Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Úsvit a kultúrne zákulisia vedy o sexe. Prípad masturbácie. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

"Dobre to povedal Rollo May, že kým vo viktoriánskom období existovala často láska bez sexu, dnes je naopak celkom bežný sex bez lásky."
Priznám sa, tu som to prestal čítať. Ak autor súhlasí s takou ko**tinou, zvyšok blogu za veľa stáť nebude. Sex bez lásky bol bežný v každej dobe. Ako platidlo, ako nástroj moci, dominancie, psychickej či telesnej úľavy, zdroj detí. Šu**lo sa vždy a všade a láska bola toho súčasťou málokedy. Jediný rozdiel je, že naša spoločnosť je omnoho väčšia ako kedy predtým bola a naša vzájomná prepojenosť/informovanosť je tiež násobne gigantickejšia. Hovoríme o tom viac verejne, premýšľame nahlas a riešime, na rozdiel od dôb, kde takéto myšlienky boli vyhlasované za hriešne a nespoločenské a preferovalo sa mlčanie a pretvárka.
 

hm

tvoja chyba, zostanes sprosty ;-)
 

 

Čítať hlúposti a múdro pritom pokyvovať hlavou nikoho ešte nič nenaučilo.
 

Uplne s tebou suhlasim, staci jedna

takato hlupost, aby som o cely prepracovany text, nech sa opiera o neviem ake zdroje, fakty..., stratil zaujem, pretoze autorovi evidentne napriek jeho mozno rozsiahlym akademickym vedomostiam chybaju zakladne predpoklady pre to, aby mohli byt jeho myslianky prinosne. Tymi predpokladmi su okrem inych logicke uvazovanie a vseobecny prehlad. Ja som presvedceny o tom, ze dnes je toho "sexu bez lasky" menej, ako tomu bolo vo viktorianskom obdobi a v minulosti vseobecne.
 
Hodnoť

 

wishful thinking....

povodcovia a propagatori skodlivosti masturbacie od 18.storocia aj v europe aj v amerike boli nabozenski bigoti - vysvetlim: boli to asi taki "lekari" a dogmaticki "vedci" ako liecitel homo mudr.rakus - miesto mnisskeho habitu si obliekali biely plast ale to co produkovali bola bigotna pseudoveda, nie veda. alebo taky prof. krempasky - to nie je veda produkovana vedcom, to su senilne zvasty produkovane nabozenskym bigotom. a to je 21.storocie, viete si predstavit tie kvanta blabolov produkovanych muzmi "lekarmi" a "vedcami" im podobnym v storoci 18 a 19 kedy este medicina nebola evidence-based? ale konkretne:

aj ked mi viac nez historia sexu de la foucault pride zaujimavejsia jeho evolucia, jestvuje jedna groteskne smutna kapitola z dejin, ktora - aspon mne - zmenila moj pohlad na jedenie cornflakesov od kelloggs a celozrnneho peciva:

v polovici 18 storocia si jeden svajciarsky "lekar" - veriaci kalvinista a poradca vatikanu - menom simon tissot zmyslel, ze zatial co sa jeho rodina bude venovat skladaniu hodiniek, on bude sledovat vplyv nedostatku semena u eunuchov a z dlhorocnych voyeristickych zazitkov sformuloal svoju teoriu degeneracie - v skratke ze semeno ma v sebe muzsku silu a treba ho za kazdu cenu udrzat v muzovi.

a preto muzovym nepriatelom cislo jedna je prava ruka a nepriatelom cislo dva su hadv v podobe zeny ktora ho "bezdovodne" on ochudobnuje, cim sposobuje stratu vitalnych sil a oslabuje nervovy system prilisnou stimulaciou. netreba trikrat hadat kto sa ako prvy chytil degeneracnej teorie a zacal ju sirit ako lekarske potvrdenie bozej moralky...

v usa ju spopularizoval bigotny reverend graham ako abstinencnu teoriu. ano ten graham po ktorom su pomenovane grahamove rozky. na abstinencnu teoriu namotal adventistu siedmeho dna "doktora" kellogga a vyrazili spolu v nalestenej zbroji na kriziacku vypravu voci masturbacii, ktoru mozno rozoznat podla 39 znakov - ako je nespavost, samotarstvo, drzost, okruhle ramena...

pocase ako spravny bozi bojovnik kellogg na svojom boji zbohatol a zacal rozdavat cenne rady ako predist tomuto degeneracnemu neduhu - zasit predkozku (na zidovskych chlapcov velmi nemyslel, zda sa), urobit obriezku bez anestezy, z nejakeho dovodu mu nedala spavat (sic) ani dievcenske potesenie a odporucal ako lekar - vypalit klitoris teplym fenolom. bohabojnost nepozna bolesti!

tak ako graham aj kellogg mal obsesiu so zdravou vyzivou, ktora mala zamedzit masturbacii a tym zosaleniu deti. obidvaja bojovali proti jedeniu cerveneho masa, ktore podla nich sposobovalo zvysene libido, o koreni ani nehovoriac a tak popularizovali a vyrabali celozrne krakery (graham) ci cerealne cornflakes (kellogg spolu s bratom) ktore mali *doslovne* byt anti-masturbacnym jedlom.

v amerike pretrvala viera v tieto povery az do 70tych rokov...viac sa pise v kapitole 12 abnormalnej psychologie od butchera (p.421).

spomente si na tuto historiu nez sa zahryznete do celozrnneho peciva ci nalejete mlieko do cornflaksov. je to historia nabozenskeho zneuzitia mediciny veriacimi lekarmi na bezdokazove tvrdenia,..tak to s teoriami dopadne ked sa do nich zamiesa nabozensky wishful thinking.

skoncia v trashbine.
 

see also

mozny dovod, preco su v niektorych krajinach (good morning USA) tak casto obrezavani aj chlapci, ktorych rodicia na to nemaju nabozenske dovody. tento trend tiez zacal ako zamyslana prevencia masturbacie, aj ked v poslednych rokoch vraj ustupuje.
 

 

Tento trend zaznamenal svoj boom približne v 70. rokoch a jeho primárnym účelom bolo zlepšenie hygieny.
 

potvrdzujem

s tym spojene nemoci, atd... v Amerike a inych "obrezanych" kulturach sa prejavuju v minimalnej miere v porovnani ostatnymi kulturami.
A jedna mnou vazena zena mi povedala, ze "aj sex je pri tom lepsi".
Niet co riesit.
 

 

prave naopak, na vyskyt a prenos pohl. chorob muzska obriezka vobec nema taky pozitivny vplyv, ako to prezentujes. dokonca som nedavno citala clanok o tom, ze este aj tie jedine studie, na ktore sa casto zastancovia muzskej obriezky odvolavaju, ze muzska obriezka znizuje prenos HIV su pochybne, lebo ich metodika bola velmi pofiderna. (tak napriklad vraj muzi, ktori podstupili v tych studiach obriezku dostali instrukcie pouzivat po zakroku kondomy, pricom druha skupina bez ziadne taketo instrukcie nedostala. co potom mohlo viest k zvysenemu vyskytu infekcii HIV v neobrezanej skupine. viac tu: http://www.huffingtonpos*****m/ali-a-rizvi/male-circumcisio n-and-the_b_249728.html ) ale hadat sa mi o tom nechce. kazda zena ma urcite svoj nazor na vec a svoje preferencie, ale snad sa zhodneme, ze zbytocne chirurgicke zakroky na novorodencoch nie su v poriadku a ak niekto obriezku naozaj chce, nech sa pre nu rozhodne sam, idealne na zaklade dokladneho studia problematiky a moznych rizik a vyhod.
 

obriezka sa v západných kultúrach

propagovala len z dôvodu sťažiť chlapcom masturbáciu. Všetky tie ostatné "zdravotné dôvody" boli skôr len whisfull thinking. Hygiena s tým spoločné len veľmi málo, umytie žaluďa s predkožkou nepredstavuje nijaký zásadnejší problém.

BTW, keby predkožka bola zdravotným rizikom, nikdy by sa nevyvinula. A pre veriacich alternatíva: ak by Boh chcel, aby sa odrezávala, nebol by ju asi stvoril ;-)

Pokiaľ ide o sex, obriezka spôsobí určité znecitlivenie pohlavného údu, takže obrezaný muž má (teoreticky) lepšiu výdrž. Lenže výdrž sa dá zlepšiť aj masturbáciou, čo je jednak príjemnejšie, jednak sa pri nej chlapec skôr naučí svoje vzrušenie poznať a kontrolovať. Prvý sex chlapca bez skúseností s masturbáciou s necitlivým údom by bol asi celkom horor.

Obrezaní muži sú, hlavne vo vyššom veku, len ťažko vzrušivý, takže ich partnerky majú často skôr opačný problém: "nevedia sa urobiť". Potom preferujú skôr anál, pretože ten spôsobuje intenzívnejšie dráždenie. A len pre úplnosť, sex, pri ktorom záleží, koľko minút muž vydrží "klasicky kopulovať" a takto priviesť ženu k orgazmu, sa dnes považuje skôr za prežitok. Možností je totiž mnohonásobne viac.
 

 

Poťažne voľný obriezky išlo predovšetkým o jedincov, ktorí sa s hygienou veľmi nekamarátia a ukladal by sa im v priestore pod predkožkou sajrajt, ktorý by mohol spôsobiť zápaly. Samozrejme, že za tým mohli byť obavy rodičov o "psychické zdravie" mužského potomstva. Tento trend tam však bol a je neodškriepiteľný. Uvítal by som štúdiu, nakoľko sa s tým jedinci stotožnili.
 

 

Boomu obriezky, ospravedlňujem sa
 

Viacero kultúr

videlo to, čomu dnes redukovane hovoríme "sex", inak: mnohé východné kultúry (budhizmus, yoga, hinduizmus) vo svojich starších, "hlbších verziách svojich učení" vedú k redukcii plytvania "sexuálnou energiou" smerom k jej "uchovávaniu" na presmerovanie/rozvoj (zväčša dlhoročný) k "niečomu lepšiemu": od lepšieho sexu (dlhší, viacnásobný orgazmus aj mimo panvu) až k čistým (časť tantry) praktikám smerom k presmerovaniu sexuality do spirituality (celotelový orgazmus, v "najtajnejších" učeniach bez sexu). Poznali to (neopísateľnú fyzickú slasť bez sexu spojenú s ďalšími zážitkami) evidentne aj mystici (nielen kresťanskí).

Že sa všade (zdôrazňujem "všade") našli extrémisti, je vec druhá, pre človeka taká charakteristická.

Pokial viem, aj židovská kabala vníma napr. orgazmus (teda podľa mňa automaticky aj masturbáciu) ako niečo, čomu sa je potrebné vyhnúť, pokiaľ sa nemýlim, práve preto, že sa takto aj podľa nich plytvá niečím dôležitým, čo môže byť presmerované inak/inam.
 

Vdaka za insight...

Inak, zda sa, ze cornflakes-y maju presne opacny efekt, nez co nimi povodne zamyslali. Tu vo Svajci na kurze prace so zvieratami nam hovorili, ze ked sa mysky nebudu chciet parit, treba im prihodit trochu kellogs-ov, potom sa paria jak dive.
 
Hodnoť

Nepochybujem,

že toto je téma, ktorá pravdepodobne vzbudí mohutný ohlas čitateliek a čitateľov, pretože niet pochýb, že každá / každý čítajúci / čítajúca má svoje osobné, jedinečné a nespochybniteľné skúsenosti s masturbáciou = bude mať stoj čo stoj pravdu :-)))
Teraz trocha vážne: Zaujímal by ma názor autora, či skutočne môže byť masturbácia škodlivá zdraviu (psychickému či telesnému), či môže masturbujúca / -ci byť na m. závislá / -ý (až chorobne, patologicky), kde je "hranica" m., po ktorej vzniká prípadná závislosť...
Autor by mohol odpovedať aj na zdanlivo jednoduchú otázku - či sú v slovenskej lekárskej praxi známe prípady, že niekto musel byť liečený / -á zo závislosti na m.
Zaujímavé by boli jeho názory a poznatky o téme "verejnej m." - keď rôzni "úchyláci" onanujú na verejnosti (existujú aj také ženy?)... atď., atď, etc.
A opäť niečo na odľahčenie - síce starý, ale fajn vtip:
Spytuje sa dospievajúci syn otca: "Otec, už ťa niekedy prichytila mama pri tom, ako onanuješ v kúpeľni za dverami?" Otec sa zamyslí: "...no niééé, prečo sa pýtaš?" "Tak vidíš, akú dobrú skrýšu si si našiel..." rečie spokojne syn.
---///---

http://www.youtube.com/watch?v...
 

závislosť je

taký čudný pojem, dosť sa mýli s fyziologickou potrebou...závislosť sa vzťahuje najmä na telu prirodzene nepotrebné látky/aktivity.
Otázka je či potrebujem vodu k existencií alebo či som závislí na vode? Sexuálne uspokojenie tak isto... Je to len fyziologická potreba presne tak ako spánok, a ako aj jeho chýbanie,aj potláčanie sexuality má negatívne následky.
Tá hranica tu nie je lebo teoreticky je potom závislí každý, a tá miera závislosti je tiež otázna lebo objektívne sa to merať nedá, každý má inú úroveň tej potreby.
 

Aké negatívne

následky konkrétne, poprosím...
 

nedá sa to až tak zovšeobecňovať

ale hlavne nervozita, nepokoj, depresie... + zvýšená potreba uspokojenia :D
 

Je nejaký rozdiel

medzi vplyvom na ženy a na mužov?
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Miroslav Babič: Ako to bolo s nákupom rúšok pre Bratislavu cez Team Vallo? 9 326
 2. Július Kovács: Borisko. 7 336
 3. Július Kovács: Mohamedán Boris nahradil kapitána Andreja 3 316
 4. Zlatý fond denníka SME: Literárny génius, ktorého obdivoval americký prezident 3 113
 5. Július Kovács: Kto bráni zatknutiu Fica a propaguje Smer? Že by Kollár? 2 482
 6. Rudolf Pado: Matovič – namiesto štátnika máme hysterika 2 227
 7. Marian Letko: Psychopat zostane psychopatom, aj keď robí v SAV 1 844
 8. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 1 822
 9. Stanislav Martinčko: Ako si žijú „dediči“ P. Pašku? 1 815
 10. Martina Paulenová: Vedľajšie účinky prvého očkovania 1 694

Rebríčky článkov


 1. Igor Guriš: Poznámky laika - ekonomika vs život
 2. Peter Ďuroška: Veľkonočné zamyslenie - Kristus zaklopal aj na dvere tvojho srdca
 3. Roman Hutira: Zhypnotizovaný Blaváci zmizli z Blavy.
 4. Viktória Nováková: Nádej
 5. Ľuboš Dobrota: Ján Literát z Madočian – geniálny falšovateľ, ktorého ani Kočner neprekonal.
 6. Vladimír Krátky: Plačem za Andrejom Dankom !
 7. Dušan Seberíni: Ešte je čas
 8. Viliam Majda: Pokračovanie Druhý dôvod problémov ŽSR
 9. Marian Letko: Psychopat zostane psychopatom, aj keď robí v SAV
 10. Tomáš Kopecký: Kto nepribral počas karantény ani jedno kg, nech prvý hodí toaleťákom (a čo na to klíma?)


Už ste čítali?