka hodna materialistu :-) Ďakujem, neprosím si.
 

:-)

Už normatív pre stredné školy praví, že existuje len hmota - http://clanky.rvp.cz/clanek/o/...

Niektorí z nás by sa možno mali vrátiť do školských lavíc, že?
 

yawn

obor příspěvku: fyzika.
 

:-)

Physical facts fix all the facts = basic knowledge
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie


 1. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv... 44 625
 2. Július Kovács: Obchodníci so smrťou oháňajúci sa národom a náboženstvom. 5 501
 3. Ľubomíra Romanová: O ventilátoroch a ľuďoch... 5 303
 4. Michal Porubän: Vyzývam tretí sektor v čase pandémie alebo ako poslanec Blaha dezinformuje a šíri nenávisť 5 223
 5. Marian Baran: Domáca šunka 4 971
 6. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 4 193
 7. Miroslav Babič: Prepojenie Valla na dodávateľa predražených rúšok je veľmi nápadné 3 598
 8. Michael Achberger: Tento hormón dokáže urýchliť vaše chudnutie 2 362
 9. Július Kovács: Mohamedán Boris nahradil kapitána Andreja 2 237
 10. Anežka Gernešiová: Ako riešili pandémiu v minulosti? 1 861

Rebríčky článkov


 1. Zuza Ferenczová: PRÍRODA, ZABOČTE DOPRAVA / denník korona vírusu 12
 2. Richard Gajarský: Kde je môj respirátor?
 3. Vladimír Krátky: Nerobme si predel z Lukašenka !
 4. Tatiana Krčmáriková: Realitní makléri nevolať!
 5. František Cudziš: Štvorylka - „koronavírusovské podanie“ a lá STV1
 6. Martin Žilinčík: Orbánistan pritvrdzuje
 7. Miroslav Iliaš: Kresťania za odluku cirkvi (náboženstva) od štátu
 8. Ladislav Rohoska: Robert Fico má na rukách krv...
 9. Štefan Vidlár: Na Poňiky
 10. Viliam Majda: Bieda ŽSR


Už ste čítali?