Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zlo, Tieň a Bohom zdrvený Jób. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Zijeme tu a teraz

a potencial, ktory planeta ma vyuziva len uzka skupina ludi. Politici, banky, nadnarodne spolocnosti maju Freuda a ostatnych psychologov presne nastudovanych a presne vedia co na ludi zabera a ako ich maipulovat. Tym, ze druha strana tieto prostriedky nema, tak sa straca prirodzena rovovaha, ktora by to vyvazovala. Dost k tomu prispel, mozno nechtiac aj Goleman, ktory vymyslel teoriu emocnej nadradenosti na inteligencou. Tym spolocnost vedome likviduje najinteligentnejsich ludi, ktori nemaju pri tom natlaku schopnost sa presadit. Medzi priemernych sa tak dostava obrovske mnostvo podpriemernych, lebo staci sa im mudro tvarit a ti v svojej primitivnosti konaju superzlo. Podla studii Putina tam patri. Okrem toho ma za sebou KGB vycvik, co bolo vsetko cielene na likvidaciu nesuhlasiacich.
Ked nas nieco znizi, tak to je jedine nas vlastny strach. Ale mozno coskoro povstane antiputin a bude zase na cas dobre.
 

Ked mame cely obraz, treba len detaily

Múdry a polovedecký výklad, ako dobrá konštrukcia pre pochopenie praktického života, a namiesto akože empirického potvrdenia, aj pre lepšie pochopenie, čuduj sa svete, ako dobre pripravená forma na odliatok, šup do neho putina, stačí byť expertom na primitivizmus iných, nie na ten svoj, vedieť ktoré tajné služby sú tie dobré a ktoré naopak, a je to hotovo. Nejaká sranda, a či náhoda? Veda so svojími nevídanými možnosťami manipulácie si tu sama slúži najlepším dôkazom.
 
Hodnoť

 

Uff, ako zložito musia zlo a dobro vysvetľovať kresťania. A pritom je to tak jednoduché - zákon karmy. V podstate je naše utrpenie a zlo spôsobené našim stratením sa v prejave(egom), ale to psychológia nikdy nepripustí pretože sa riadi tkzv. normálnosťou. Pri mystickej ceste - teda za svojim základom človek musí osvetliť a absorbovať aj svoje podvedomie alebo nevedomie či ako to psychológia nazýva - viac u Stanislava Grofa.
 

V pokračovaniach dôjde aj na karmu,

budhizmus a dúfam, že aj Grofa. Práve preto by som rád poopravil tvrdenia diskutérov, čo je v náznaku prítomné aj vo Vašej reakcii, že ide o kresťanský výklad. Ponúknuté budú viaceré pohľady a interpretácie...
 
Hodnoť

brvno v oku, obviňovanie z podvedomia...

Citujem autora blogu: "Ak najbližšie budeme chcieť niekoho z niečoho obviniť, skúsme sa najprv pozrieť sami na seba. Možno tam uvidíme tú istú tendenciu, ktorú tak veľmi chceme haniť alebo zbadáme niečo iné, prečo sa sami pred sebou budeme hanbiť."

Na základe tohto predpokladám, že motivácia mnohých anti-homo aktivistov či "predstaviteľov tradičných hodnôt" bojovať proti gayom môže prameniť práve zo strachu z vlastnej sexuality... Prípadne ako snaha o vlastné "očistenie" prostredníctvom toho, že bude vystupovať ako bojovník proti niekomu, koho označí za predstaviteľa zla.
 

 

samozrejme...a teda analogicky, ked je niekto v antifa, zrejme ma strach zo svojich fasizoidnych sklonov, ked je niekto v Greenpeace, urcite je v podvedomi nicitel planety a tak...:-)
 
Hodnoť

 

uff, to je strasna pataveda co dokazu niektori veriaci ludia vyprodukovat v snahe riesit teologicke kognitivne disonancie.

najskor si vykastruju etnocentrickeho, temperamentneho, zavistliveho a ziarliveho zidovskeho boha na blondaveho hipisaka s vianocnymi gulami ktory ich vsetkych bez rozdielu vsemocne miluje, aby poruseny rozum povodne malej obce musel zrazu riesit problem ktory si sam vytvoril - ak nas vsetkych miluje preco to vsetci necitia, ak je vsemocny, preco nezabrani zlu?

najtriezvejsia odpoved, ktoru veriaci v tej zoo svojich bozikov a svatych nevidia je ako slon uprostred izby - nuz preto, ze bud na vas vsetkych zvysoka s*rie cez oblaciky, alebo preto, ze nie je. ja viem, priamociare odpovede by spravili z knazov zobrakov zbierajucich vajgle pred uradmi prace, ale ze sa do futilnych uvah pusta psychiater a cituje pritom freuda/junga - to uz nic logickejsie ako mytologia 19. storocia ktora kazdy konkavny objekt povazovala za falus a cmulanie palca za detsku formu autofelatia nie je na sklade uvah?

a pritom na to, ze v ludskej existencii a nasich vztahoch nie je zmysel, ze vesmir je voci nam uplne indiferentny a jeden 10km asteroid nas vsetkych posle stvata zo svojich atomov dalsiu hviezdu, ze jestvujeme mimo dobro a zlo si vsimol z tych istych kazdodennych situacii uz rabin elisha ben abuja. len miesto izraelsko-islamskych vojen riesil judeo-romanske, miesto tajfunov, tsunami a eboly, videl poziare, popravy a choleru.

tento judejsky rabin z cias rimskej okupacie stratil vieru, ked raz uvidel ako dieta ktore plnilo dve mitzvy (posluchlo otca aby odohnalo rodicov z vtacieho hniezda prv nez zoberie vajicka) - spadlo zo stromu tak nestastne ze na mieste zomrelo. vtedy elisha udajne vyriekol - leit din v'leit dajan - [vsetko je to loz. nejestvuje ziadna odmena] nejestvuje spravodlivost, [a to preto, ze] nejestvuje boh.

a to povedal jeden z najvyznamnejsich rabinov tej doby, ucitel rabbiho meira. je pravdou ze odvtedy sa jeho meno v talmude uvadza ako "acher" (iny), ale napriek strate jeho viery - talmud uvadza, ze acher bol jednym zo styroch mudrych, ktorym sa podarilo dostat do "pardes" (raja/pochopenia) a ze mnohi ini, co aj boli hlboko veriaci, nikdy nedosiahli to pochopenie judaizmu a tu uctu, akej sa dostalo acherovi.

a tento prvy zidovsky ateista si nemusel zlomenu vieru podopierat barlickami psychoanalytickych taranin, proste sa zmieril s tym slonom co mu stal v izbe. nemusel sa obliekat do bieleho plasta nepochopenych teologickych tajomstiev, postavil sa voci svojej pochybnosti ako chlap - ak raz nieco neviem vysvetlit, tak najjednoduchsie vysvetlenie rozporu je to najpravdivejsie.

kratsie a inymi slovami:

Larry Gopnik: This is not nothing, this is something.
Clive Park: Yes sir. That is something.
Clive Park: What is it?
Larry Gopnik: You know what it is! You know what it is! I believe. And you know I can't keep it, Clive.
Clive Park: Of course, sir.
Larry Gopnik: I'll have to pass it on to Professor Finkle, along with my suspicions about where it came from. Actions have consequences.
Clive Park: Yes. Often.
Larry Gopnik: Always! Actions always have consequences! In this office, actions have consequences!
Clive Park: Yes sir.
Larry Gopnik: Not just physics. Morally.
Clive Park: Yes.
Larry Gopnik: And we both know about your actions.
Clive Park: No sir. I know about my actions.
Larry Gopnik: I can interpret, Clive. I know what you meant me to understand.
Clive Park: Meer sir my sir.
Larry Gopnik: Meer sir my sir?
Clive Park: [Careful enunciation] Mere... surmise. Sir. Very uncertain.
 

 

Som mozog v kadi a tento svet je iba zlý sen. Prišiel nejaký rabín na takéto vysvetlenie?
 

 

Spal som a snívalo sa mi, že som motýľ. Som teda Čuang-c, ktorému sa sníva, že je motýľ, alebo motýľ, ktorému sa sníva, že je Čuang-c?
 

 

Mozno som neortodoxny kresťan ale ja stale verim ze boh je dobry. Pretoze nas stvoril.
Od kial je zlo paci sa mi tato odpoved
Jak je ale potom možné, že v tomto nejdokonalejším ze všech možných světů je tolik utrpení, nedokonalosti?
„Zlo lze chápat metafyzicky, fyzicky a morálně. Metafyzické zlo záleží v pouhé nedokonalosti, fyzické zlo v utrpení a morální zlo v hříchu. Fyzické zlo a morální zlo sice není nutné, stačí však, že je na základě věčných pravd možné.“ (Leibniz: Theodicea, 1. část, 21.) Fyzické zlo (bolest) pochází ze zla metafyzického. Lidé jsou stvořené bytosti, tedy nedokonalí . Jejich pocity jsou tedy též nedokonalé. To platí i pro zlo morální. Nedokonalá bytost chybuje a hřeší.

To ze boh tresta a podobne nie je vobec pravda verim ze len dava rady,
Pretoze verim ze aj podla Biblie na zaciatku bolo slovo teda vedomie alebo zmysel, ktori posobil aj v ludoch.
A ten nejako aj symbolicky zakonponovali do Biblie.
a preto tiez neverim ze boh ma ruky. Mozno dotyk ruky ludia chapali ako impulz inspiraciu a pod.
 

 

Skúsme sa riadiť touto Leibnizovou logikou, kam nás dostane:
Takže fyzické zlo pochádza zo zla metafyzického. A morálne zlo pochádza (aspoň čiastočne) z fyzického zla, lebo ľudia sú stvorené bytosti, teda nedokonalí (tomu nechápem - ako z toho, že je niečo stvorené, vyplýva, že je to nedokonalé, zvlášť ak to má vraj dokonalého stvoriteľa?), a nedokonalé bytosti robia chyby a hrešia (z čoho vyplýva zlo morálne).
Metafyzické zlo má pôvod v nedokonalosti. Ale Boh ako stvoriteľ sveta je logicky aj pôvodcom nedokonalosti. Takže je v podstate stvoriteľom metafyzického zla. Z čoho vyplýva (podľa Leibnizovej argumentácie), že je aj pôvodcom fyzického a následne morálneho zla. Čiže Stvoriteľ je stvoriteľom veškerého jestvujúceho zla a utrpenia.

A toto akože má byť "teodícea", ospravedlnenie toho, že Boh pripustil zlo?

To mi príde dosť zvrátené. Prinajmenšom ako argument na obhajobu zla to celkom zlyháva.

No a ako bonus tu máme známy Leibnizov názor, že žijeme v najdokonalejšom zo všetkých možných svetov, napriek tomu, že v ňom, ako samotný Leibniz pripúšťa, existuje "toľko utrpenia, nedokonalosti". To je priam absurdný názor. Nepotrebujem ani veľkú predstavivosť na to, aby som vedel pomyslieť na obrovské množstvo možných svetov, ktoré sú dokonalejšie ako tento a ktoré obsahujú omnoho menej "nedokonalosti, zla a utrpenia", a taktiež také svety, ktoré neobsahujú žiadne. Povedať, že vlastne žijeme v dokonalom svete, mi príde na diagnózu.

A povedať, že Boh je dobrý len preto, že nás stvoril, tiež nemá logiku.
 

Ak pripustím,

že existuje nejaký Boh, ktorý nás stvoril, tak v tom prípade som si istá, že to je deviantný blázon. Pretože takú príšernosť, ako je človek, žiadny normálny (a už vôbec nie dobrý) Boh stvoriť nemohol.
 

 

Deviantný sadistický šmejd. Stvoril si gladiátorsku arénu, sleduje a pomaly si nás vychutnáva.

Umožnil technologický rozvoj takže áno, umožní lepšiu medicínu ale súčasne aj ničivejšie zbrane. Chcete lepšiu medicínu ako africkí krováci s lukmi? Budete mať lepšiu, ale teraz si na hlavy hádžte bomby.
K africkým krovákom sa už nemôžeš vrátiť, na odpálkovanie asteroidu ti luk nepomôže.

Na pitie sladkú vodu a k tomu oceány slanej vody. Čím viac piješ, tým si viac smädný. O oázy sa pobite. Prečo? No lebo ťa ľúbim.

A mikróby okom neuvidíš. Ale hneď na to neprídeš, daj mi trochu času na pobavenie ako šamansky tancuješ a odháňaš zlých duchov. A skús si niečo voči mikróbom, a oni ti to odplatia rezistenciou. Prečo? No lebo ťa ľúbim. Môžeš si čistiť zuby a krémovať sa UV filtrom, oddiališ utrpenie ale zahltíš Zem plastovým odpadom takže to schytajú tí po tebe.

Dám ti slobodu skočiť si do priepasti ak nechceš gladiátorčiť. Prečo? No lebo ťa ľúbim.

http://www.oxfordscholarship.c...
 

Trpaslík,

nádherná definícia božej lásky :)))
Ďakujem.
 

Toto vylučuje existenciu

dobrotivého Boha, takého, akého vnímame aj v kresťanskej tradícii či priamo v evanjeliách: prosbou a modlitbou nič nedosiahneme. AK áno, je to náhoda. Trafil som sa ako Jurkovič do počasia. Hodnoty a predpoveď sedia, iba inde ako tu.. Inak by nemohlo dôjsť ani k smrti tisícov prívalom cunami. Nevylučuje to však existenciu Boha, ktorému sú naše hodnoty ako zlo či dobro ľahostajné. Človeka to síce nijako nepoteší, pretože je sám rovnako, ako by bol bez neho.
No, napriek tomu sa modlím. A dúfam v jeho dobrotivosť. Hoci ma život presviedča o opaku. Je to šialené.
 

 

no s tym nemam problem, ja len ze taky boh je potom ateista ;)

a veriacim je potrebny asi tak ako volajucemu o pomoc odtrhnute sluchatko automatu. sice sa moze vyrozpravat, ale to sa moze aj sitku so spagetami al dente s tym istym vysledkom.

ono koncept hester panim - ako si boh skryva po stvoreni tvar aby ho nebolo vidno ("ve'anochi hasteir astir panai ba'jom ha'hu") je v podstate rezignaciou na vieru, je to podla mna soft-core ateizmus, ktory sice prijima udel ze clovek je nemy a boh je hluchy, ale v intelektualnej poctivosti nejde az tak daleko, aby sa apendixu nepotrebneho boha zriekol a radsej sa zacne ucit posunkovu rec, vsak mozno raz...

a preto sa neda suhlasit ani s autorom, ktory povazuje krestanskeho laskaveho boha za prekonanie toho pohanskeho s trstenicou a datlami - pricom v antique sklade bohov sa staroveky elohim krestanskou kastraciou svojej vsemocnosti so zachvatmi genocidalnej manio-depresie dostal medzi impotentnych nahluchlych dedkov objimajucich stromy, co uz nedokazu ani konat "zlo" nieto este konat "dobro". taky boh bric-a-brac..

inak to aj ja som lahostajny voci vasim modlitbam, mozete sa kludne modlit aj ku mne ;)
 

Nemyslím, že

z môjho článku vyplýva niečo ako prekonanie pohanského boha s trstenicou láskavým kresťanským. K tomu ale inokedy...Medzi vyrozprávaním sa Bohu, i keby malo ísť len o idealizovanú vzťahovú osobu niekde v hĺbke našej psyché, a vyrozprávaním sa al dente špagetám je hlboký rozdiel. Veľmi hlboký.
 

Vážim si Váš komentár

ja sám som duchovným človekom a najbližšia je mi kresťanská duchovnosť, ale celý ten kolosálny aspekt viny, trestu, hriechu a pokánia nie je súčasťou môjho prežívania viery. Z bohatej kresťanskej tradície si beriem opatrne, po častiach len to:
a) čo sa neprieči môjmu vnútornému prežívaniu
b) čo nepokladám za príkry kontrast s realitou
c) a hlavne, čo ma zasahuje ako autentické Ježišovo posolstvo v jeho životnom príbehu
Aj ja sa modlím, akoby nemôžem inak pri tom všetkom čo som zažil a s kým pracujem. Ďakujem za to, čo je okolo mňa a skláňam sa pred nádherným darom života, neprestajne sa zamýšľam nad krásou i jedinej žijúcej bunky - veď konieckoncov - som prvotne biológom, a biológia je pre mňa metafyzikou. Ako psychiater vidím mnoho tragédií, ktoré ani len nezmestím do svojho srdca a nie je to ani mojou úlohou. Práve preto ma však problematika zla čoraz viac zaujíma a hľadám na ňu odpovede. To, čo ponúkam v článku, sú odpovede na Jóba, nie formulácia "článkov" mojej viery....
 

Pán B. P. Burger,

predtým ako vypadnem z tejto diskusie k nikam nevedúcemu blogu Vám chcem iba povedať, že Vaše príspevky spravidla vnímam ako hodnotné zamyslenia sa od človeka, ktorý (odhadujem) sa stretol či stretáva s nie ľahkým utrpením v živote - prepáčte mi, ak sa mýlim, to píšem iba ako dôvod, prečo sa Vám ozývam. Prosím, nedajte sa odradiť, znechutiť ani zmiasť veľmi pochybnými tvrdeniami typu, že v konečnom dôsledku je Boh zodpovedný za zlo, ktoré nás stretá a buďte opatrní pri vyslovovaní záverov typu, že "prosbou a modlitbou nič nedosiahneme". Je to celé zložitejšie. Netrúfam si rozumovo hodnotiť silu modlitby, mali by sme však brať do úvahy, že "Boh je vždy viac ako sme schopní vidieť" a vie lepšie ako my, prečo nám neodpovedá hneď a nedáva nám vždy, o čo žiadame, ale často niečo iné. Ja napriek extrémne ťažkej životnej skúške verím v dobrotivého a milosrdného Boha, aj v silu a zmysel modlitby.
 
Hodnoť

Uff, uff, povedal náčelník

Dosť dlhé, aby som sa to pokúsil dočítať. Ale téma ako vyšitá do dnešného upršaného dňa. Takže čo som si zapamätal?
Breiner, Jung, Freud, Roschach. Silná skupina odborníkov, chýba akurát Peter Schutz.
Ježiš, Jób, Pán, Boh, Diabol, Satan, Eva. Tu chýba Matovič a jeho suita.
Bombardovanie Gazy, smrtiaca Ebola, vraždiaci fundamentalistickí radikáli, rakovina. Tu zasa postrádam Pentu, JaT, Haščáka, Kollára a jeho potomkov.
A silná myšlienka, že za všetko som asi vinný ja. A ktovie , ako to bolo s mojím vzťahom k matke.
Už fak len mrkva, tofu, biela omáčka, pripečené okraje a o dvanástej s tým šup ma titulku.
Samozrejme v nedeľu.
A bude aj dezert, pokračovanie.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Miroslav Babič: Ako to bolo s nákupom rúšok pre Bratislavu cez Team Vallo? 9 434
 2. Július Kovács: Borisko. 7 379
 3. Július Kovács: Mohamedán Boris nahradil kapitána Andreja 3 320
 4. Zlatý fond denníka SME: Literárny génius, ktorého obdivoval americký prezident 3 144
 5. Július Kovács: Kto bráni zatknutiu Fica a propaguje Smer? Že by Kollár? 2 625
 6. Rudolf Pado: Matovič – namiesto štátnika máme hysterika 2 255
 7. Marian Letko: Psychopat zostane psychopatom, aj keď robí v SAV 1 849
 8. Stanislav Martinčko: Ako si žijú „dediči“ P. Pašku? 1 838
 9. Juraj Štubniak: Otázky na pána premiéra 1. 1 822
 10. Martina Paulenová: Vedľajšie účinky prvého očkovania 1 699

Rebríčky článkov


 1. Igor Guriš: Poznámky laika - ekonomika vs život
 2. Peter Ďuroška: Veľkonočné zamyslenie - Kristus zaklopal aj na dvere tvojho srdca
 3. Roman Hutira: Zhypnotizovaný Blaváci zmizli z Blavy.
 4. Viktória Nováková: Nádej
 5. Ľuboš Dobrota: Ján Literát z Madočian – geniálny falšovateľ, ktorého ani Kočner neprekonal.
 6. Vladimír Krátky: Plačem za Andrejom Dankom !
 7. Dušan Seberíni: Ešte je čas
 8. Viliam Majda: Pokračovanie Druhý dôvod problémov ŽSR
 9. Marian Letko: Psychopat zostane psychopatom, aj keď robí v SAV
 10. Tomáš Kopecký: Kto nepribral počas karantény ani jedno kg, nech prvý hodí toaleťákom (a čo na to klíma?)


Už ste čítali?